Search
Asset 2

فکر می‌کنید زندگی بر روی مریخ چگونه باشد؟

سطح مریخ (ناسا)
سطح مریخ (ناسا)
سطح مریخ (ناسا)

مأموریت یک‌طرفه به مریخ با نام مریخ یک Mars One، بیش از ۷۸۰۰۰ متقاضی را دو هفته مانده به فرآیند تقاضا به خود جلب کرده‌است.

پس اگر مأموریت موفقیت‌آمیز باشد چه چیزی قرار است برای کسانی که برای رفتن انتخاب می‌شوند رخ بدهد؟

آیا این یک سفرخطرناک است؟

وب‌سایت مریخ یک: “رفتن به مریخ یک گردش دسته‌جمعی نیست.”

باس لنسدراپ  Bas Lansdropاز بنیانگذاران و مدیرعامل مریخ یک گفت: “خطراتی وجود خواهد داشت.”

بر طبق سایت مریخ یک، زندگی در مریخ همانند رفتن به قطب جنوب است به همراه مشکلات و چالشهای مشابه. درجه حرارت متوسط ۵۰- درجه سلسیوس (۵۸- درجه فارنهایت) است. زیست‌گاه مریخی در حالتی مشابه با حالتی که پایگاههای تحقیقاتی و مکانهای زندگی در قاره قطب جنوب وجوددارند، ایجاد خواهد شد.

پایگاه برای تولید توان از پانل‌های خورشیدی استفاده خواهد کرد و تمامی مواد تا جایی که ممکن است بازیافت خواهد شد. از آنجاییکه منابع ذخیره‌شده تا ابد یا حتی زمانی طولانی دوام نمی‌آورد، تولید اکسیژن و آب به محض پیاده شدن فضانوردان آغاز می‌شود. فضانوردان روی استخراج آب از خاک کار خواهند کرد و سپس از طریق شکافتن آب به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن به تولید اکسیژن می‌پردازند. همچنین دستگاهی شبیه به گلخانه قابل حمل برای کاشتن مواد غذایی به کار خواهد رفت.

همراه با گسترش پایگاه با آمدن چهار نفر هر دو سال یکبار، ساکنین مریخ باید به این فکر باشند که چگونه منابع خود را تولید کنند. به‌عنوان مثال به دنبال پیدا کردن راهی برای ساختن مکانهای جدید برای زندگی و ساختن ماشینی که پلاستیک تولید می‌کند باشند.

زندگی بر روی مریخ بدون خطر نیست – بخش کلیدی از زیست‌گاه ممکن است دچار شکست شود و ممکن است فضانورد در مأموریتی بیرون از ساختمان به علت آسیب‌دیدگی لباس محافظ مریخی خود زنده نماند. همچنین شرایط و وضعیت‌‏های ویژه پزشکی که هنوز نامشخص است، بر روی مریخ قابل درمان نیست (اگرچه احتمالاً برخی خطرات پزشکی در آنجا وجود نخواهد داشت).

زندگی روزانه

فضانوردان سه کار اصلی انجام خواهند داد:

– ساخت وساز

ساخت و ساز شامل ایجاد زیست‌گاه جدید مناسب برای زندگی، قرار دادن راهروها بین ساختمانهای اولیه و نصب پانل‌های خورشیدی اضافی می‌شود. ساخت وساز شامل صرف وقت در داخل گلخانه برای رسیدگی به گیاهان و پخت و پز نیز می‌گردد.

-تعمیر و نگهداری

که شامل حصول اطمینان از کلیه سیستمهای در حال کار و بررسی منظم آنها می‌شود.

– تحقیقات

از کارکنان مریخ یکایک انتظار می‎‌‍‍رود که به دنبال یافتن راهی برای ساخت ساختمانها با “حداکثر مواد مریخی” جهت “گسترش قابل‌توجه زیست‌گاه” باشند. تحقیقات دیگر شامل یافتن دوره‌های زمانی مرطوب و خشک و همچنین جمع‌آوری اطلاعات و ارسال آن به سایر محققین در زمین می‌گردد.

در کنار کار، فضانوردان اوقات فراغت و زمان اختصاصی خود را نیز خواهند داشت. در طول این مدت آنان می‌توانند فعالیتهایی داشته‌باشند که در فضای بسته صورت می‌‏گیرد و با فعالیت‌‏های زمین مشابه است، شامل مطالعه، بازی کردن و کار با اینترنت. در این مأموریت دسترسی به اینترنت در نظر گرفته شده‌است ولی به دلیل تأخیر زمانی، آنان باید پخش فیلمها و اخباری که می‌خواهند ببینند را از قبل درخواست بدهند.

سایت مریخ یک چنین توضیح می‌دهد: “دسترسی آسان به اینترنت به سایتهای مورد علاقه آنان که دائماً بر روی سرور وب مریخ در حال به‌روزرسانی است محدود خواهد بود. سایر سایتها با ۶ الی ۴۵ دقیقه تأخیر بر روی صفحه ظاهر می‌شود – ۳ الی ۲۲ دقیقه برای اینکه کلیکتان به زمین برسد و ۳ الی ۲۲ دقیقه برای اینکه داده‌های وب‌سایت به مریخ برسد. تماس با دوستان در خانه از طریق ویدئو، صدا و پیام متنی (ایمیل، واتز‌اپ WhatsAppو اس‌ام‌اس) امکان‌پذیر است ولی به‌دلیل تأخیر زمانی مکالمه همزمان ممکن نخواهد بود.”

حقایقی دیگر

– فضانوردان به‌مدت ۱۵ روز آب ذخیره‌شده خواهند داشت (که بازیافت خواهد شد) و آب بازیافت‌شده برای ۱۵۰ روز به شرط استفاده محدود، کافی می‌باشد.

– دستگاههای ورزشی بعد از حدود یک دهه تست برای پاسخگویی به نیاز فضانوردان به حرکت شدید در فضا انتخاب می‌شوند، تا اینکه مانع از زوال فیزیکی بدن آنان به‌دلیل گرانش صفر گردند.

– فضانوردان بین خود تصمیم خواهند گرفت که برای حصول اطمینان از اتخاذ تصمیم‌گیرهای منطقی چگونه به گروههای کوچک سازماندهی شوند.

– مریخ یک از آزادی مذهبی پشتیبانی می‌کند.

– به ساکنان اولیه قویاً توصیه می‌شود که بر روی سیاره صاحب فرزند نشوند چون این امر ممکن است موجب بروز مشکلات متعددی گردد. در آینده به وجود فرزندان نیاز خواهد بود.

تصویری با ارائه کامپیوتری از فضای زندگی طراحی‌شده برای مریخ (عکس از تلویزیون ان‌تی‌دی)
تصویری با ارائه کامپیوتری از پرورش گیاهان در درون فضاهای بسته در مریخ (عکس از تلویزیون ان‌تی‌دی)
عکس ترکیبی از زمین ومریخ تهیه‌شده جهت دادن درکی صحیح از اندازه نسبی دوسیاره. این عکس فاصله واقعی دوسیاره رانشان نمی‌دهد. (ناسا)
نوارعکس ازنیمکره والس مارینریس VallesMarineris مریخ بامنظره‌ای مشابه آنچه که از داخل فضاپیما دیده می‌شود. (ناسا)
نوارعکس از نیمکره سیرتیس میجرSyrtis Major مریخ بامنظره‌ای مشابه آنچه که ازفضاپیما دیده می‌شود. (ناسا)
منظره‌ای ازمریخ که بااستفاده تلسکوپ فضایی هابل ناسا از زمین گرفته‌شده (ناسا)

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی