logo_eet

شاهزاده رضا پهلوی خطاب به اروپا: انتخاب کنید کنار مردم ایران می‌ایستید یا جمهوری اسلامی

شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی (ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images)

شاهزاده رضا پهلوی گفت که به پارلمان اروپا آمده است تا به مردم ایران بگوید که «اروپا مردم ایران را به رسمیت می‌شناسد، نه جمهوری اسلامی را.»

وی با اشاره به ترور شهروندان ایرانی و اروپایی در خاک اروپا و همکاری تسلیحاتی در حمله به اوکراین، افزود که جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر است و کشورهای اروپایی انتخاب کنند که در کنار مردم ایران می‌ایستند یا جمهوری اسلامی را انتخاب می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال یکی از اعضای پارلمان اروپا درباره نگرانی‌های اروپا از اینکه در صورت به چالش کشیدن جمهوری اسلامی، ستیزه‌جویی این رژیم تشدید شود، فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی از کنترل خارج شود و هر گونه کسب و کار در ایران از بین برود؛ گفت: «شما (اروپایی‌ها) به چه کسی اعتماد می‌کنید؟ چهل سال پیش وقتی خمینی بعد از ۱۵ سال تبعید به ایران بازگشت، در پاسخ به خبرنگاری درباره احساسش به ایران گفت که هیچ حسی ندارد. وضعیت ایران برای رژیم اهمیتی ندارد. درحالی‌که مردم ایران می‌گویند جانم فدای ایران و می‌خواهند جانشان را برای کشورشان بدهند. شما چگونه می‌توانید با رژیمی که خودش چالش می‌سازد، به چاره اندیشی برسید؟»

وی خطاب به نمایندگان پارلمان اروپا با اشاره به ایرانی‌های حاضر در نشست که شعار می‌دادند «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» گفت که این‌ها همان کسانی هستند که می‌توانید اعتماد کنید.

وی افزود: «برخلاف خدمات اقتصادی محدودی که سپاه پاسداران برای شرکت‌های شما (اروپایی‌ها) ممکن است ارائه کند، منافع اقتصادی که شما از تجارت در ایران آزاد با مردم ایران خواهید داشت، غیر قابل مقایسه است. ایران آینده به دنبال سرمایه‌گذاری غرب خواهد بود و این نه تنها به غرب کمک خواهد کرد بلکه به هموطنان من کمک خواهد کرد که به ثبات سیاسی برسیم.»

از بیانیه کوروش تا دموکراسی سکولار

به گفته وی، بیانیه کوروش کبیر به عنوان اولین بیانیه حقوق بشر در موزه ملی بریتانیا نگهداری می‌شود که بیان‌گر این است که مردمان ایران و اروپا تاریخ و ارزش‌های مشترکی دارند، در این صورت هشتاد میلیون ایرانی متحدان طبیعی غرب خواهند بود که گذار از جمهوری اسلامی به سوی دموکراسی سکولار را مدیریت خواهند کرد، بدون اینکه نگرانی از خلاء قدرت پیش آید.

نماینده پارلمان از اسلواکی در این نشست گفت که من به عنوان کسی که از کشوری کمونیستی سابق می‌آیم با دقت تحولات ایران را دنبال می‌کنم. بخاطر اینکه در تمام رژیم‌های خودکامه مساله این است که به مردمی که برای آزادیشان می‌جنگند، راهی برای کمک پیدا کنیم… ما گذار آرامی از کمونیسم به دموکراسی داشتیم.

وی از شاهزاده پهلوی پرسید که آیا کاری است که بتوان برای زنان ایران فراتر از همدردی داشت؟ و اینکه با توجه به تجربه جوامع غربی، سکولاریسم مذهب را به کنج خانه‌ها می‌راند، آیا می‌توان توازنی پیدا کرد که در آن سکولاریسم به معنی نابودی مذهب نباشد؟

شاهزاده رضا پهلوی اظهار داشت که برای زنان و حقوق انسانیشان، اروپا با جامعه مدنی داخل ایران ارتباط بگیرد. مساله ارتباط اینترنتی اروپا با جامعه مدنی ایران برای رد و بدل اطلاعات بسیار حیاتی است. جامعه مدنی در داخل می‌تواند به اروپا بگوید که چه کمکی می‌تواند موثر باشد.

وی گفت که در ایران بعد از جمهوری اسلامی، کارشناسان درباره عدالت انتقالی، مسایل قضایی از جمله حقوق زنان و مساله دگرباشان جنسی در ایران، کار تخصصی انجام خواهند داد.

حمایت اروپا از اعتصابات سراسری

شاهزاده رضا پهلوی درباره تداوم اعتصاب‌های کارگری می‌گوید سریع‌ترین راه برای فلج کردن رژیم این است که از اعتصاب‌های کارگری حمایت کنیم که هزینه‌های رویارویی با رژیم را پایین می‌آورد. یک راهش این است که از دارایی‌های مسدودشده متعلق به مردم ایران برای تشکیل صندوق اعتصاب استفاده کنیم. همبستگی با کارگران ایران خیلی مهم است، ما باید به اتحادیه‌های کارگری جهان رجوع کنیم تا حمایت کنند، این یک مولفه دیگر هم هست که می تواند مفید باشد. مهم این است که کارگران با تداوم اعتصابات نگران تامین نان شبشان نباشند.

چارلی وایمرز از اعضای پارلمان اروپا نیز در این نشست گفت که اتحادیه اروپا باید از دارایی‌های مسدودشده سپاه پاسداران برای ایجاد صندوق اعتصابات کارگری در ایران استفاده کند.

به گفته وی، کارگران در نهادهای تحت مالکیت سپاه، شرایطی شبیه بردگان را تجربه می‌کنند.

شاهزاده رضا پهلوی گفت: «من آمده‌ام از شما (اروپا) بخواهم که به فشار حداکثری اکتفا نکنید، بلکه از مردم ایران هم حمایت حداکثری داشته باشید. این تنها به نفع کشور من نیست، بلکه در راستای منافع شما نیز است. امیدوارم اروپا اذعان کند که مردم حاکمان واقعی ایران هستند، نه سرکوبگران.»

وی افزود: «من همواره به هم‌وطنانم گفته‌ام که در جنبش مردمی برای نجات ملی نباید به خارجی متکی باشیم، هیچ قدرت خارجی نباید و نمی‌تواند ما را نجات دهد، اگرچه هموطنان من مسئولیت نهایی را داشته باشد. حمایت اروپایی می‌تواند زمان و هزینه مبارزه شجاعانه مردم را به سرعت معناداری کاهش دهد.»

شاهزاده رضا پهلوی در آغاز جنبش مهسا امینی خطاب به اعضای سپاه پاسداران و بسیج گفته بود که این رژیم رفتنی است. اتحادیه جماهیر شوروی با هزاران کلاهک هسته‌ای سقوط کرد. این رژیم درمانده که از تامین نان شب شما عاجز مانده است، سرنوشت بهتری نخواهد داشت. روی اسب بازنده شرط نبندید.

اخبار مرتبط