Search
Asset 2

اختلاف روسیه و چین با آمریکا بر سر قطعنامه سازمان ملل درباره طرح آتش‌بس غزه

روسیه و چین درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی جو بایدن برای آتش‌بس میان اسرائیل و حماس ارائه شده بود، ابراز نگرانی کردند.
آوارگان فلسطینی پس از فرار از خانه‌های خود در شهر رفح در جنوب غزه در مناطق امن تعیین شده در غزه در ۲۸ مه ۲۰۲۴، ساکن شد‌ه‌اند. (KHAMES ALREFI/Middle East Images/AFP via Getty Images)

روسیه و چین که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، روز پنجشنبه درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی جو بایدن برای آتش‌بس میان اسرائیل و حماس ارائه شده بود، ابراز نگرانی کردند.

بر اساس گزارش رویترز، دیپلمات‌ها گفتند که الجزایر تنها عضو عرب شورا نیز اعلام کرد که آماده حمایت از متن پیشنهادی نیست. در حالی که یک قطعنامه برای تصویب، حداقل به ۹ رأی موافق و بدون وتوی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین یا روسیه نیاز دارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا یک هفته پیش طرح آتش‌بس سه مرحله‌ای را برای نوار غزه ارائه و آن را ابتکار اسرائیل توصیف کرد.

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه یک صفحه‌ای را روز دوشنبه به شورای امنیت سازمان ملل که دارای ۱۵ عضو است، ارائه داد و نسخه اصلاح شده آن را روز چهارشنبه ارسال کرد.

تصاویر گروگان‌هایی که در حمله تروریستی حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ به اسارت گرفته شدند، در ۷ مارس ۲۰۲۴ بر روی دیواری در جنوب اسرائیل نشان داده می‌شود. (Amir Levy/Getty Images)

برخی جزییات پیس‌نویس کنونی قطعنامه آمریکا

به نوشته رویترز، ایالات متحده به دنبال حمایت بین المللی برای طرحی است که حماس هنوز در حال بررسی آن است. 

پیش‌نویس کنونی که از پیشنهاد آتش‌بس استقبال می‌کند، آن را برای اسرائیل «قابل قبول» توصیف می‌کند، از حماس نیز می‌خواهد که آن را بپذیرد و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را بدون تاخیر و بدون قید و شرط به‌طور کامل اجرا کنند.

برخی از جزئیات این پیشنهاد شامل «آتش‌بس کامل» در نوار غزه به عنوان بخشی از مرحله اول است. مرحله دوم شامل «توافق طرفین و پایان دائمی خصومت‌ها» است.

به گفته دیپلمات‌ها، اما برخی از اعضای شورای امنیت سؤالاتی درباره اینکه آیا اسرائیل واقعاً این طرح را پذیرفته است مطرح کرده‌اند.

این اعضا همچنین خواسته‌اند که شورا به درخواستی که در ماه مارس برای آتش‌بس فوری و آزادی بی‌قید و شرط همه گروگان‌ها مطرح شد، پایبند باشد.

تانک‌های ارتش اسرائیل در ۵ ژوئن ۲۰۲۴ در منطقه‌ای از مرز جنوبی اسرائیل با نوار غزه مستقر شده‌اند. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

پیشنهاد روسیه برای اصلاحات در متن قطعنامه ایالات متحده

به نوشته رویترز، روسیه اصلاحاتی را در متن قطعنامه ایالات متحده پیشنهاد داده که توسط ابن خبرگزاری مشاهده شده است. 

این اصلاحات شامل درخواست از حماس و اسرائیل برای پذیرش پیشنهاد آتش‌بس فوری، بدون قید و شرط و دائمی بود که همه طرف‌ها باید آن را رعایت کنند.

مسکو همچنین می‌خواهد در این پیش‌نویس تاکید شود که فاز یک آتش‌بس تا زمانی که مذاکرات درباره فاز دوم ادامه دارد، پابرجا بماند.

ماه‌هاست که مذاکره‌کنندگان ایالات متحده، مصر و قطر در تلاش برای میانجی‌گری جهت برقراری آتش‌بس بوده‌اند.

حماس می‌گوید خواستار پایان دائمی جنگ در نوار غزه و عقب نشینی اسرائیل از منطقه محصور با جمعیت ۲.۳ میلیون نفر است.

بر اساس آمار اسرائیل، بیش از ۱۲۰۰ نفر در هفتم اکتبر توسط حماس کشته و بیش از ۲۵۰ نفر به گروگان گرفته شدند و بیش از ۱۰۰ گروگان در غزه اسیر هستند.

به گفته مقامات بهداشتی غزه، در اثر اقدام نظامی گسترده اسرائیل علیه حماس در غزه، بیش از ۳۶۰۰۰ فلسطینی کشته شدند این عدد شبه‌نظامیان کشته شده حماس را نیز شامل می‌شود.

آمار ارائه شده توسط مقامات بهداشتی غزه وابسته به گروه حماس، رسمی و تایید شده نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی