Search
Asset 2

اسطوره‌‏ کهن چینی درباره خلقت عالم

پَنگوآسمان را نگه می‌‏دارد. (چِن ژیچینگ/ اپک تایمز)
پَنگوآسمان را نگه می‌‏دارد. (چِن ژیچینگ/ اپک تایمز)
پَنگوآسمان را نگه می‌‏دارد. (چِن ژیچینگ/ اپک تایمز)

اسطوره‌‏های کهن چینی، خلقت کیهان، خواستگاه آدمی و ظهور فرهنگ را روایت می کنند. آنها بخشی از میراث فرهنگ پنج هزار ساله چین هستند.

برای مثال، این اسطوره‌‏های کهن چگونگی شکل گرفتن زمین را بیان می‌‏کنند. در روزگاران قدیم، والدین به فرزندانشان گفتند که کیهان توسط پَنگوخلق شد.

مدت‌‏ها پیش از پیدایش کیهان،  یک تخم مرغ بزرگ درهم و برهم وجود داشت. پنگو داخل این تخم مرغ به دنیا آمد. او به‌‏مدت هیجده هزار سال داخل این تخم مرغ بزرگ خوابید. هنگامی‌‏که بیدار شد، داخل تخم مرغ تاریک بود. پنگو کش و قوسی به خودش داد و تخم مرغ را شکست و آن‌‏را باز کرد. نور و روشنایی انرژی کیهانی مردانه، آسمان آبی بزرگ را بر افراشت و به آن شکل داد. در همان زمان، انرژی زنانه که سنگین و ستبر بود پایین رفت و زمین را شکل داد. از آن زمان به بعد، کیهان از آسمان و زمین تشکیل شد.

از آن جایی‌‏که پنگو بین زمین و آسمان ایستاده بود، روز به روز آسمان برافراشته‌‏تر و زمین در پایین ضخیم‌‏تر می‌‏شد. بدین‌‏شکل پنگو بلند‌‏تر و بلند‌‏تر می‌‏شد. هیجده هزار سال دیگر تا رسیدن آسمان به بالا‌‏‌‏ترین و زمین به پایین‌‏ترین نقطه طول کشید. بنا‌‏براین، پنگو تبدیل به موجودی غول‌‏پیکر شد که آسمان و زمین را نگه می‌‏داشت. و بدین‌‏طریق کیهان به وضعیت آشفته قبلی‌‏اش بر نمی‌‏گشت.

تا آن موقع، پنگو یگانه مرد بین آسمان و زمین بود. وضعیت جهان مطابق احساسات او تغییر می‌‏کرد. وقتی خشنود بود آسمان بدون اَبر و وقتی عصبانی بود، اَبر‌‏ها تیره می‌‏شد. با اَشک‌‏هایش باران می‌‏آمد و آهش بادی شدید به همراه می‌‏آورد.  وقتی پلک می‌‏زد آسمان با نور روشن می‌‏شد، و هنگام خورناس‌‏کشیدن، رعد غرش می‌‏کرد.

سال‌‏های بسیار بسیار زیادی گذشت، آسمان بسیار بلند بود، و زمین بسیار ضخیم. پنگو مأموریتش را تمام کرد و بدنش به خورشید، ماه، ستاره، کوه، رودخانه، و گیاه و چیز‌‏های دیگر تبدیل شد. بدین شکل، او خاضعانه تمامیت بدن خویش را به آینده نوع بشر تقدیم کرد.

اپک تایمز در۳۵ کشور به۲۱ زبان منتشرمی‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی