Search
Asset 2

مخترع تفنگ کلاشینکف درگذشت

میخائیل کلاشینکف، مخترع تفنگ معروف کلاشینکف (MAXIM MARMUR/AFP/Getty Images)
میخائیل کلاشینکف، مخترع تفنگ معروف کلاشینکف (MAXIM MARMUR/AFP/Getty Images)
میخائیل کلاشینکف، مخترع تفنگ معروف کلاشینکف (MAXIM MARMUR/AFP/Getty Images)

«میخائیل کلاشینکف»، مخترع تفنگ معروف «کلاشینکف» در ۹۴ سالگی درگذشت.

وی در سال ۱۹۱۹ در روستایی در شمال روسیه متولد شد. تحصیلات وی محدود به دوران ابتدایی بود و خیلی زود به ارتش ملحق شد. او در سال ۱۹۴۰ و زمانی‌که در جنگ با آلمان‌ها مجروح و در بیمارستان بستری بود، به‌‌‏فکر ساختن تفنگ معروف کلاشینکف افتاد.

کلاشینکف برای طراحی تفنگ خود، ویژگی‌های تفنگ ام۱ امریکایی و اس.تی.جی ۴۴ آلمانی را بررسی و بدین‌‌‏ترتیب رایج‌ترین اسلحه‌ی اتوماتیک در دنیا را اختراع کرد.

دقت این اسلحه بالا نیست؛ اما از لحاظ سادگی عملکرد و تعمیر‌‌‏و‌‌‏نگهداری آسان و همچنین قیمت پایین آن، بی‌نظیر است. این تفنگ در انواع مختلفی ساخته شده و در بسیاری از کشورها، جزء سلاح‌های سازمانی محسوب می‌گردد.

میخائیل کلاشینکف برای طراحی این سلاح، بارها مورد قدردانی دولتمردان روس قرار گرفت و از جمله دستاوردهای وی، دریافت نشان استالین بود.

با‌‌‏این‌‌‏وجود، طراحی این سلاح از نظر مالی عواید چندانی برای او نداشت. گرچه تا امروز بیش از صد میلیون قبضه از این سلاح ساخته شده‌‌‏است، بیش‌تر کشورها این سلاح را بدون دریافت مجوز حقوقی از کمپانی کلاشینکف تولید کرده‌اند.

میخائیل کلاشینکف همواره مسئولیت کشتارهایی را که با این سلاح انجام شده، از خود سلب کرده‌‏است. وی بارها عنوان کرد که هدفش از ساخت این سلاح، دفاع از کشورش بوده و مسئولیت بروز جنگ‌ها را به عهده‌ی سیاستمداران گذاشته‌‌‏است.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی