Search
Asset 2

سنا لایحه خروج اطلاعات مربوط به منشأ کووید۱۹ از رده طبقه‌بندی را تصویب کرد

سناتور جمهوری‌خواه, جاش هاولی
سناتور جمهوری‌خواه, جاش هاولی (Drew Angerer/Getty Images)

دو سناتور جمهوریخواه چهارشنبهشب اعلام کردند که سنای آمریکا بهاتفاق آرا لایحه آنها را تصویب کرده است که دولت بایدن را ملزم میکند اطلاعات مربوط به منشأ کووید۱۹ را از رده طبقهبندی خارج کند.

این لایحه که بهعنوان «قانون منشأ کووید۱۹ سال ۲۰۲۳» شناخته میشود، به طور خاص باهدف بررسی احتمال نشت ویروس SARS-CoV-2، عامل بیماری کووید۱۹، از آزمایشگاهی در ووهان چین تصویب شده است.

سناتورهای جمهوریخواه مایک براون و جاش هاولی این لایحه را روز دوشنبه پس از ارائه یک گزارش اطلاعاتی طبقهبندیشده از سوی وزارت انرژی به کاخ سفید و برخی از اعضای کنگره مطرح کردند.

در گزارش وزارت انرژی ایالات متحده عنوان شده بود که همهگیری کووید۱۹ بهاحتمال زیاد از یک آزمایشگاه نشأت گرفته است. اف‌بی‌آی نیز پیشتر به نتیجه مشابهی رسیده بود.

سناتور هاولی پس از تصویب این لایحه در توییتر نوشت: «امشب مجلس سنا بهاتفاق آرا لایحه من را برای از حالت طبقهبندی خارجکردن اطلاعاتی که دولت در مورد منشأ کووید دارد تصویب کرد. بگذارید مردم حقیقت را ببینند

این لایحه برای نهاییشدن به رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا نیاز دارد.

سناتور مایک براون یکی دیگر از طراحان این لایحه ضمن درخواست از مجلس نمایندگان برای تصویب این لایحه گفت: «مجلس نمایندگان باید این لایحه را تصویب کند تا مردم آمریکا حقایق را ببینند! رئیس جمهور بایدن نمیتواند این را نادیده بگیرد: زمان آن است که به آمریکاییها اجازه دهیم خودشان تصمیم بگیرند

مجلس سنای آمریکا در خردادماه گذشته یک لایحه دیگر در این مورد به تصویب رسانده بود. آن لایحه دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا را ملزم میساخت که اطلاعات مربوط به منشأ کووید۱۹ را از طبقهبندی خارج کند.

تأیید فرضیه منشأ آزمایشگاهی ویروس کرونا

روز دوشنبه، جاش هاولی در مورد عدم شفافیت در مورد منشأ همهگیری ابراز نگرانی کرد و گفت که برای «نزدیک به سه سال»، کسانی که نظریه نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان را زیر سؤال میبردند، «ساکت شده و بهعنوان نظریهپرداز توطئه معرفی شدند

سناتور هاولی در بیانیهای گفت: «اکنون، این نظریه افراد شکاک محتاط اثبات شدهاست. دولت بایدن باید فوراً تمام گزارشهای اطلاعاتی مربوط به منشأ کووید۱۹ و مؤسسه ویروسشناسی ووهان را از حالت طبقهبندی خارج کند. مردم آمریکا شایسته دانستن حقیقت هستند

روزنامه والاستریت ژورنال ۸ اسفندماه عنوان کرد که وزارت انرژی آمریکا گزارشی محرمانه برای کاخ سفید و برخی اعضا کنگره ارسال کرد که بر اساس آن ویروس کرونا ابتدا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است.

اف‌بی‌آی نظریه نشت آزمایشگاهی را تأیید کرد

کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی روز سه‌شنبه تأیید کرد که این اداره همه‌گیری کووید۱۹ را احتمالاً ناشی از یک حادثه آزمایشگاهی در ووهان چین ارزیابی کرده است.

کریستوفر رای در گفت‌وگو با «فاکس نیوز» گفت: «اف‌بی‌آی مدت‌هاست به این ارزیابی رسیده که سرمنشأ همه‌گیری به‌احتمال زیاد یک حادثه بالقوه آزمایشگاهی بوده است.»

او افزود: «در اینجا شما در مورد نشت احتمالی از یک آزمایشگاه تحت کنترل دولت چین صحبت می‌کنید که میلیون‌ها آمریکایی را کشته است.»

بااین‌حال، او خاطرنشان کرد که بسیاری از جزئیات مربوط به منشأ همه‌گیری همچنان طبقه‌بندی‌شده است.

رژیم چین مدت‌هاست که احتمال نشت آزمایشگاهی را رد کرده و گفته است که منشأ ویروس «نباید سیاسی شود».

همچنین تلاش‌ها برای سرکوب این تئوری که همه‌گیری کرونا ناشی از نشت ویروس از آزمایشگاهی در چین بوده به شیوه‌های مختلفی ادامه دارد و اخیراً شامل هشدار به ایلان ماسک، مالک میلیاردر توییتر، تسلا و اسپیس ایکس بود که گزارش نشت آزمایشگاه را به اشتراک نگذارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی