Search
Asset 2

جدیدترین تحقیقات درباره بهبود حافظه‌ی انسان

نوعی روش یادگیری جدید که بر روی حلزونهای دریایی آزمایش شده، ممکن است به بهبود حافظه انسان کمک کند. (دانشگاه کلمبیا)
نوعی روش یادگیری جدید که بر روی حلزونهای دریایی آزمایش شده، ممکن است به بهبود حافظه انسان کمک کند. (دانشگاه کلمبیا)
نوعی روش یادگیری جدید که بر روی حلزونهای دریایی آزمایش شده، ممکن است به بهبود حافظه انسان کمک کند. (دانشگاه کلمبیا)

محققان دانشگاه تگزاس براساس تحقیقات خود در راستای کمک به افراد مبتلا به اختلال یادگیری، عنوان می کنند که شیوه یادگیری نوینی که بر روی گونه‌های دریایی حلزون امتحان شده، ممکن است در بهبود عملکرد حافظه انسان نقشی کلیدی  در بر داشته باشد.

محققان درحال آزمودن این شیوه جدید یادگیری بر روی نوع خاصی از حلزونهای کالیفرنیا (آپلیزیا کالیفرنیا) هستند. بهبود عملکرد حافظه حلزونها پس از این آزمایش به اثبات رسید. این نتیجه می‌تواند برای افرادی که به خاطر کهولت، ضربه و آسیب مغزی دچار اختلال یادگیری هستند، مفید باشد.

جان بایرن که سرپرست این تیم تحقیقاتی می باشد، دریک کنفرانس خبری بیان نمود که، این شیوه یادگیری باید زمانهایی را پیش‌بینی کند که مغز آماده یادگیری باشد، تا درطول این زمانهای ایده‌آل،  روند فراگیری را تسهیل کند. نتیجه این بود “که حافظه توانست به طور چشمگیری بهبود یابد.”

برای شناسایی این زمانهای ایده‌آل، یک مدل کامپیوتری ریاضی، ساخته شد تا فعالیت پروتئین‌ها را که عهده دار عملکرد حافظه در مغز می باشند، پیش‌بینی کند. درحال حاضر، این برنامه‌ریزی براساس آزمون و خطا می باشد، اما محققان امیدوارند درطی مطالعات آتی، این طرح بهترین زمانهای یادگیری مغز را با دقت بیشتری  پیش بینی کند.

بایرن گفت که “وقتی شما تحت یک نوع آموزش قرار می‌گیرید، چندین فعالیت شیمیایی مختلف در شما آغاز می‌شود. اگر در دوره آموزشی دیگری شرکت کنید، تاثیرات بیشتر خواهند بود. ایده ما این است که آموزش‌ها را همزمان و همگام با هم ارائه دهیم. ما به شیوه‌ای دست پید کرده‌ایم که دوره‌های آموزشی را طوری تنظیم کند که آنها با تغییرات بیوشیمیایی بدن همساز باشند.”

به دوگروه از حلزونها پنج دوره آموزشی ارائه شد. یک گروه دوره‌های آموزشی را درفواصل زمانی نامنظم همانطور که مدل کامپیوتری پیش‌بینی کرده بود، دریافت ‌کرد. گروه دیگر دورهای آموزشی را درفواصل زمانی منظم  ۲۰ دقیقه دریافت ‌نمود.

پنج روز بعد از اینکه دوره‌های آموزشی تکمیل شدند، درگروهی که با پیش‌بینی جدول زمانی توسط  مدل کامپیوتری آموزش داده شده بودند، افزایش چشمگیری در بهبود حافظه دیده می شد. اما در گروه دیگر هیچ گونه پیشرفتی تشخیص داده نشد.

به نقل از بایرن، این بهبود قابل توجه حافظه، توسط تجزیه و تحلیل سلول‌های عصبی مغز حلزون‌ها  مورد شناسایی قرار گرفت. این تجزیه و تحلیل، نشانگر فعالیت بیشتر مغز درگروهی بود که برنامه بهینه کامپیوتری را برای آموزش دریافت نموده بودند.

وی افزود: “این بررسی نشان می‌دهد که بتوان از شیوه‌های کامپیوتری در خصوص کمک به طراحی برنامه های آموزشی جهت بهبود حافظه  بهره برد.”

این یافته‌ها در ۲۵ دسامبر در وب‌سایت نیچر نوروساینس(Nature Neuroscience) به چاپ رسید.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی