Search
Asset 2

نمایش فیلم برای مقابله با جاسوسی اقتصادی چین

فیلم جدید اف‌‌‏بی‌‌‏آی، با نام « حفاظت از اسرار امریکا». این فیلم تلاش جاسوس‌‌‏های چینی را در سرقت مالکیت یک شرکت امریکایی نشان می‌‌‏دهد.
فیلم جدید اف‌‌‏بی‌‌‏آی، با نام « حفاظت از اسرار امریکا». این فیلم تلاش جاسوس‌‌‏های چینی را در سرقت مالکیت یک شرکت امریکایی نشان می‌‌‏دهد.
فیلم جدید اف‌‌‏بی‌‌‏آی، با نام « حفاظت از اسرار امریکا». این فیلم تلاش جاسوس‌‌‏های چینی را در سرقت مالکیت یک شرکت امریکایی نشان می‌‌‏دهد. (Screenshot from FBI film)

پلیس اف‌‌‏بی‌‌‏آی امریکا تولید و عرضه‌ی فیلم‌های با محتوای جاسوسی را آغاز کرده که روش‌های عملکرد جاسوس‌های چینی را به تصویر می‌کشد. اف‌بی‌آی هدف از تولید این فیلم‌ها را کاهش آسیب وارده به اقتصاد امریکا در اثر جاسوسی چینی‌ها عنوان کرد.

به گزارش اپک تایمز، یک نماینده‌‌‏ی اف‌‌‏بی‌‌‏آی که نخواست نامش فاش شود، با اشاره به انواع روش‌‌‏های جاسوسی نشان داده شده در این نوع فیلم‌‌‏ها گفت: «این موارد جاسوسی هر روز اتفاق می‌‌‏افتند. یکی از مأموریت‌‌‏های ما این است که از مردم در برابر این تهدیدات محفاظت کنیم.»

«بازی مهره‌‌‏ها» یکی از این سری فیلم‌هاست که اتفاقا براساس یک داستان واقعی ساخته شده است. این فیلم داستان «گلن دافی شرایور» را بازگو می‌‌‏کند. وی در سال ۲۰۰۴ برای تحصیل به شانگهای می‌‌‏رود و در آن‌‌‏جا توسط جاسوس‌های چینی استخدام می‌‌‏شود. این فیلم که برنده‌‌‏ی جایزه‌‌‏ی «امی» است، به‌‌‏منظور آگاهی‌بخشی به کارمندان دولت ساخته شده است. همچنین نماینده‌‌‏ی اف‌‌‏بی‌‌‏آی از انتشار این فیلم در فضای مجازی خبر داد.

آخرین فیلم اف‌‌‏بی‌‌‏آی با نام «حفاظت از اسرار امریکا» نیز بر اساس یک داستان واقعی است و تلاش جاسوس‌‌‏های چینی را برای سرقت مالکیت یک شرکت در امریکا نشان می‌‌‏دهد.

«راندال کلمن»، معاون بخش ضد جاسوسی اف‌‌‏بی‌‌‏آی، در ۱۳ می سال جاری گفت: «اخیراً در جریان یک توطئه، گروهی از افراد، کارمند یک شرکت را برای سرقت اسرار تجاری آن مجموعه استخدام کردند. آنها این اطلاعات را برای ساخت کارخانه‌‌‏ای در چین سرقت کردند.»

کلمن گفت: «یکی از مشکلات فعلی جاسوسی اقتصادی این است که شرکت‌‌‏ها به جای واگذاری این مسأله به نهادهای قضایی، خود اقدام به حل آن می‌‌‏کنند.»

وی ابراز امیدواری کرد ‌‌‏که این فیلم موجب افزایش آگاهی مخاطبان از پدیده‌ی جاسوسی‌‌‏ اقتصادی شود و بتواند شرکت‌‌‏ها را در به اشتراک گذاشتن چنین موارد جاسوسی تشویق کند.»

او همچنین ادامه داد: «دشمنان و رقبای خارجی ما همواره برای به‌‌‏دست آوردن و سرقت اسرار تجاری و اختراعات ثبت شده‌‌‏ی امریکا آماده هستند.»

جاسوسی همواره امری پنهان از انظار عموم بوده، اما در حال حاضر با توجه به افشاگری‌های «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی امریکا، آگاهی عمومی از جاسوسی افزایش یافته است.

کلمن همچنین افزود: «حفاظت از اقتصاد کشور در برابر این نوع تهدیدات چیزی نیست که اف‌‌‏بی‌‌‏آی بتواند آن را به‌‌‏تنهایی انجام دهد.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی