logo_eet

اصطلاح چینی «افزودن اصلاحات پایانی در نقاشی اژدها»(畫龍點睛)

افزودن آخرین اصلاحات به تصویر اژدها (تصویر سازی توسط کاترین چانگ، اپک‌‏تایمز)
افزودن آخرین اصلاحات به تصویر اژدها (تصویر سازی توسط کاترین چانگ، اپک‌‏تایمز)
افزودن آخرین اصلاحات به تصویر اژدها (تصویر سازی توسط کاترین چانگ، اپک‌‏تایمز)

این اصطلاح از‌‏نظرمفهومی متضاد اصطلاح «کشیدن مار و افزودن پا به آن» است و به‌‏جهت بیان نکات اصلی و یا برجسته ساختن برخی قسمت‌‏ها به‌‏کار می‌‏رود. از‌‏نظر‌‏لغوی یعنی کشیدن مردمک برای چشمان اژدها.

اصطلاح «اصلاحات پایانی در نقاشی اژدها» برگرفته‌‏از جلد هفتم کتاب نقاشی‌‏های مشهور سراسر تاریخ‌[۱]، در توصیف سِنگ‌‏یو ژانگ می‌‏باشد. این کتاب هنری درباره‌‏ی نقاشی‌‏های تاریخی مشهور در سلسله‌‏ی تانگ (۹۱۷-۶۰۸ میلادی) است.

در ‌‏دوران فرمان‌‏روایی جنوب (۴۲۰تا ۵۸۹ میلادی)، هنرمند بزرگی به‌‏نام سنگ‌‏یو ژانگ زندگی می‌‏کرد. او به‌‏خاطر مهارتش در زمینه‌‏ی نقاشی مشهور بود و همه‌‏ی آثارش بسیار واقعی به‌‏نظر می‌‏رسید.

روزی از او دعوت شد تا تصاویری از چند اژدها بر دیوارهای معبد اَن لی در جین‌‏لینگ‌[۲] نقاشی کند. افراد بسیاری با شنیدن این خبر برای تماشای نحوه‌‏ی نقاشی او به معبد رفتند. هنگامی‌‏که سنگ‌‏یو ژانگ قلم‌‏مو را در‌‏دست گرفت، همه‌‏ی حاظرین سکوت کردند.

با‌‏اینکه مدت‌‏زمان زیادی طول نکشید که نقاشی چهار اژدها بر‌‏روی یکی‌‏از دیوارها به‌‏پایان برسد اما چشمان چهار اژدها ناتمام ماند. بعد‌‏از مدتی کوتاه، افراد حاضر در آن‌‏جا، شروع به پچ‌‏پچ کردند و در فکر این موضوع بودند که چرا استاد چشمان چهار اژدها را نیمه‌‏تمام باقی گذاشت.

در‌‏نهایت، یکی‌‏از افراد حاضر با صدای بلند پرسید: “استاد ژانگ چرا چهار اژدهایی که کشیده‌‏اید مردمک چشم ندارند؟ آیا کشیدن آن برای شما سخت است؟”

سنگ‌‏یو ژانگ پاسخ داد: “کشیدن آن برای من بسیار راحت است اما اگر آن‌‏ها را بکشم، این چهار اژدها زنده خواهند‌‏شد و پرواز خواهند‌‏کرد.”

همه‌‏ی کسانی که در آن‌‏جا حضور داشتند به‌‏تصور این‌‏که استاد شوخی کرده‌‏است، حرف او را باور نکردند و از او خواستند که نقاشی‌‏اش را تکمیل کند. سنگ‌‏یو ژانگ به‌‏سرعت برای چشمان دو اژدها مردمک کشید. ناگهان صدای رعد‌‏و‌‏برق آمد و بلافاصله دو اژدها زنده شدند و به‌‏سمت آسمان اوج گرفتند. اما دو اژدهای دیگر که چشمان‌‏شان تکمیل نشده‌‏بود، همچنان بر‌‏روی دیوار باقی ماندند. همه‌‏ی افراد در صحنه تحت‌‏تأثیر این اتفاق قرار گرفتند.

امروزه اصطلاح «افزودن اصلاحات پایانی در نقاشی اژدها » به دستی در مطلب‌‏بردن و اضافه کردن چند جمله یا کلمه برای روشن‌‏کردن یک موضوع اشاره دارد و معمولاً در توصیف یک خلاصه‌‏ی خوب و یا جملاتی که بیان‌‏کننده اصل مطلب در مقاله هستند به‌‏کار می‌‏رود. حتی می‌‏توان عنوان آن مقاله را « افزودن اصلاحات پایانی در نقاشی اژدها » گذاشت.


[۱]  کتاب نقاشی‏های مشهور سراسر تاریخ نوشته‏ی یان‏یوان ژانگ  Yanyuan Zhang(۸۱۵ تا ۸۷۷ میلادی) است. وی یک مورخ هنری در سلسله‏ی تانگ بود. کتاب او شامل شرح‏حالی از نقاشان و آثار آن‏ها می‏باشد.

[۲]  امروز، جین‏لینگ مرکز استان جیانگ‏سو است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *