Search
Asset 2

شاهنامه نفیس شاه‌طهماسب بزودی منتشر می‌‌‌‏شود

تصویری از صفحه‌‌‌‏ای از "شاهنامه شاه طهماسب" که ماجرای توطئه قتل خسرو پرویز، پادشاه ساسانی را شرح می‌‌‌‏دهد.(ویکیپدیا کامنز)
تصویری از صفحه‌‌‌‏ای از "شاهنامه شاه طهماسب" که ماجرای توطئه قتل خسرو پرویز، پادشاه ساسانی را شرح می‌‌‌‏دهد.(ویکیپدیا کامنز)
تصویری از صفحه‌‌‌‏ای از "شاهنامه شاه طهماسب" که ماجرای توطئه قتل خسرو پرویز، پادشاه ساسانی را شرح می‌‌‌‏دهد.(ویکیپدیا کامنز)

به همت فرهنگستان هنر و موزه هنرهای معاصر تهران و مساعدت بانک پاسارگاد شاهنامه شاه طهماسب تا اواسط پاییز امسال منتشر می‌‏شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، این کتاب نفیس شامل تصاویر ۱۱۶ نگاره، جلد، آستر بدرقه، سرلوح و دیگر تذهیب‌های موجود در موزۀ هنرهای معاصر، ۳۳ نگاره از موزه متروپلیتن، ۱۰ نگاره از مجموعه خلیلی در لندن، ۹ نگاره از بنیاد آقاخان، ۳ نگاره از موزه هنر‌‏های ‌اسلامی قطر و یک نگاره از موزه رضا عباسی تهران است.

همچنین روی هر نگاره به زبان فارسی و انگلیسی شرحی نوشته‌‌‌‏ شده و جزئیات برخی از نگاره‌ها در صفحاتی جداگانه آمده است.

قطع این کتاب ۴۲۰ صفحه‌‌‌‏ای، ۳۵*۵۰ سانتیمتر با صحافی نفیس و قاب می‌‌‌‏باشد که توسط انتشارات فرهنگستان هنر منتشر و تا پایان پاییز امسال در دسترس علاقمندان هنر ایرانی قرار خواهد گرفت.

گفتنی‌‏‌‌‌‌‏ست، “شاهنامه طهماسبی” یا” شاهنامه شاه ‌طهماسب” نسخه‌ای نفیس از شاهنامه فردوسی متعلق به قرن دهم هجری قمری‌‏ست  که شامل ۲۵۸ صفحه مینیاتور می‌‌‌‏باشد و در زمان سلطنت شاه اسماعیل اول، مؤسس سلسله صفوی، توسط برجسته‌ترین نقاشان و خوش‌نویسان این دوران و به خط نستعلیق نگاشته شده‌است.

علاقه شاه اسماعیل صفوی به تهیه نسخه بسیار نفیسی که از شاهنامه بایسنقری مجلل‌‌‌‏تر و باشکوه‌‌‌‏تر باشد منجر به تهیه نسخه‌‌‌‏ای مصور شد که شاهنامه شاه طهماسبی نام گرفت.

شاه اسماعیل صفوی بخاطر علاقه‌‌‌‏ای که به هنر داشت کتابخانه‌‌‌‏‌‌‌‏ای بزرگ در تبریز تاسیس کرد و جمعی از تواناترین خطاط‌‌‌‏ها، نقاش‌‌‌‏ها، مُذهِب‌‌‌‏ها و صحاف‌‌‌‏ها را در آنجا  گردهم آورد؛ چرا که  طبق رسم معمول آن زمان، کتابخانه‌‌‌‏ها علاوه بر نگهداری نسخ خطی، وظیفه نسخه‌‌‌‏برداری از نسخ اولیه و تصویرسازی از کتاب‌‌‌‏ها را نیز برعهده داشتند.

در سال ۹۲۸ هـ.ق هنرمندان کتابخانه سلطنتی تبریز، به ریاست کمال الدین بهزاد، نگارگر صاحب سبک ایرانی، مامور ساختن شاهنامه‌‌‌‏ای می شوند که بسیار فاخرتر و پرتصویرتر از شاهنامه بایسنقری باشد. تهیه این شاهنامه به طول می‌‌‌‏انجامد و شاه اسماعیل در سال ۹۳۰ ه.ق از دنیا می‌‏رود. اما کار تهیه نسخه نفیس با حمایت‌‌‌‏های شاه طهماسب صفوی، پادشاه جوان، ادامه می‌‏یابد تا این که ۱۵ یا ۲۰ سال پس از شروع به پایان می‎‌‌‌‏رسد.

نسخه کامل شده آن زمان، دارای ۷۵۸ ورق کاغذ در قطع سلطانی بزرگ، در میان دو جلد چرمی نفیس است. در این نسخه ۲۵۸ مجلس نقاشی وقایع افسانه‌‌‌‏ای و تاریخی شاهنامه به تصویر کشیده شده، و متن منظومه حماسی، روی بیش از یک هزار و دویست صفحه به خط نستعلیق خطاطی شده است.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی