Search
Asset 2

دنیای ذره‌‏بینی و دیدن چیزهایی که از دیدن آن‌‏ها شوکه خواهید شد

یک جانور کندرو و یا «خرس آب» که از یک میکروسکوپ الکترونی دیده می‌‏شود. کمتر از ۱ میلیمتر طول دارد و می‌‏تواند در مقابل شرایط سخت پایداری کند و با این حال رشد نماید. (ESA/Dr. Ralph O. Schill)
یک جانور کندرو و یا «خرس آب» که از یک میکروسکوپ الکترونی دیده می‌‏شود. کمتر از ۱ میلیمتر طول دارد و می‌‏تواند در مقابل شرایط سخت پایداری کند و با این حال رشد نماید. (ESA/Dr. Ralph O. Schill)
یک جانور کندرو و یا «خرس آب» که از یک میکروسکوپ الکترونی دیده می‌‏شود. کمتر از ۱ میلیمتر طول دارد و می‌‏تواند در مقابل شرایط سخت پایداری کند و با این حال رشد نماید. (ESA/Dr. Ralph O. Schill)

با دیدن این ذرات میکروسکپی که نمی‌‏توان آنها را به‌‏طور معمول در اطراف دید، دید متفاوتی نسبت به دنیا خواهید داشت. همچنین دیدن آن‌‏ها می‌‏تواند تخیل شما را تقویت کند. اگر میکروسکوپ‌‏هایی قوی‌‏تر از آنچه که داریم بسازیم و بتوانند ۲۰۰۰۰ بار بزرگ‌‏نمایی کنند، چه چیزهایی خواهیم دید؟ و اگر میکروسکوپ‌‏هایی که یک میلیون بار قوی‌‏تر باشند را داشتیم، آنگاه چه چیزهایی می دیدیم؟

اگر یک جهان میکروسکپی این‌‏طور به نظر می‌‏رسد، پس از یک نمای عمیق و ژرف، دنیا چگونه دیده خواهد شد؟

برف: دانه‌‏ی برف ستونی کلاهک‌‏دار، در زیر میکروسکوپ الکترونی با بزرگنمایی ۳۰۰ میکرومتر. (با کسب اجازه از پی اِرب، وزارت کشاورزی ایالات متحده، سرویس تحقیقات کشاورزی، واحد میکروسکوپی الکترونی)

 

یک کریستال سفید جمع‌‏آوری شده از قسمت زیرین گودال برف در منطقه وایمینگ. تصویربرداری با میکروسکوپ الکترونی و در دمای پایین. USDA, ARS, PSI, SGIL, EMU))

 

طلا: اتم‌‏های طلا بر روی قلع، تصویری که از طریق یک میکروسکوپ یون هلیم مشاهده ‌‏شده. (مؤسسه‌‏ی ملی استاندارد و فناوری)

 

خزه سبز- آبی و یا سیانو‌‏باکتری‌‏ که در زیر یک میکروسکوپ خود را همانند گردنبندهای سبز منجوق‌‏دوزی شده نشان می‌‏دهد. (ای‌‏پی‌‏ای کالیفورنیا)

 

یخ مریخی: مریخ و زمین تنها سیاره‌‏هایی در منظومه‌‏ی شمسی ما هستند که کلاهک‌‏های یخ‌‏ قطبی‌‏ دارند که با تغییر فصل‌‏ها گسترش می‌‏یابد و به‌‏هم متصل می‌‏شود. کلاهک یخی توده‌‏ای از یخ است که محدوده‌‏ای به مساحت کمتر از ۵۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش ‌‏دهد. در زمین، کلاهک‌‏های قطبی از آب - یخ (بلورهای برف) تشکیل شده است. در مریخ، دمای بسیار کم در مناطق کلاهک قطبی، موجب رسوب یخ دی اکسید کربن CO2 (یخ مریخی/ شبنم منجمد شده) به‌‏اضافه آب - یخ می‌‏شود. در مورد ویژگی‌‏های ساختاری این کریستال‌‏ها تاکنون شناخت زیادی حاصل نشده است. (ناسا)

 

شپش (سی‌‏دی‌‏سی)

 

گرده گیاهان (تأسیسات میکروسکوپی الکترونی دارتموس)

 

پروتئین میکروتوبول: با استفاده از رنگ فلورسانس(فسفری) میکروسکپی‌‏ای که به یک بخش از یک پروتئین چسبیده، می‌‏توانید با بزرگنمایی تصویر، ساختار و نحوه‌‏ی حرکت را در مناطق ضخیم سلول‌‏های زنده مشاهده کنید. در اینجا، رنگ میکروسکوپی، شبکه‌‏ی پیچیده‌‏ی میکروتوبول(قسمت زرد رنگ) و تار‌‏های اَکتین (قسمت ارغوانی رنگ) الیافی که ساختار یک سلول را می‌‏سازد، نشان می‌‏دهد.( تروستن ویتمن، UCSF)

 

زیر آب: تصویر گرفته شده توسط یک میکروسکوپ در زیر آب. (USGS)

 

میکرو ارگانیسم‌‏ دریایی میکروسکوپی بالشی شکل. (NOAA)

 

دود آتشفشان: این ذره تقریباً ۸ میکرومتر(۰.۰۰۸ میلی‌‏متر) قطر دارد و عکس آن توسط یک میکروسکوپ الکترونی گرفته شده است. پوسته‌‏ی آن پوشیده از سیلیکون و آلومینیوم است. بخش داخل آن بیشتر حاوی منیزیم و آهن است. قسمت‌‏های کوچک بالای آن شامل تیتانیم، آلومینیوم، آهن و سرشار از کریستال‌‏های معدنی به نام یاقوت سرخ می‌‏باشد. حفره‌‏های پشت تصویر، قسمتی از کاغذ صافی‌‏ای هستند که این ذرات در آن نگهداری می‌‏شدند. (USGS)

 

عکس بالا از کریستال برف با بزرگنمایی ۱۰۰ برابر، عکس پایین با بزرگنمایی ۲۰۰ برابر.( خدمات تحقیقات کشاورزی USDA)

 

عکس بالا از کریستال برف با بزرگنمایی ۴۰۰ برابر، عکس پایین با بزرگنمایی ۸۰۰ برابر.( خدمات تحقیقات کشاورزی USDA)

 

عکس بالا از کریستال برف با بزرگنمایی ۱۶۰۰ برابر، عکس پایین با بزرگنمایی ۳۲۰۰ برابر.( خدمات تحقیقات کشاورزی USDA)

 

عکس بالا از کریستال برف با بزرگنمایی ۶۴۰۰ برابر، عکس پایین با بزرگنمایی ۱۲۸۰۰ برابر.( خدمات تحقیقات کشاورزی USDA)

 

آژانس NEHدر آمریکا

 

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «دنیای ذره‌‏بینی و دیدن چیزهایی که از دیدن آن‌‏ها شوکه خواهید شد»

  1. دیدن این عکس ها به آدم این رو یادآوری می کنه که هر چیزی که الان میبینه همه ی حقیقت دنیا نیست.

    ممنون از مطلب مفیدتون!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی