Search
Asset 2

درباره جراحی‌‌‏های لیزیک چه می‌‌‏دانیم؟

جراحی لیزیک بسیار موثر است اما خطرات ناشی از عوارض پس از عمل وجود دارند. (آیزار رالدز/ گتی ایمجز)
جراحی لیزیک بسیار موثر است اما خطرات ناشی از عوارض پس از عمل وجود دارند. (آیزار رالدز/ گتی ایمجز)
جراحی لیزیک بسیار موثر است اما خطرات ناشی از عوارض پس از عمل وجود دارند. (آیزار رالدز/ گتی ایمجز)

بسیاری از مردم با مشکل عیوب انکساری چشم یا به‌‌‏عبارت دیگر ضعف بینایی مواجه هستند.اغلب این افراد برای اصلاح دید از عینک یا لنز‌‌‏های تماسی استفاده می‌‌‏کنند؛ اما در ایران در طی سال‌‌‏های اخیر بدلیل تمایل افراد به رها شدن از این ابزارها استفاده از جراحی بوسیله‌‌‏ی لیزر در جامعه بسیار رایج شده‌‌‏است.

با بکارگیری روش های لیزر چشم، شکل قرنیه (لایه شفاف ظریف جلوی قرنیه) برای همیشه تغییرمی کند. برای داشتن دید خوب، قرنیه، چشم و لنز باید با انکسار دقیق اشعه های نور را به‌‌‏نحوی خم کنند که تصاویر درست برروی شبکیه متمرکز شوند. اگر بسبب شکل نامناسب چشم، قرنیه، یا لنز اشعه های نور به درستی روی شبکیه متمرکز نشوند، تصاویری که می‌‌‏بینید تار خواهند بود که به این تاری ” عیب انکساری” گفته می‌‌‏شود.

عیوب انکساری انواع مختلفی دارد که شامل نزدیک‌‌‏بینی (میوپی)، دوربینی (هیپروپی)، پیر‌‌‏چشمی و آستیگماتیسم می‌‌‏شود.

قبل از پرداختن به جزییات عمل لیزیک، باید بدانیم که بی‌‌‏خطر‌‌‏ترین و آسان‌‌‏ترین روش اصلاح عیوب انکساری، استفاده از عینک است و فراموش نکنیم که جراحی لیزیک ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد.

در طی عمل، جراح با استفاده ازاشعه لیزر اگزومر (لیزر فرابنفش) بخشی از بافت قرنیه را به‌‌‏منظور اصلاح شکل و تمرکز بهتر آن با دقت برمی‌‌‏دارد. این روش درمانی نیز انواع مختلفی دارد که پزشک متخصص پس از معاینات کامل باتوجه به میزان عیوب انکساری، ضخامت قرنیه و توپوگرافی قرنیه و نیز سن، شغل، وضعیت جسمی، سابقه بیماری و سایر اطلاعات مناسب‌‌‏ترین روش را به بیمار پیشنهاد می‌‌‏دهد.

بنا بر اطلاعات بیمارستان فوق تخصصی نور، روش‌‌‏های شایع جراحی عیوب انکساری لیزیک عبارتند از:

 لیزیک  (LASIK)

در لیزیک ابتدا با استفاده از یک وسیله تخصصی به نام میکروکراتوم، یک لایه بسیار نازک از قرنیه (فلپ) برش داده می‌‌‏شود. سپس لیزر اکسایمر به سطح زیرین این لایه تابانده می‌‌‏شود و مجدداً فلپ در محل اولیه خود قرار می‌‌‏گیرد. فلپ پس از چند دقیقه سر جای خود می‌‌‏چسبد و هیچ نیازی به بخیه نیست.

فمتولیزیک  (FemtoLASIK)

فمتولیزیک یکی از جدید‌‌‏ترین روش‌‌‏های اصلاح نزدیک‌‌‏بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است.از نظر مراحل انجام جراحی، فمتولیزیک بسیار شبیه روش قبلی است. با این تفاوت که در فمتولیزیک برش قرنیه (فلپ) بجای میکرو‌‌‏کراتوم از لیزر استفاده می‌‌‏شود که دقیق‌‌‏تر است. در حال حاضر، فمتولیزیک از پرطرفدار‌‌‏ترین روش‌‌‏های اصلاح عیوب انکساری در اروپا وآمریکا است.

PRK

در این روش، خارجی‌‌‏ترین لایه قرنیه برداشته می‌‌‏شود و با استفاده از لیزر اکسایمر سطح قرنیه تراش داده می‌‌‏شود و به این شکل عیوب انکساری اصلاح می‌‌‏شود.

لازک (LASEK )

این روش نوع تغییر یافته PRK است. چشم پزشک از یک محلول الکلی جهت برداشت خارجی‌‌‏ترین لایه قرنیه استفاده می‌‌‏کند. سپس لیزر اکسایمر بر روی قرنیه تابیده می‌‌‏شود و مجدداً لایه قرنیه در محل اولیه قرار می‌‌‏گیرد. این روش در حال حاضر طرفداران کمتری دارد.

اپی لیزیک   ( Epi-LASIK )

 دراین روش به جای الکل از تیغه مخصوصی به نام اپی‌‌‏کراتوم برای برداشتن لایه قرنیه استفاده می‌‌‏شود. اپی لازیک در حال حاضر تقریباً منسوخ شده است.

لنز داخل چشمی ( Phakic IOL )

لنز داخل چشمی برای افرادی که درجات بالایی از عیوب انکساری داشته و یا قرنیه بسیار نازکی دارند و عیب انکساری آنها با جراحی لیزری قرنیه قابل اصلاح نمی باشد، کاربرد دارد. این لنزها در قسمت‌‌‏های مختلف چشم قرار داده می‌‌‏شوند.

چه کسانی می‌‌‏توانند از جراحی لیزر استفاده کنند؟

بنا بر اطلاعات روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه تهران، افرادی که حداقل ۱۹ سال کامل داشته باشند، یک سال ونیم  شماره چشم آنها ثابت مانده باشد و دید آنها با عینک کامل باشد، بیماری چشمی یا جسمانی که نتایج عمل را محدود کند نداشته باشند. تحت این شرایط اگر تصویر برداری از قرنیه آنها معیارهای  لازم برای عمل جراحی را داشته باشد می توانند عمل جراحی را انجام دهند.

افرادی که قرنیه نازک دارند یا مبتلا به قوز قرنیه می باشند نیز بهتر است از جراحی با لیزر استفاده نکنند.

آیا احتمال بازگشت شماره چشم پس از عمل وجود دارد؟

احتمال بازگشت شماره چشم به عواملی همچون مدت ثابت بودن شماره چشم قبل از عمل، سن بیمار و میزان عیب انکساری اصلاح شده و میزان آستیگماتیسم قبل از عمل بستگی دارد.

آیا عمل کنیم؟

موارد زیادی در خصوص فواید و مضرات عمل جراحی لیزیک بیان شده است. بسیاری از پزشکان از درصد پایین عوارض پس از عمل می‌‏گویند و برخی مخالفان از عوارضی چون احتمال آسیب دیدن قرنیه در طی عمل، دید تار در شب، و احتمال بازگشت شماره چشم نام برده‌‏اند.

دکتر جیفورد جونز متخصص کانادایی، در مقاله ای در این خصوص می‌‏گوید: ” از بیمارم پرسیدم، آیا حاضری با چتر نجات از هواپیما بپری؟”

وی می‌‏افزاید: “فراموش نکنیم که یک چتر نجات خوب هم ممکن است در بعضی مواقع باز نشود.”

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی