Asset 2

درگیری نظامی مرزبانان ایران با نیروهای طالبان  

درگیری میان مرزبانان ایران و نیروهای طالبان در مناطق مرزی شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان
(Khabaronline)

منابع خبری گزارش دادند که صبح امروز در مناطق مرزی شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان میان مرزبانان ایران و نیروهای طالبان درگیری مسلحانه روی داد. 

روزنامه «۸ صبح» چاپ افغانستان نیز درگیری مرزی را تایید کرد و به نقل از «مقام‌های محلی» نوشت که نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان در ولسوالی کنگ ولایت نیمروز «درگیری مسلحانه» داشته‌اند. 

خبرگزاری فارس که زیر نظر سپاه اداره می‌شود گزارش داد که این درگیری حوالی پاسگاه «ساسولی» رخ داده است. پاسگاه ساسولی در نزدیکی روستایی به همین نام در شمال استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.  

علت تیراندازی‌ها تا هنوز روشن نشده و گفته شده که در مورد «احداث دیوار مرزی» ایران در این منطقه است.  

خبرگزاری آماج نیوز که خبرهای افغانستان را پوشش می‌دهد نیز به نقل از منابع محلی گزارش داده که «درگیری شدید میان مرزبانان ایرانی و طالبان در روستای مامکی، ولسوالی کنگ جریان داشت و راکت‌های ایران حتی به شهر زرنج نیز اصابت کرده است 

ویدئوهایی از درگیری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و .حساب کاربری حال‌وش در توییتر نیز که اخبار مربوط به سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد روز شنبه از «تداوم آتش سنگین» میان دو طرف خبر داده و ویدئوهایی از این رخداد منتشر کرده است. 

خبر درگیری میان نیروهای دو طرف در حالی منتشر می‌شود که از هفته گذشته که ابراهیم رئیسی در سفر به سیستان و بلوچستان به طالبان «هشدار جدی» داد که حقابه ایران را از هیرمند تأمین کند، مقامات تهران و کابل درگیر تنش لفظی بوده‌اند. 

در پی هشدار رئیس جمهور ایران که با واکنش تمسخرآمیز دست‌‌کم یک فرمانده طالبان مواجه شد، سفیر جمهوری اسلامی در کابل «یک ماه» به طالبان مهلت داد که این خواسته ایران را عملی کند. به گفته حسن کاظمی قمی، این یک ماه «اتمام حجت» است. 

منابع خبری وابسته به جمهوری اسلامی همچنین در ۲۶ اردیبهشت‌ماه اعلام کردند که سرگرد قربانعلی پیری، فرمانده پاسگاه «ساسولی» در درگیری با اشرار و قاچاقچیان جان‌باخته است، با این حال گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که فرمانده پاسگاه «ساسولی» در درگیری با نیروهای طالبان زخمی و پس از چند روز جان‌باخته است و جمهوری اسلامی سعی کرده است که این درگیری نظامی را رسانه‌ای نکند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی