Search
Asset 2

ناسا پی برد که در مریخ شرایط قابل سکونت وجود داشته‌‌‏است

عکس رنگی از دوربین ماست Mast (دوربینی با قابلیت بزرگنمایی وکیفیت بالا) کاوشگر کیوروستی ناسا که بخشی از دیواره دهانه گیلGALE  را نشان می‌‏دهد. محلی در مریخ که کاوشگر مریخ نورد ۵ اوت ۲۰۱۲ روی آن فرود آمد.( ناسا/ جی‌‏پی‌‏ال- کل‌‏تک/ ام‌‏اس‌‏اس‌‏اس)
عکس رنگی از دوربین ماست Mast (دوربینی با قابلیت بزرگنمایی وکیفیت بالا) کاوشگر کیوروستی ناسا که بخشی از دیواره دهانه گیلGALE را نشان می‌‏دهد. محلی در مریخ که کاوشگر مریخ نورد ۵ اوت ۲۰۱۲ روی آن فرود آمد.( ناسا/ جی‌‏پی‌‏ال- کل‌‏تک/ ام‌‏اس‌‏اس‌‏اس)

کاوشگر کیوروستی ناسا شواهدی را از‌‌‌‌‏ سنگ‌‌‌‌‏های مریخ بدست آورد

عکس رنگی از دوربین ماست Mast (دوربینی با قابلیت بزرگنمایی وکیفیت بالا) کاوشگر کیوروستی ناسا که بخشی از دیواره دهانه گیلGALE را نشان می‌‏دهد. محلی در مریخ که کاوشگر مریخ نورد ۵ اوت ۲۰۱۲ روی آن فرود آمد.( ناسا/ جی‌‏پی‌‏ال- کل‌‏تک/ ام‌‏اس‌‏اس‌‏اس)

با توجه به‌‌‌‌ ‏گزارش منتشر شده توسط ناسا، مریخ‌‌‌‌‏نورد کیوروستی یک نمونه سنگ بدست‌‌‌‌‏آمده از دهانه گیل را مورد بررسی قرار داد و اجزاء و مواد شیمیایی اصلی آن را شناسایی نمود که این مواد می‌‌‌‌‏توانستند عاملی برای رشد میکروب‌‌‌‌‏های زنده  روی این سیاره سرخ باشند.

مایکل مایر، دانشمند مسئول برنامه اکتشاف مریخ در ناسا مستقر در مرکز کنترل آژانس واشنگتن گفت:” سؤال اساسی این مأموریت این است که آیا مریخ می‌‌‌‌‏تواند محیطی قابل سکونت باشد؟ ”  “از آنچه که درحال حاضر فهمیدیم،  پاسخ مثبت است.”

مریخ‌‌‌‌‏نورد در منطقه‌‌‌‌‏ای به نام خلیج یلونایف (سنگ‌‌‌‌‏ها را) کشف کرده است. آنجا مکانی‌‌‌‌‏است که دانشمندان معتقدند در آن انتهای یک شبکه قدیمی از رودخانه‌‌‌‌‏ها و یا بستر دریاچه‌‌‌‌‏ای قدیمی موجود در تاریخ این سیاره قرارگرفته است. کیوروستی با ده ابزار علمی، داده‌‌‌‌‏ها را بعد از تجزیه و تحلیل به ناسا می‌‌‌‌‏فرستد. مواد شیمیایی موجود در سنگ عبارتند از: گوگرد، نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن، فسفر، و کربن که همگی مواد لازم برای زندگی کردن هستند. این نمونه شامل ۲۰ درصد خاک رس وهمچنین حاوی سنگ‌‌‌‌‏هایی مملو از آب بود.

“محیطی قابل سکونت یافته‌‌‌‌‏ایم که بسیار بی‌‌‌‌‏خطر ومناسب برای زندگی است.” – دانشمند ارشد کاوشگر کیوروستی، جان گروتزینگر از دانشگاه صنعتی کالیفرنیا در پاسادنا، گفت: “در صورتی که این آب کشف شده درمحیط اطراف شما بود و شما هم در این سیاره ‌‌‌‌‏بودید، می‌‌‌‌‏توانستید از آن بنوشید.”

عکسی از مریخ‌‏نورد کیوروستی در مریخ، ترکیبی از ده‌‏ها (عکس) گرفته شده توسط لنز تصویرساز دستی ام‌‏ای‌‏اچ‌‏ال‌‏آی- MAHLI از کاوشگر کیوروستی در طول ۱۷۷ روزمریخی یا ۱۷۷ سل- sol- که در تاریخ ۳ فوریه ۲۰۱۳ در سیاره مریخ گرفته شده است.( ناسا/ جی‌‏پی‌‏ال- کل‌‏تک/ ام‌‏اس‌‏اس‌‏اس/ گتی)

جان گروتزینگر گفت: ” پی بردیم  که مریخ سیاره‌‌‌‌‏ای با قدمت زیاد است که در آن زمانی شرایط  مناسب برای زندگی وجود داشته‌‌‌‌‏است. کاوشگرکیوروستی در یک مأموریت کشف و اکتشاف به‌‌‌‌‏سر می‌‌‌‌‏برد، و تیم احساس می‌‌‌‌‏کند که اکتشاف‌‌‌‌‏ها و نوآوری‌‌‌‌‏های هیجان‌‌‌‌‏انگیزتری در ماه‌‌‌‌‏ها و سال‌‌‌‌‏های آینده پیش روی دارد.”

جان بریدجس، دانشمند علم سیارات و عضو تیم کیوروستی مریخ از دانشگاه لیسستر گفت: ” یک دستاورد قابل توجه است. ما خود را برای دیدن نتایج ازام‌‌‌‌‏اس‌‌‌‌‏ال-)MSL آزمایشگاه علمی مریخ( آماده کرده‌‌‌‌‏ایم که در حال تصدیق این مأموریت است.” سل یک روز بر روی مریخ، برابر با ۱.۰۲۷ روز زمین است.

کیوروستی با هزینه ۱.۴ بیلیون دلار هفت ماه پیش روی مریخ فرود آمد تا ماموریتی دوساله که برابر با یک سال مریخ یا (۶۸۷ روز) است را آغاز نماید. مقصد اصلی آن، نمونه برداری از مجموعه ای از لایه‌‌‌‌‏های جالب ایجاد شده در پایه کوه شارپ بود که ۳مایل (۵ کیلومتر) از مرکز گیل مرتفع‌‌‌‌‏تر می‌‌‌‌‏باشد.

اروپا و روسیه برای یک مأموریت مشترک درمریخ قراردادی امضا کرده‌‌‌‌‏اند. قرداد شامل  کاوش و حفاری روی سطح مریخ است و این حفاری‌‌‌‌‏ها عمیق‌‌‌‌‏تر از کاوشگر کیوروستی خواهد بود. بنا به‌‌‌‌‏گزارش رویترز، برنامه‌‌‌‌‏ آنها برای مریخ‌‌‌‌‏نورد اگزومارس-ExoMars شامل آوردن نمونه‌‌‌‌‏ها به زمین برای تجزیه و تحلیل دقیق‌‌‌‌‏تر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی