Search
Asset 2

یونیفورم مدارس: ساده‌پوشی یا ….. ؟

آیا یونیفورم‌های مدارس ایده جالبی است؟ (ایرینا کارلووا /  Photos.com)
آیا یونیفورم‌های مدارس ایده جالبی است؟ (ایرینا کارلووا / Photos.com)
آیا یونیفورم‌های مدارس ایده جالبی است؟ (ایرینا کارلووا / Photos.com)

به مجرد اینکه مدرسه‌ای در صدد اجباری کردن یونیفورم  مدرسه برآید، اغلب بین والدین بحث‌های داغ دراین خصوص درمی‌گیرد. این موضوع بحث‌ برانگیز دیدگاه‌های بسیاری را به چالش طلبیده و منجر به بروز نظرات متفاوتی می‌شود.

از یک طرف، برخی براین باورند که باید این فرصت را برای کودکان فراهم کرد که خودشان نوع پوشش خود را انتخاب کنند، زیرا باعث می‌شود که از این طریق قدرت خلاقیت خود را به کار گیرند.

از طرف دیگر، برخی فکر می‌کنند که واگذار کردن نوع پوشش به کودکان باعث ایجاد رقابت ناسالم بین آنها می‌شود، به طوریکه بر سر ویژگی‌هایی که لباس‌ها دارند و نیز مارک لباس‌ها وارد بحث و جدل می‌شوند. همچنین به خاطر عدم وجود سادگی و اعتدال، دست به انتخاب لباس‌های نامناسبی مثل پیراهن‌های رکابی و شلوارهای مدل پاره و مندرس می‌زنند.

اِپُک تایمز از افراد ذیل درخواست کرد که به این سؤال پاسخ دهند: نظر شما درباره یونیفورم‌های مدارس چیست؟

من در خصوص یونیفورم مدارس دچار احساس دوگانه‌ای هستم. از یک طرف، به نظر می‌رسد که پاسخ این سؤال ساده و آسان باشد: با وجود یک فرم رسمی برای مدرسه نیازی نیست که نگران خرید لباس مدرسه بود و اینکه کودکان دیگر درگیر این موضوع نیستند که هر روز چه لباسی بپوشند. این موضوع به‌طور حتم باعث صرفه‌جویی در وقت و زمان می‌شود.

اما از طرف دیگر، باعث می‌شود که کودکان نتوانند هویت، سلیقه، و شخصیت خود را نشان دهند. من در یک مدرسه ادبیات کاتولیک بودم که لازم بود یونیفورم بپوشم. هرروز آنرا بدون هیچ اعتراضی می‌پوشیدم، اما همیشه در ذهنم این آرزو را داشتم که ای کاش به جای اینکه هرروز مثل بقیه فقط این فرم را بپوشم، می‌توانستم لباس منحصربه‌فردی برتن داشته باشم.

بطور کلی می‌توانم بگویم که، فکر می‌کنم که وجود یونیفورم مدارس ضرورت ندارد.

–          ماری دِبونیس (سوکسِیو)، مشاور فروش و ارتباطات، شرکت گِت ۲ کِری‌تیو، واقع در کالدوِل، نیوجرسی

*****

من با یونیفورم مدارس موافق نیستم. این‌طور به نظر می‌رسد که این کار با بروز الهامات و خلاقیت‌های فردی کودک مغایر بوده، مانع از این می‌شود که آنها این توانایی خود را نشان دهند. نمی‌خواهم یک دست لباس داشته باشم تا مجبور باشم به دفعات مکرر آن را بپوشم. (حتی اگر دو نوع هم باشند، نمی خواهم). من یک هنرپیشه هستم، و فکر کنم، اگر مجبور به پوشیدن لباس تکراری شوم، دچار افسردگی خواهم شد.

–          مارینا واگنِر، هنرپیشه، پرومپ‌تون لِیکس، نیوجرسی

*****

خنده‌دار است، چون یکی از کودکانم به مدت چندین سال یونیفورم پوشید و دیگری اصلاً یونیفورم بر تن نکرد.

از دیدگاه من، یونیفورم از سه منظر پوشش مناسبی است. برای والدین کمک خوبی است! ؛ باعث می‌شود که ما از امتیازهایی چون ساده‌سازی و استفاده مجدد در این یونیفورم‌ها برخوردار شویم، زیرا فقط یک یونیفورم برای مدرسه وجود دارد؛ و این کارمانع چشم وهم‏چشمی میان کودکانمان می‌شود. زیرا پیراهن، جلیقه یا کفش آنها فاقد مارک‌های تجاری است، من شخصاً معتقدم که این تجاری‌شدن می‌تواند دردسرساز باشد.

–          نانسی ماسوتو، مؤسس شبکه ارتباطی مادران کل‌نگر، کالد‌وِل، نیوجرسی

*****

برای این فرم رسمی ارزش و احترام قائل هستم، به خاطر اینکه مشکلات عملی در خصوص آن را ازمیان برمی‌دارد، فشار ناشی از دشواری انتخاب لباس در هر صبح را کم کرده و باعث یکپارچگی زمینه‌های اجتماعی – اقتصادی دانش‌آموزان می‌شود.

(جورج دویل / Photos.com )

براساس تجربه‌ای که دارم، لازم می‌دانم دراین خصوص موضوعی را یادآوری کنم مبنی براینکه، لطفاً یونیفورم از نظر دوخت مناسب باشد. من به مدت هشت سال یک پیراهن سبز روشن با دامن سبز تیره را پوشیدم که شاید باعث شد که در بزرگسالی، به عنوان وسیله‌ای برای تلافی‌کردن، علاقه‌ای به فرم رسمی نداشته باشم!

–          پائولو آرچِر، کاندید دکترای روانشناسی، لوس‌آنجلس، کالیفرنیا (تحصیلکرده هِرت‌فوردشایر انگلستان)

*****

من با اینکه درک می‌کنم که یونیفورم برای یک مدرسه خصوصی یا عمومی مایه سربلندی و افتخار است، اما مخالف یونیفورم مدارس هستم. و برخی می‌گویند که شاید یونیفورم باعث می‌شود که دانش‌آموزان بیشتر روی درس و تکالیف مدرسه تمرکز کنند.

 

*****

معتقدم که یونیفورم به شدت قدرت خلاقیت دانش‌آموز را سرکوب می‌کند و بر مشکلی گسترده که در اجتماع ما وجود دارد سرپوش می‌گذارد. مردم باید بیاموزند که برای یکدیگر ارزش و احترام قائل شوند. سرپوش‌گذاشتن بر مشکلات به وسیله یونیفورم، مشکل را درمعرض دید قرار نمی‌دهد.

دانش‌آموزانی که مدارس آنها را مجاب به پوشیدن یونیفورم می‌کنند، راههای دیگری برای فخرفروشی پیدا می‌کنند و از طریق مدل مو، زیورآلات، کفش، چشم‌ و هم‌چشمی از نظر مالی، هوشی و غیره، دست به رقابت می‏زنند.

راهکاری که می‌توان به کار برد این است که دانش‌آموزان را قادر کرد که به‌جای مقایسه خود با همدیگر روی درس و تکالیف مدرسه تمرکز کنند. داشتن اعتماد به نفس کارساز بوده و کلید اصلی مهربانی و شفقت است.

–          اِوِلین بروکس، نویسنده/ درمانگر، کالدوِل غربی، نیوجرسی

*****

یونیفورم مشاجرات روزانه بین والدین و فرزندان را در خصوص نوع پوشش ازبین می‌برد. فکر می‌کنم که این کار مقرون به صرفه است. همچنین از آنجا که همه یکسان لباس می‌پوشند، موضوع “قوانین مربوط به پوشیدن لباس” ضرورت پیدا نمی‌‌کند.

بدون وجود یونیفورم، همیشه کسی هست “قوانین مربوط به پوشیدن لباس ” را به افراط کشانده و ممکن است لباسی را بپوشد که نامناسب باشد.

برای شما کاملاً مشهود است که از نظر من یونیفورم ایده بسیار خوبی است!

–          کارن اُوِرگارد، دیپلم پرستاری، مرکز کودکان هول، اورادِل، نیوجرسی

*****

در زمانیکه در دوران مشکلات مالی به‌سر می‌بریم، استفاده از یونیفورم به والدین کمک می‌کند تا با کاهش هزینه مالی که به طور طبیعی برای پوشاک مدارس فرزندان‌شان صرف می‌کنند، برای سال تحصیلی دیگر آمادگی داشته باشند. برطبق اظهارات بسیاری از معلمان و مدیران، در مدارسی که دانش‌آموزان از فرم رسمی یکسانی استفاده می‌کنند، دانش‌آموزان از نظر رفتاری رشد و پیشرفت می‌کنند.

فکر می‌کنم که این موضوع بیشتر مربوط به مقطع دبیرستان و راهنمایی می‌شود. در مقطع ابتدایی، دانش‌آموزان این فرصت را پیدا می‌کنند که برای اولین بار در خصوص نوع پوشش خود دست به انتخاب بزنند. برای آنها این انتخاب اولین گام به سوی استقلال و عدم وابستگی محسوب می‌شود. من درواقع درخصوص این موضوع بی‌طرف بوده و نظر خاصی ندارم.

–          ماریلین تورلی، مدیر مدرسه ابتدایی، کلیف‌تون، نیوجرسی

اِپُک تایمز در ۳۵ کشور و به ۱۹ زبان چاپ می‌شود. می‌توانید خبرنامه به زبان انگلیسی را دریافت کنید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی