Search
Asset 2

حضور ۵ اثر از ایران، در بین آثار منتخب جشنواره‌‏ی معماری۲۰۱۴ (+ ویدئو)

300 اثر برگزیده از سراسر جهان در 30 گروه با کاربری‌‏های مختلف به رقابت می‌‏پردازند(اسکرین شات/یوتیوب)
300 اثر برگزیده از سراسر جهان در 30 گروه با کاربری‌‏های مختلف به رقابت می‌‏پردازند(اسکرین شات/یوتیوب)
۳۰۰ اثر برگزیده از سراسر جهان در ۳۰ گروه با کاربری‌‏های مختلف به رقابت می‌‏پردازند(اسکرین شات/یوتیوب)

 

هفتمین دوره‌‏ی جشنواره‌‏ی جهانی معماری، امروز ۹ مهرماه ( اول اکتبر)، در سنگاپور کار خود را آغاز کرد.

در این جشنواره که به‌‏مدت ۳ روز ادامه دارد، ۳۰۰ اثر برگزیده از سراسر جهان در ۳۰ گروه با کاربری‌‏های مختلف به رقابت می‌‏پردازند که نام ۵ اثر از کشور ایران در میان  فهرست منتخبان به‌‏چشم می‌‏خورد.

ساختمان‌های تجاری، آموزشی، درمانی، فرهنگی، خانه، هتل، اداری، تفریحی، مذهبی و غیره، از جمله این بخش‌‏ها هستند که در بخش خانه، «ویلای شمس‌‏آباد»، کار مشترک «دخی سربندی» و «علی شریعتی»؛ «خانه شریفی‌ها»، به طراحی «علیرضا تغابنی» و «خانه‌‏ی‌ آبادان» از دفتر معماری «فرشاد مهدی‌زاده» شرکت دارند.

ساختمان ویلای شمس‌‏آباد با توجه به نیازهای اقلیم گرم و خشک و با الهام از کوشک‌‏ ایرانی، در اطراف شهر ساوه بنا شده و در طراحی آن از چهار عنصر اصلی آب، باد، خاک و آتش، به‌‏عنوان ویژگی غالب پروژه استفاده شده است.

خانه‌‏ی شریفی‌‏ها نیز که از آن به‌‏عنوان «نماد یک خانه‌‏ی مدرن در تهران» یاد می‌‏شود، دارای ویژگی‌‏های منحصربه‌‏فردی همچون انعطاف‌‏پذیری و گردان بودن اتاق‌‏ها در فصول مختلف سال می‌‏باشد؛ به‌‏نحوی که همانند خانه‌‏های قدیمی قابلیت زمستان‌نشین شدن و تابستان‌نشین شدن را برای ساکنان منزل ایجاد می‌‏کند.

بنای مسکونی آبادان هم از آثار منتخب حاضر در این جشنواره است که با درنظر گرفتن خصوصیات اقلیمی این شهر طراحی شده‌ است.

گفتنی‌‏ست، همگی این آثار رتبه‌‏های برتر جایزه‌‌‏ی معمار ۱۳۹۲- مهم‌ترین مسابقه‌‌‏ی معماری در داخل ایران- را به‌‏خود اختصاص داده‌‏اند.

در این رویداد که بزرگترین گردهمایی معماری جهان محسوب می‌‏شود، علاوه‌‏بر بنا‌‏های تکمیل شده، طرح‌های آینده و در درستِ اجرا نیز به قضاوت گذاشته می‌‏شوند.

پروژه‌‏ی «باشگاه صخره‌نوردی پلور»، به طراحی «لیدا الماسیان» و «شاهین حیدری» و «شهر رویاهای اصفهان» به طراحی «فرشاد مهدی‌‏زاده» و «رها اشرفی» که هردو در زمره‌‏ی طرح‌‏های آینده هستند، به‌‏ترتیب در بخش‌‏های بناهای تفریحی و ساختمان‌های تجاری چندمنظوره با آثار دیگر رقابت می‌‏کند.

به گزارش بی‌‏بی‌‏سی، در مرحله‌‏ی نخست جشنواره‌‏ی جهانی معماری ۲۰۱۴، ابتدا از هر ۱۰ اثر هر گروه یک اثر برگزیده می‌‏شود و پس‌‏از آن در رقابت بین آثار برنده‌‏ی هر بخش، یک بنا به‌‏عنوان ساختمان جهان سال معرفی می‌‏گردد.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «حضور ۵ اثر از ایران، در بین آثار منتخب جشنواره‌‏ی معماری۲۰۱۴ (+ ویدئو)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی