logo_eet

“قرص برنج” همچنان قربانی می‌‌‏گیرد

Aluminium Phosphide - Copy

مرگ ۳۹۷ نفر طی ۷ ماه

بر اثر مصرف “قرص برنج” امسال ۳۹۷ نفر جان باختند.

 این آماری‎‌‌‏ست که قائم‌مقام رییس سازمان پزشکی قانونی از قربانیان مصرف قرص برنج تنها در ۷ ماهه نخست سال داده است که به گفته وی نسبت به سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، “عبدالرزاق برزگر” با بیان این‌‌‏که در سال‌‌‏های گذشته تفکر غلطی مبنی بر بی‌‌‏خطر بودن این ماده سمی در بین برخی افراد جامعه رایج بوده است، استفاده از آن را موجب مرگ این افراد دانست و گفت: “عرضه قرص برنج از سال‌گذشته در داروخانه‎ها و عطاری‎ها ممنوع شده است و مردم باید آگاهی لازم در رابطه با اثرات مرگبار این ماده شیمیایی را بدانند.”

قرص برنج یا  فسفید آلومینیوم، ماده‌‌‏ای سمی و خطرناک است که مصرف آن بصورت خوراکی، منجر به مرگ مصرف‌‌‏کننده خواهد شد.

از‌‌‏آنجاکه این قرص برای جلوگیری از شته‌‌‏زدگی برنج‌‌‏ها در انبارهای بزرگ برنج استفاده می‌‌‏گردد، در بین عموم به قرص برنج معروف شده اما چنانچه وارد بدن انسان شود آن‌‌‏قدر مهلک است که معمولا تحت بهترین شرایط درمانی هم قادر به نجات فرد مسموم نیست.

بنا بر گزارش‌‌‏ها، سال گذشته فقط در استان تهران بیش از ۲۰۰ نفر به دلیل مصرف قرص برنج جان خود را از دست داده‌‌‏اند  و این تعداد هر سال در حال افزایش است.

بسیاری از موارد مصرف این قرص  درجوانان و نوجوانان با انگیزه خودکشی اعلام شده که اغلب حتی باوجود پشیمانی فوری، دیگر چاره‌‌‏ای برای رهایی از مرگ برای‌‌‏شان وجود ندارد.

شاید اطلاع رسانی بیشتر به مردم درباره مخاطرات این ماده مهلک و نیز نظارت بیشتر بر داروخانه‎ها و عطاری‎ها جهت عدم عرضه غیر قانونی آن، بتواند راه‌‌‏حلی برای کاستن این آمار وارقام باشد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *