Search
Asset 2

علاقه‌‏ی چینی‌‏های ثروتمند به ترک چین

افرادی که در اطراف فرودگاه زندگی می‌کنند در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی، مشکلات در ساعات خواب، اضطراب و افزایش فشار خون هستند.
افرادی که در اطراف فرودگاه زندگی می‌کنند در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی، مشکلات در ساعات خواب، اضطراب و افزایش فشار خون هستند.
هواپیمای خطوط هوایی چین در‌‏حال نشسستن در فرودگاه بین‌‏المللی پکن در ۴ سپتامبر ۲۰۱۲. ثروتمندان چینی در‌‏حال ترک کشور هستند و ثروت خود را به مکان‎های امن‌‏تر می‎برند. (WANG ZHAO/AFP/GettyImages)


ثروتمندان چینی در‌‏حال ترک کشور هستند و میلیون‌‏ها دلار از دارایی‎های خود را به مکان‎هایی امن‌‏تر می‌‏برند.

حرف اغلب آن‌‏ها این است: «زمانی احساس امنیت خواهیم کرد که کشور را ترک کنیم. پیش‎بینی وقایع در چین بسیار سخت است.»

بیشتر مدیران بنگاه‌‏های اقتصادی ، آماده‌‏اند تا در هر‎زمان ممکن، کشور را ترک کنند. نگرانی‌‏ها به‌‏دلیل عدم اطمینان از سیاست‌‏های حزب حاکم، مهم‌‏ترین دلیلی است که برای مهاجرت بیان می‌‏کنند. تحصیلات فرزندان و زندگی بهتر که قبلاً از دلایل اصلی مهاجرت بود، اکنون از دلایل ثانوی محسوب می‌‏شوند.

تحقیقاتی که موسسه‌‏ی اقتصادی شانگهای که یکی از موسسات غیردولتی مهم تجاری در شانگهای به‌‏شمار می‌‏آید و همچنین گروه مشاوره‌‏ و تحقیقات Horizon انجام داده، ۱۵۰ موسسه‌‏ی خصوصی را در چین مورد بررسی قرار داده است. گزارش این تفحص نشان می‎دهد که حس امنیت موسسات خصوصی در سال ۲۰۱۳، تنها ۶.۰۹ از ۱۰ بوده که ۳۱.۵ درصد از آن‌‏ها، عدم اطمینان از نوسانات سیاسی را از دلایل اصلی بیان کرده‌‏اند.

وانگ هانگژین، رئیس هیئت مدیره‌‏ی دانشکده‌‏ی تربیت معلم در دانشگاه جیاتونگ شانگهای می‌‏گوید که کارفرمایان باید یکی از گروه‌‏های اجتماعی مورد احترام می‌‏بودند؛ اما متأسفانه جامعه‎ی چین تصوری غلط  از آن‎ها به‎ویژه از مقاطعه‌‏کاران خصوصی دارند و به‌‏طور کلی از ثروتمندان متنفرند. این امر که با خط‌‏مشی‎های سیاسی غیرقابل پیش‎بینی، حفاطت لایه‎لایه از ثروت شخصی و فساد سیاسی همراه شده، مانع رشد جهانی تاجران می‎شود و همچنین از برنامه‌ریزی طولانی‎مدت جلوگیری می‎کند.

خروج مولتی‎میلیونر‎ها

در پایان سال ۲۰۱۲، موسسه‎ی چین و جهان (CCG) و دانشکده‌‏ی حقوق فناوری پکن، گزارش سالانه‎ای را از مهاجرت بین‌‏المللی در چین منتشر کردند (۲۰۱۲).

در این گزارش آمده است که ۲۷ درصد از صاحبان مشاغل که ارزش خالص دارایی شخصی آن‎ها به بیش‌‏از ۱۸ میلیون دلار امریکا می‌‏رسد، مهاجرت کرده‌‏اند؛ در‌‏حالی‌‏که ۴۷ درصد از آن‌‏ها نیز قصد مهاجرت دارند. نزدیک‎به ۶۰ درصد از صاحبان مشاغلی که ارزش خالص دارایی شخصی آن‎ها بیش‎از ۱.۸ میلیون دلار امریکا است، یا از طریق سرمایه‌‏گذاری مهاجرت کرده‌‏اند و یا قصد مهاجرت دارند.

در سال ۲۰۱۳، نتایج نظر‎سنجی موسسه‎ی هارون (www.hurun.net) نشان داده است که میزان چینی‌‏های ثروتمند که مهاجرت کرده‎اند و یا در‌‏حال مهاجرت هستند و یا قصد مهاجرت دارند، از ۶.۷ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۳ رسیده است. براساس این نظرسنجی، یک سوم مولتی‌‏میلیونرها مهاجرت کرده‌‏اند.

دارایی‌‏های خارجی

بررسی‎ای که توسط دفتر مشاوره‌‏ی Wealth Insight  در لندن انجام شد، نشان داد که میزان دارایی‌‏های مخفی ثروتمندان چینی در خارج، ۶۵۸ میلیارد دلار است. این میزان بیش‎از ۳۰ درصد از درآمد مالی ۲.۱۳ تریلیونی در چین بوده است.

براساس گزارش موسسه‌‏ CCG که در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴ منتشر شد، کشور‌‏های امریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند، چهار کشوری هستند که بیشترین مهاجرت از چین به آن‌‏ها صورت می‌‏گیرد. در سال ۲۰۱۲، بیش‎از ۱۵۲ هزار نفر، برای این چهار کشور اقامت دائم گرفتند : ۸۱۷۸۴ نفر در ایالات متحده، ۳۳۰۱۸ نفر در کانادا، ۲۹۵۴۷ در استرالیا و ۷۷۲۳ نفر در نیوزلند.

در کتاب آبی استعدادهای درخشان، گزارش سالانه‌‏ی مهاجرت بین‌‏المللی از چین که توسط موسسه‌‏ CCG منتشر شده، آمده است. براساس این گرارش تعداد مهاجران چینی به ۹میلیون و ۳۴۳ هزار نفر رسیده است. چین، چهارمین کشوری است که از نظر تعداد، بیشترین میزان مهاجرت از آن صورت می‌‏گیرد و دومین کشوری است که بیشترین مهاجرت به ایالات متحده را دارد.

این اطلاعات نشان می‌‏دهد که از سال ۲۰۱۱ تا کنون، چینی‌‏ها دومین گروه بزرگ از خارجی‌‏ها بوده‎اند که به خرید املاک و مستغلات در ایالات متحده پرداخته‌‏اند.

۲۰ تا ۴۰ درصد خریداران املاک در تورنتو و لندن، چینی‌‏ها هستند.

ماه گذشته، کانادا از قصد خود بر پایان دادن به برنامه‌‏ی مهاجرت از‌‏طریق سرمایه‌‏گذاری و حذف بیش‌‏از ۶۵ هزار درخواست که بیشتر آن از چین بوده‌‏است، اعلام کرد.

ظاهراً رهبران چین نیز قصد دارند از خروج پول از کشور جلوگیری کنند. به‌‏گزارش شبکه‌‏ی چاینا دیلی، کائو جیانمینگ، دادستان کل کشور اعلام کرده است «همکاری چین با ارگان‌‏های قضایی در خارج‌‏از کشور برای دستگیری افرادی که از کشور فرار کرده‌‏اند و ثروت خود را از طرق غیرقانونی به‌‏دست آورده‌‏اند، بیشتر خواهد شد» .

به‌‏گفته‌‏ی وی، درسال گذشته، ۱۰.۱۴ میلیارد یوان (۱.۶۵ میلیلارد دلار) پول و سرمایه که از طریق غیرقانونی به‌‏دست آمده، کشف شده است و ۷۶۲ نفر، مظنون به فساد مالی در کشور و خارج از آن دستگیر شده‌‏اند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی