logo_eet

تداوم اعتراض‌های شبانه علیه جمهوری اسلامی در برخی شهرهای ایران

عفو تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی و خیزش انقلابی ایران
اعتراضات گسترده و خیزش انقلابی، پس از کشته شدن مهسا امینی بدست پلیس اخلاق جمهوری اسلامی (AFP via Getty Images)

باگذشت بیش از پنج ماه از جانباختن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد که سرآغاز اعتراض‌های سراسری خیابانی بود و با سرکوب شدید و خونین معترضان از سوی نیروهای حکومتی مواجه شد، این اعتراض‌ها همچنان با اشکال مختلف در جریان است.

در شامگاه دوشنبه ۲۴ بهمن‌ماه، شهروندان در مناطق مختلف تهران و کرج شعارهای ضد حکومتی سر دادند و همچنین معترضان در برخی دیگر از شهرها مانند مشهد، رشت و همدان با تخریب بنرهای تبلیغات حکومتی و شعارنویسی بر روی دیوار‌ها، اعتراض خود را نسبت به جمهوری اسلامی نشان دادند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جمعی از شهروندان در شهرک باقری در غرب تهران و تعدادی از ساکنان منطقه نارمک از داخل خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی خود اقدام به سردادن شعارهای شبانه و ضد حکومتی کردند.

شعارنویسی روی برف و همچنین ساختن آدم‌برفی‌هایی که شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» در دست دارند نیز از جمله اعتراض‌های نمادینی است که طی دو روز اخیر و به دنبال بارش برف در تهران و تعداد دیگری از شهرها گسترش‌یافته است.

در برخی مناطق تهران از جمله بلوار میرداماد معترضان اقدام به نصب بنرهای دست‌نویس روی پل‌های عابر با شعارهایی چون «قسم به سربداران، ایستاده‌ایم تا پایان» کردند.

همچنین در منطقه عظیمیه و گوهردشت کرج نیز شب گذشته شهروندان با شعارهایی همچون «مرگ بر دیکتاتور» مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز کردند.

برخی مناطق شهرهای مشهد، رشت و همدان نیز شهروندان علاوه بر سردادن شعارهای ضد حکومتی از داخل مجتمع‌های مسکونی، اقدام به دیوارنویسی شعارهای ضد حکومتی و تخریب تعدادی از بنرهای تبلیغات حکومتی کردند.

اخبار مرتبط