Asset 2

چرا نتایج انتخابات سنا مطابق با انتظار جمهوری‌‌‌‏خواهان پیش نرفت؟

House-Senate
خانه و مجلس سنای واشنگتن امریکا (Photo by Mark Wilson/Getty Images)

در انتخابات سنای آمریکا حزب دموکرات توانست حد نصاب ۵۰ کرسی در این مجلس را به دست آورده و کنترل آن را حفظ کند.

جمهوری‌خواهان از اینکه پیروزی مورد انتظارشان در سنا اتفاق نیفتاد، شوکه و ناامید شدند. اما چرا این‌گونه شد؟ افراد مختلف تفسیرهای متفاوتی از این موضوع دارند.

برخی از جمهوری‌خواهان معتقدند که اشتباهات این حزب مسبب این وضع شده است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این برگه‌های پستی بود که باعث غیرقابل پیش‌بینی بودن نتایج انتخابات شد. اگر از منظر جامع‌تری فراتر از مسائل حزبی به این موضوع بنگریم، می‌توانیم دلایل عمیق‌تری را ببینیم.

آیا جمهوری‌خواهان به اندازه کافی رای دادند؟

ریک اسکات از حزب جمهوری‌خواه عقیده دارد که این نتایج گزارش شده به این دلیل است که جمهوری‌خواهان به اندازه کافی برنامه مشخص و پیام مثبتی ارائه ندادند. بنابراین رای‌دهندگانی که باید رأی می‌دادند به اندازه کافی بیرون نیامدند. یا این‌گونه بود که رأی آنان شمرده نشد؟

ریک اسکات از حزب جمهوری‌خواه (Getty images)

ریک اسکات، رئیس ستاد انتخاباتی جمهوری‌خواهان سنای ایالات متحده، روز جمعه (۱۱ نوامبر) گفت که نتایج انتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲، جمهوری‌خواهان را «کاملاً ناامید» کرده است. او می‌گوید که جمهوری‌خواهان باید با طرح و برنامه بهتر و ترسیم بهتری از آینده ظاهر می‌شدند. اما آیا علت واقعی این است؟

شان هانیتی مجری فاکس نیوز، در مصاحبه با اسکات او را درباره ادعاهای پیش از انتخابات جمهوری‌خواهان به چالش کشید. ادعاهایی مبنی بر اینکه جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ به پیروزی بزرگی دست خواهند یافت.

اسکات پاسخ داد: «وضعیت ما این‌گونه است: در روز انتخابات، رای‌دهندگان ما بیرون نیامدند. ما رای‌دهندگان کافی نداشتیم. این وضعیتی کاملاً ناامید کننده است.» اما آیا رای دهندگان واقعاً حاضر نشدند؟

اسکات اشاره کرد در حالی که نامزدهای جمهوری‌خواه در انتقاد از دولت بایدن صریح بوده‌اند، این حزب در ارائه برنامه و دیدگاه مثبت برای رای دهندگان موثر نبوده است.

اسکات گفت: «فکر می‌کنم باید اکنون درباره آن بیندیشیم. فکر نمی‌کنم برنامه و پیام مثبت کافی داشتیم. ما فقط درباره بد بودن برنامه‌های بایدن گفتیم. اینکه آن برنامه‌ها بد هستند و دموکرات‌ها رادیکال هستند، اما خود ما نیز می‌بایست برنامه‌ای می‌داشتیم که از آن دفاع کنیم.»

رأی‌گیری پستی، مزیت یا بدعت؟

اما آیا ادعای ریک اسکات مبنی بر اینکه جمهوری‌خواهان به اندازه کافی برای رای دادن شرکت نکردند، صحیح است؟ گزارش «کوک پلیتیکال ریپورت» نشان می‌دهد که آرای جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان تا روز پنجشنبه دهم نوامبر، در مجموع حدود ۵۰.۷ میلیون نفر بوده است که نزدیک به ۶ میلیون بیشتر از آرای دموکرات‌ها است.

نکته قابل توجه این است که بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی در سال جاری از طریق پست رای داده‌اند، به این معنی که حدود ۴۰ درصد از رای‌دهندگان شخصاً به پای صندوق‌های رای نرفته‌اند و به‌صورت پستی رای داده‌اند.

جالب است که پیش از این، برگه‌های رای پستی، که به عنوان برگه‌های رأی غیابی نیز معروف بود، تنها تحت شرایط سخت‌گیرانه در دسترس بود. سهولت انجام تقلب در رأی‌گیری پستی بیشتر از رأی‌گیری حضوری است. برخی جمهوری‌‌‌‏خواهان  از زمان پاندمی کووید۱۹ در سال ۲۰۲۰، دموکرات‌ها را مورد انتقاد قرار داده‌‌‌‏اند که با این بهانه مردم را به رأی‌‌دادن پستی ترغیب کرده‌‌‌‏اند.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۰، اولین بار بود که رأی‌گیری پستی در مقیاس وسیعی استفاده شد و باعث ماجراهای پس از آن شد.

امسال میلیون‌ها برگه رای پستی بیشتر از سال ۲۰۲۰ وجود دارد، به ویژه در ایالت‌های کلیدی.

آمارهای متناقض

نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان فدرال معتقد بود که حزب او کنترل کامل هر دو مجلس را پس خواهد گرفت. اما اکنون نمی‌داند چگونه ناکامی‌های رخ داده را توضیح دهد.

هفتادوسه درصد از آمریکایی‌ها از وضع موجود ناراضی هستند، اما نتایج رای گیری نشان می‌دهد که تعداد افراد ناراضی بسیار کمتر از ۷۳ درصد است.

گینگریچ چندین دهه است که در حوزه سیاسی فعال بوده است و گفته است که هرگز هیچ انتخاباتی به اندازه انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ او را گیج نکرده است.

نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان فدرال (Kevin Dietsch/Getty Images)

«این انتخابات باعث شده هر مدلی را که از آن آگاهم به چالش بکشم و متوجه شوم که باید صبر کنم و کمی وقت بگذارم، فکر کنم و تلاش کنم تا همه آن‌ها را کنار هم بگذارم.»

او سعی کرده است برای تناقضات بسیاری که در این انتخابات مشاهده شد پاسخی به‌دست بیاورد، به ویژه در دو رقابت برای فرمانداری نیویورک و برای سناتور فیلادلفیا.

گینگریچ می‌گوید: «چطور می‌توانید ۷۰ درصد مردم فیلادلفیا را داشته باشید که بگویند جرم و جنایت مسئله اول آنهاست، اما به فترمن رأی داده باشند؟ یعنی همان را انتخاب کرده باشند که به قاتلان و بازگرداندن آنها به خیابان رای داده بود.»

کتی هوچول، فرماندار نیویورک، ظاهراً لی زلدین را با اختلاف ۵.۸ درصد شکست داد.

گینگریچ افزود: «از میان رای دهندگان شهر نیویورک، حدود ۷۰ درصد به فرماندار رای دادند، گرچه او کاری برای جلوگیری از جنایت در نیویورک انجام نداده بود.»

او متعجب است که چرا نگرش مردم با الگوهای رأی دهی همخوانی ندارد.

گینگریچ می‌گوید: «این باعث می‌شود در تعجب باشم که واقعاً چه خبر است؟ مردم چگونه فکر می کنند؟»

او همچنین افزود: «کاملاً درک نمی‌کنم که مردم آمریکا چگونه در ذهن خود، این چیزهای متضاد مختلف را برای خود حل و فصل می‌کنند.»

سیاست‌های سوسیالیستی دموکرات‌ها بالاترین تورم را در ۴۰ سال اخیر ایجاد کرده است. افزایش چشمگیری در جرایم سرقت خیابانی و داخلی وجود دارد. به علت انبوه مهاجران غیرقانونی که وارد ایالات متحده شده‌اند، امنیت آمریکایی‌ها به‌شدت مورد تهدید قرار گرفته است. همه اینها کابوس هر خانواده عادی آمریکایی است.

از طرفی گرانی و تورم باعث شده است که برای بسیاری از آمریکایی‌ها از بین رفتن «رفاه اجتماعی» سوسیالستی که دموکرات‌ها برای مردم فراهم کرده‌اند مشکلی بزرگی برایشان شود. بر همین اساس است که در هفته آخر قبل از انتخابات، مقامات حزب دموکرات در گردهمایی‌هایشان به رای دهندگان هشدار دادند که اگر به جمهوری‌خواهان رای دهند، رفاه اجتماعی آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد.

کمونیسم و ​​سوسیالیسم رادیکال از طمع و تنبلی مردم و منافع شخصی آنها سوء استفاده می‌کند. کمونیسم به مردم مزایایی می‌دهد، اما باعث می‌شود آنها به طور فزاینده‌ای منحط شوند.

مطالب دیگر:

کارشناس دفاعی آمریکا: برتری نظامی چین بر آمریکا در اقیانوس هند و آرام «هشداردهنده» است

ویژه برنامه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و تاثیر آن بر تحولات ایران (قسمت سوم)

ویژه برنامه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و تاثیر آن بر تحولات ایران (قسمت دوم)

ویژه برنامه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و تاثیر آن بر تحولات ایران (قسمت اول)

اخبار مرتبط