Search
Asset 2

بلومبرگ: توافق ریاض با تهران به دلیل نگرانی از عواقب حمله احتمالی اسرائیل به ایران بوده است

روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و ایران به دلیل نگرانی از عواقب حمله احتمالی اسرائیل
(Flickr)

خبرگزاری بلومبرگ با انتشار گزارشی عنوان کرد که ولیعهد عربستان سعودی به دلیل نگرانی از عواقب حمله احتمالی اسرائیل به ایران و محافظت از کشورش در برابر پیامدهای احتمالی این حمله و واکنش‌های تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی با حکومت ایران بر سر برقراری روابط دیپلماتیک به توافق رسیده است. 

این خبرگزاری آمریکایی در گزارش خود نوشت که توافق عربستان با جمهوری اسلامی برای کمک به خنثی‌کردن خطرات امنیتی طراحی شده است؛ به‌ویژه خطرات ناشی از نگرانی‌ها از این که دولت جدید اسرائیل احتمالاً برای حمله به ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای‌اش، آماده می‌شود. 

در این گزارش به نقل از فردی به نام هشام الغنام که به نوشته بلومبرگ در شش سال گذشته در مذاکرات پشت پرده با ایرانی‌ها مشارکت داشته آمده است که عربستان «پروژه‌های بزرگ و سرمایه‌گذاری‌های بزرگی دارد و خواهان تشدید تنش در منطقه نیست 

هشام الغنام می‌گوید این توافق باید به‌عنوان یک بیمه‌نامه و راهی برای عربستان سعودی برای رساندن این پیام قوی به ایران باشد که هیچ آسیبی از طرف سعودی به ایران نخواهد رسید و در صورت حمله اسرائیل به ایران، عربستان درگیر آن نبوده است. 

از سوی دیگر مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که یک اندیشکده نزدیک به اسرائیل در واشنگتن است، گفت از نظر او تنش‌زدایی عربستان با تهران بی‌اعتمادی و «نفرت غریزی» ولیعهد سعودی نسبت به ایران را که در دیدارهایشان ابراز کرده است، تغییر نمی‌دهد. 

محمد بن سلمان وعده داده است که می‌خواهد اقتصاد عربستان را دگرگون کند و چند هزار میلیارد دلار در این راه سرمایه‌گذاری می‌کند. 

بخشی دیگری از این گزارش به تمایل قبلی عربستان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل اشاره و نوشته شده که تشدید خشونت بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و بازگشت بنیامین نتانیاهو به مقام نخست‌وزیری، شرایط را برای عادی‌سازی روابط پیچیده‌تر کرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی