Search
Asset 2

دوربین‌‌‏ پرستار کودک وضبط صحنه‌‌‏های تعدی به خانه‌‌‏ها و سایر جنایات -آینده سیستم‌‌‏های حفاظت از خانه

وب‌سایتی که بستر ارائه نقد و نظرات و سفارشات را برای دوربین‌های مخفی در اقلام خانگی ارائه می‌دهد. این دوربین‏ها با نام رایج دوربین پرستار کودک شناخته شده‌اند. (صفحه گرفته‌شده TenReviews.com)
وب‌سایتی که بستر ارائه نقد و نظرات و سفارشات را برای دوربین‌های مخفی در اقلام خانگی ارائه می‌دهد. این دوربین‏ها با نام رایج دوربین پرستار کودک شناخته شده‌اند. (صفحه گرفته‌شده TenReviews.com)

قوانین حفظ حریم خصوصی ممکن است مدارک ضبط شده را نادیده گرفته و باطل اعلام کنند.

وب‌سایتی که بستر ارائه نقد و نظرات و سفارشات را برای دوربین‌های مخفی در اقلام خانگی ارائه می‌دهد. این دوربین‏ها با نام رایج دوربین پرستار کودک شناخته شده‌اند. (صفحه گرفته‌شده TenReviews.com)

دوربین پرستار: دوربین مخفی موجود در یک خانه در نیوجرسی روز جمعه منجر به دستگیری سارقی شد که به طور وحشیانه‌ای اقدام به ضرب و شتم صاحب‌خانه در برابر دیدگان کودک سه ساله او کرده‌بود. با محبوبیت روزافزون دوربین‌های به‌اصطلاح پرستار این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که چگونه مدارک ضبط شده برخلاف قوانین حفظ حریم خصوصی در دادگاه عمل خواهند کرد. دوربین‌های پرستار پوشش‌های مختلفی به خود می‌گیرند، از ساعت رادیو گرفته تا چشم یک خرس عروسکی، آشکارساز دود، پریز برق و دیگر دستگاههای رایج.

شاون کاستیس ۴۲ ساله به اتهام اقدام به قتل، سرقت، دزدی و به خطر انداختن جان یک کودک با ارائه فیلمی ضبط شده‌ بر روی یک دوربین پرستار در میلبورن نیوجرسی دستگیر شد.

در فیلم مردی دیده می‌شود که وارد خانه شده، به طور مدام با مشت و لگد صاحب‌خانه را زده و او را به کف زمین پرت می‌کند. این در حالیست که کودک، تمام مدت خود را در نیمکت مخفی کرده‌بود. مرد چندین بار به طبقه بالا می‌رود تا وسایل متعلق به اعضای خانواده را بدزدد و برمی‌گردد، زن را کتک می‌‌‏زند و حتی او را از پله‌ها به پایین پرتاب می‌کند. از ذکر نام این زن و فرزند خودداری شده‌است.

در موردی دیگر در فوریه در استاتن آیلند نیویورک، یک دوربین پرستار منجر به دستگیری پرستاری ۵۲ ساله به نام مامورا ناسیروا شد. بر طبق اخبار ای‌بی‌سی، ناسیروا در فیلم در حال لرزاندن و سیلی زدن به نوزاد ۵ ماهه‌ تحت مراقبت خود دیده می‌شود. دوربین در آشکارساز منواکسید کربن مخفی بود.

در اوت ۲۰۱۲ در هوستون تگزاس، پرستار ۴۸ ساله، تیرزا مگانا بعد از اینکه دوربین پرستار فیلم او را درحال ضربه‌‌‏زدن به سر نوزاد ۷ ماهه و خفه کردن او گرفته بود، متهم به درمعرض ‌‌‏خطرگذاشتن جان کودک شد. به نقل از هافینگتون پست ماگانا اعتراف کرد که مدت یک ماه بوده که کودک را چندین بار در روز خفه می‌کرده‌است. نوزاد حال عجیبی داشته و به طرز عجیبی رفتار می‌کرده که این موضوع باعث مشکوک شدن والدین وی می‌‌‏شود.

بر طبق نشریه محلی اشاوا دیس ویک Oshawa This Week در ماه مه ۲۰۱۲ اسکات ویلیام هون در اشاوای کانادا به دلیل مدرک به‌دست آمده از دوربین پرستار مخفی در رادیوی ساعتی دستگیر شد. مادری که نامش ذکر نشده‌است، نسبت به سپردن نوزاد ۵ ماهه خود به دوست پسر سابقش، هون، که پدر بچه نیز بود ظنین شده‌بود. دوربین فیلم او را در حالی گرفته‌بود که در حال عوض کردن پوشک بچه به تندی با نوزاد برخورد ‌کرد و بعد نوزاد را در حال جیغ کشیدن با صورت روی نیمکت پرت کرد.

مادر به نشریه دیس ویک گفته‌بود: “من این را به حساب بی‌تجربگی در برخورد با کودک می‌گذارم.” او گفت که بعد از دیدن فیلم “به‌شدت عصبی شدم….. و شروع به گریه کردم و گریه‌ام متوقف نمی‌شد.”

مسائل قانونی نظارت با دوربین پرستار

قانونی بودن این شکل ناآشکار حفاظتی در پُستی که در ماه مه در وبلاگ مرتبط با قانون با نام “فایند لا “Find Law گذاشته‌شده‌بود مورد بررسی قرار گرفت. استفاده از دوربین‌های پرستار منحصر به تصویر در بسیاری از ایالات آمریکا با ارائه دلایل مجاز، قانونی است. دلایلی چون چشم‌چرانی یا تمایل به جمع‌آوری اطلاعات شخصی دیگران از نظر قانونی دلایل مجاز برای این شکل ازحفاظت محسوب نمی‌شوند. فایند لا چنین اظهار می‌کند: “تمامی اشخاص از جمله پرستاران بچه انتظار این را دارند که حریم خصوصی‌شان حفظ شود. دلایل قانونی استفاده از این دوربین‌ها می‌‌‏تواند شامل نظارت بر نوزاد و یا پرستار بچه برای جلوگیری از سوءاستفاده از کودکان و یا جلوگیری از سرقت ‌باشد.”

امکان آن می‌‌‏رود که در برخی ایالات شواهد به‌دست آمده از این دوربین‌ها قابل ارائه به دادگاه نباشد. برخی ایالات ملزم می‌دارند که پرستار راضی به فیلم‌برداری شدن باشد. با این وجود بسیاری از ایالات تمایل به پذیرش این مدارک ویدئویی دارند. در ۱۵ ایالت تحت قانون استراق سمع، ضبط صدا تنها در صورت رضایت طرف مقابل به ضبط صدا، قانونی می‌‌‏باشد.

مقاله‌ای در مجله قانون و فن‌آوری ۲۰۰۲ یوسی‌ال‌ای UCLA بینش و تحلیل حقوقی مشابهی را برای مسأله دوربین پرستار ارائه می‌دهد. این مقاله مسأله نظارت سِری را در مقابل نظارت آشکار مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین عنوان می‌کند که نگفتن به پرستار بچه که تحت فیلم‌برداری است به طرح این مسأله می‌‌‏انجامد که واقعاً این دوربین‌ها برای چه هدفی هستند: “حفاظت از کودکان و یا تعقیب مجرمین.”

این مقاله می‌افزاید: “اگر پدر و مادر مظنون شده‌باشند بهتر است پرستار بچه را از وجود دوربین آگاه کنند به جای این که دوربینی را به‌طور مخفی نصب نمایند. در غیر اینصورت چنین به‌نظر می‌رسد که این والدین اجازه داده‌اند که آزار و اذیت رخ بدهد در حالیکه می‌توانستند از آن پیشگیری کنند.”

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی