Search
Asset 2

راهپیمایی در کابل علیه نقض حقوق‌‌‏بشر

Persian ET-logo

صدها تن از مردم اففانستان دیروز در کابل خواهان به دادگاه کشیدن افرادی بودند که موجب نقض حقوق بشر در افغانستان شدند.

به گزارش بی‌‌‏بی‌‌‏سی، این راهپیمایی در روز ۱۰ دسامبر با حمایت “انجمن دادخواهان افغانستان” و با حضور فعالان حقوق بشر وتعداد کثیری از مردم انجام شد.

تظاهرکنندگان با همراه داشتن عکس‌‌‌‌‏های قربانیان وشعارها و پلاگاردها خواهان دادگاهی افرادی بودند که در ۳ دهه گذشته باعث نقض حقوق بشر در افغانستان شدند.

“انجمن دادخواهان افغانستان” که این هفته را هفته‌‌‌‌‏ی “قربانیان” نام نهاده است، نمایشگاه عکسی از قربانیان ۳ دهه‌‌‌‌‏ی گذشته در قصر “دارالامان” در غرب کابل برگزار کرد. قصری که در جنگ‌‌‏های داخلی افغانستان به ویرانه تبدیل گردید.

ریاست این انجمن را ویدا احمد به عهده دارد. مسئولان انجمن اعلام کرده‌‌‏اند که به مبارزه خود برای تامین عدالت ادامه می‌‌‌‌‏دهند و از هیچ نهاد داخلی و خارجی کمک نخواهند گرفت.

از سویی دیگر “کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان” به ریاست سیما سمر، از نامزدان ریاست جمهوری خواست تا در صورت پیروزی در انتخابات به حمایت حقوق بشر در این کشور بپردازند.

سیما سمرآماری از جنایاتی که دریک سال گذشته در این کشور رخ داده‌‌‏است نام برد. به گفته‌‌‏ی او فقط در سال گذشته ۲۲۰۰ غیرنظامی بر اثر خشونت‌‌‌‌‏های ناشی از جنگ کشته و ۳۸۰۰ تن زخمی شدند. وی همچنین افزود که ۱۰۳ مورد نقض کرامت انسانی و۲۲۷ مسئله سلب آزادی در این کمیسیون به ثبت رسیده‌‌‏است. ۴۱۵۰ مورد خشونت علیه زنان وجود داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٧/٢۴ درصد افزایش را نشان می‌‌‌‌‏دهد.

احتمال آن می‌‌‏رود که برخی از رویدادهای دیگر نیز به وقوع پیوسته که ثبت نشده‌‌‏اند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی