logo_eet

حملات موشکی گسترده روسیه به مناطق مختلف اوکراین

حملات موشکی روسیه به اوکراین صدمات زیادی را به زیرساخت‌ها و همچنین ساختمان‌های مسکونی اوکراین در سراسر این کشور وارد کرده است.
اوکراین-کیف، گلوله باران ساختمان های مسکونی توسط نیروهای روسی. (Flickr)

روسیه بامداد پنجشنبه ۱۸ اسفند‌ماه، یک‌رشته حملات موشکی گسترده را بر روی شهرهای سراسر اوکراین ترتیب داد و بر اثر این حملات حداقل شش نفر کشته و تأسیسات زیرساخت انرژی هدف قرار گرفته شد.

این حملات که در سه هفته گذشته بی‌سابقه بوده، ضمن کشتن غیرنظامیان صدمات زیادی هم به زیرساخت‌ها و همچنین ساختمان‌های مسکونی اوکراین در سراسر این کشور وارد کرده است.

همچنین نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که توسط نیروهای روسی اشغال شده در نتیجه حملات موشکی برق خود را ازدست‌داده است. «انرهو» اتم، اپراتور دولتی انرژی هسته‌ای اوکراین، با بیان این مطلب اضافه کرده که این ششمین بار است که از زمان اشغال این نیروگاه توسط روسیه در حالت خاموشی قرار می‌گیرد.

در چنین شرایطی این نیروگاه تنها به ۱۸ اپراتور دیزلی متکی می‌شود و این مرکز می‌تواند به مدت ۱۰ روز به فعالیت خود ادامه دهد. نیروگاه‌های هسته‌ای برای راه‌اندازی سیستم‌های خنک‌کننده و جلوگیری از ذوب‌شدن به برق ثابت احتیاج دارند.

در همین زمینه هرمان هالوشنکو، وزیر انرژی اوکراین، حملات موشکی را به‌عنوان «یک حمله وحشیانه گسترده به زیرساخت‌های انرژی اوکراین» محکوم کرد و در یک پست فیس‌بوکی خبر داد که تأسیسات در مناطق کی‌یف، میکولایف، خارکیف، زاپوریژیا، اودسا، دنیپروپتروفسک و ژیتومیر هدف قرار گرفته‌اند.

در پی این حملات همچنین در مناطقی از کی‌یف، دنیپروپتروفسک، دونتسک و اودسا قطعی برق ایجاد شده است. شهردار پایتخت اوکراین اعلام کرده که ۴۰ درصد از مصرف‌کنندگان در کی‌یف به دلیل قطع اضطراری برق بدون سیستم گرمایشی به سر می‌برند.

همچنین راه‌آهن اوکراین هم به دلیل قطع برق اعلام کرده که برخی از قطارها به مدت دست‌کم یک ساعت در حرکت خود تأخیر داشته‌اند.

رسانه‌های اوکراینی همچنین از وقوع انفجارهای دیگری در شهر چرنیهیو در شمال و منطقه غربی لویو و همچنین در شهرهای دنیپرو، لوتسک و ریونه خبر داده‌اند. ضمن اینکه بر اساس این گزارش‌ها انفجارهایی در مناطق غربی ایوانو فرانکیفسک و ترنوپیل نیز به وقوع پیوسته است.

اخبار مرتبط