Asset 2

تکنیک محرمانه‌ی برجای‌مانده‌ی کونگ‌فو در یکی از روستاهای دورافتاده‌ی چین

images

استاد شیه چین، سرپرست کمیته تحقیق سبک پرنده یونگ‌‌‌‌‌‌‏تای در رشته ورزشی کونگ‌‌‌‌‌‌‏فو در روستای یون لینگ، ایالت فوجی‌‌‌‌‌‌‏یان، اخیراً یکی از تکنیک‌‌‌‌‌‌‏های مرگبار کونگ‌‌‌‌‌‌‏فو را برای نخستین بار در معرض عموم به نمایش گذاشت. این تکنیک طی سال ها به صورت محرمانه از نسلی به نسل دیگرمنتقل شده است.

استاد شیه، پرنده‌‌‌‌‌‌‏ای که به شدت تقلا می‌‌‌‌‌‌‏کرد را در یک دستش نگاه داشته و با انگشت اشاره دست راستش، نقطه خاصی در بدن پرنده را لمس کرد. بلافاصله، پرنده بی‌‌‌‌‌‌‏حرکت شد و سرش به سمت پایین افتاد. کمی بعد، استاد شیه دوباره به همان نقطه به آرامی ضربه زد، پرنده به هوا پرید و به اطراف پرواز کرد.

ازآنجا که این تکنیک می‌‌‌‌‌‌‏توانست باعث صدمات جدی شود، استاد شیه آن را روی انسان اجرا نکرد بلکه  برای این کار از یک پرنده استفاده نمود.

روزنامه عصر فوژوا، پس از شنیدن مطالبی در مورد یک تکنیک‌‌‌‌‌‌‏ محرمانه طب سوزنی، که  ۲۰۰ سال قدمت داشته و به طور کاملا مخفیانه و دهان به دهان نقل می‌شده است، با استاد شیه مصاحبه‌‌‌‌‌‌‏ای انجام داد. این مصاحبه در منزل استاد در مناطق کوهستانی، نزدیک شهر فوژوا در ایالت فوجیان انجام شد.

بر اساس اظهارات استاد شیه، این تکنیک محرمانه نبایستی به افرادی تندخو، شاگردان مونث و شاگردانی خارج از روستا آموزش داده شود.

استاد شیه می‌گوید: “این مهارت را پدرم به من آموخت. امروز اولین باری است که این تکنیک‌‌‌‌‌‌‏ها را در معرض عموم به نمایش می‌‌‌‌‌‌‏گذارم. اگر چه طب سوزنی در آن نقطه را رها کردم با این وجود پرنده لاغر و لاغرتر خواهد شد. اگر فشار بیشتری وارد می‌کردم، بلافاصله می‌مرد.”

تقریباً همه در دهکده یان لینگ، بخش یانگ‌‌‌‌‌‌‏تای  نزدیک فوژوا، مهارت‌‌‌‌‌‌‏های ویژه‌‌‌‌‌‌‏ای دارند و همه آنها کونگ‌‌‌‌‌‌‏فوی چینی را تمرین می‌‌‌‌‌‌‏کنند. روزنامه عصر فوژوا در گزارش اخیر خود اعلام کرد که به این دهکده لقب  ” سرزمین ببرهای کمین‌کرده و اژدهای پنهان ” داده‌‌‌‌‌‌‏اند.

کونگ‌فوی پرنده

دهکده یان‌‌‌‌‌‌‏لینگ، خاستگاه کونگ‌‌‌‌‌‌‏فوی سبک پرنده یانگ‌‌‌‌‌‌‏تای است.که این سبک یکی از شاخه‌‌‌‌‌‌‏های نان‌‌‌‌‌‌‏چوان ، یا مدرسه ی سادرن فیست است.علاوه بر این کونگ فویِ ‌‌‌‌‌‌‏نان‌‌‌‌‌‌‏چوان شامل سبک ببر، سبک درنا، سبک میمون ودیگر سبک‌‌‌‌‌‌‏ها نیز می‌‌‌‌‌‌‏شود.

یکی از اهالی دهکده به نام شیه‌‌‌‌‌‌‏جین‌‌‌‌‌‌‏یو  می‌‌‌‌‌‌‏گوید که در دوران سلسله چینگ و سلطنت امپراطور یونگ شنگ‌، راهب تیه‌‌‌‌‌‌‏ژو از معبد شائولین ، کونگ فوی سبک‌‌‌‌‌‌‏پرنده یانگ‌‌‌‌‌‌‏تای را برای اولین باربه شاگرد غیر روحانی خود یعنی شیه‌‌‌‌‌‌‏یوا‌‌‌‌‌‌‏شنگ ، منتقل کرد. از آن زمان به بعد، این روش بیش از۲۰۰ سال به همین صورت منتقل شده‌‌‌‌‌‌‏است.

طی نیمه دوم سلسله چینگ، کونگ‌‌‌‌‌‌‏فو دریانگ لینگ شهرت بسیاری کسب کرد. دهکده در منطقه دورافتاده‌‌‌‌‌‌‏ای قرار داشت و به همین علت راهزنان بارها آن را مورد تاخت وتاز قرار می‌‌‌‌‌‌‏دادند. از‌‌‌‌‌‌‏این‌‌‌‌‌‌‏رو بیشتر روستائیان شروع به تمرین کونگ‌فو کردند تا بتوانند از خود محافظت نمایند. امروزه، تقریبا تمامی ۱۲۰۰ ساکن دهکده، کونگ‌‌‌‌‌‌‏فو تمرین می‌‌‌‌‌‌‏کنند.

نمایشگاه کونگ فو

شیه وندای ۸۷ ساله، پیرترین مربی کونگ‌‌‌‌‌‌‏فو در دهکده است. او می‌‌‌‌‌‌‏گوید که از سال ۱۹۷۵، بسیاری از روستائیان دهکده را ترک کرده‌‌‌‌‌‌‏اند تا مدارس کونگ‌‌‌‌‌‌‏فوی سبک پرنده یونگ‌‌‌‌‌‌‏تای را در جاهای دیگر تاسیس نمایند. او خودش تا کنون حدود ۳۰۰  تا ۴۰۰  شاگرد را آموزش داده است.

اگرچه  بسیاری از روستائیان، بیرون از دهکده کار یا تجارت می‌‌‌‌‌‌‏کنند، اما همگی برای سال نوی چینی به آنجا بازمی‌‌‌‌‌‌‏گردند تا در نمایشگاه سالانه کونگ‌‌‌‌‌‌‏فوی دهکده که حدود ۴۰ روز طول می‌کشد، شرکت کنند.

یان‌‌‌‌‌‌‏لینگ از شش دهکده فرعی تشکیل شده است، و هرکدام از انها دارای یک  مدرسه کونگ‌‌‌‌‌‌‏فواست که در طول زمان برپایی نمایشگاه با یکدیگر به رقابت می‌‌‌‌‌‌‏پردازند.

تکنیک محرمانه

استاد شیه می‌گوید که  تکنیک‌‌‌‌‌‌‏های طب سوزنی هنوز هم محرمانه است و تنها تعداد محدودی از مردم  راز آن را می‌دانند، اما بسیاری از روستائیان دانش مربوط به کانالهای انرژی را آموخته و آن را برای درمان بیماری‌‌‌‌‌‌‏های مردم سایر نواحی به کار می‌‌‌‌‌‌‏برند.

به علاوه استاد می‌‌‌‌‌‌‏گوید که هنگام استفاده از  طب سوزنی ‌‌‌‌‌‌‏باید تغییر فصل و ساعات مختلف روزنیز در نظر گرفته شود. به این ترتیب، لازم است نقاط مختلف طب سوزنی در بدن با توجه به ساعات متفاوت روز انتخاب شوند.

در این مصاحبه، وی همچنین به محرمانه بودن و خطرات این تکنیک تاکید کرد و اضافه نمود: “چنانچه شخصی عمداً با استفاده  این  تکنیک به مردم صدمه‌ای وارد کند، به هیچ وجه اجازه آموزش به دیگران را نخواهد داشت.”

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «تکنیک محرمانه‌ی برجای‌مانده‌ی کونگ‌فو در یکی از روستاهای دورافتاده‌ی چین»

 1. با سلام و تقدیم احترام
  از سایت شما دیدن کردم عالی بود امیدوارم در مورد طب سنتی چین و چی گونگ بیشتر مطلب بنویسید .
  من محقق درر زمیته طب سنتی چین و چی گونگ هستم و سال گدشته به چین سفر کردم فوق العاده بود برای تکمیل کردن مهارت هایم در زمینه ماساژ تویی نا و چی گونگ رفته بودم .
  شما در ایران هستید ؟ آیا می توانم با شما همکاری داشته باشم ؟
  برای شما آرزوی موفقیت می کنم .
  پایدار باشید . مسعود رمش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی