Search
Asset 2

چرا برخی در سیلیکون‌ولی به ترامپ تمایل پیدا کرده‌‏اند؟

(Illustration by The Epoch Times, Shutterstock, Getty Images)
(Illustration by The Epoch Times, Shutterstock, Getty Images)

بایدن از حمایت گسترده‌ای در بخش فناوری برخوردار است اما پای ترامپ هم به این حیطه باز شده است.

جیکوب هلبرگ از اول جزو طرفداران پر و پا قرص دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، نبود.

آقای هلبرگ در کتاب سال ۲۰۲۱ خود، «اتصالات جنگ»، از نگرانی‌های خود درباره رئیس‌جمهور سابق آمریکا در آغاز و پایان دولت ترامپ می‌گوید. او در آن در مقطع در گوگل روی دروغ‌پراکنی و دخالت خارجی کار می‌کرد.

آقای هلبرگ که روزی ریاست مشترک ابتکار راهبرد چین در مؤسسه بروکینگز را برعهده داشت، در راستای تشریح اقدامات سیلیکون‌ولی در مبارزه با «دروغ‌پراکنی بومی» نوشت: «پس از پیروزی بایدن، میلیون‌ها آمریکایی- با تحریک ترامپ- با تکیه به تئوری‌های توطئه غیرموجه مدعی پیروزی ترامپ شدند.»

آقای هلبرگ هماهنگ‌کننده کارزار ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آقای «پیت بودجج» بود.

با این‌حال، نام آقای هلبرگ، که اکنون مشاور الکس کارپ، مدیر عامل پالانتیر، است در هفته‌های اخیر به‌عنوان یکی از حامیان سرسخت ترامپ مطرح شده است. واشینگتن پست در ماه مه از کمک یک میلیون دلاری او به کارزار انتخاباتی ترامپ خبر داد.

آقای هلبرگ به اپک تایمز گفت: «هنوز خیلی مانده تا از خیرِ کمک به ترامپ بگذرم.»

بسیاری از حامیان بزرگ جو بایدن در سال ۲۰۲۰ جزو غول‌های فناوری بودند. مارک زاکربرگ، هم‌بنیانگذار فیسبوک، رید هافمن، هم‌بنیانگذار لینکدین، و لورن پاول جابز، بیوه استیو جابز، هم‌بنیانگذار اپل، جزو آن دسته بودند. بسیاری از میلیونرها و میلیاردرهای حوزه فناوری در انتخابات ۲۰۲۴ حامی او هستند. وینود کسلا، بنیانگذار کسلا ونچرز، در ماه مه میزبان رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی برای بایدن بود. مریسا مایر، مدیر اجرایی سابق یاهو، نیز میزبان یکی از رویدادهای بایدن بود.

با این‌حال، این‌بار به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور سابق آمریکا به واسطه حامیان مالی بزرگی مانند آقای هلبرگ در دنیای فناوری دست بالا را پیدا کرده است.

تک اینسایدر حکم مجرمیت اخیر علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا در نیویورک را کم‌ارزش خواند و گفت که محاکمه او تماماً دروغ بوده است.

آقای هلبرگ گفت: «این محکومیت بیشتر شبیه انتقام‌گیری به نظر می‌آمد.»

وقتی از او پرسیدند که چرا نظرش را درباره رئیس‌جمهور سابق آمریکا تغییر داده، آقای هلبرگ به رویکرد دولت اوباما در قبال چین- به قول او، «سیاست سقوط مدیریت‌شده»- و «جنبش ووک ۲۰۲۰» اشاره کرد و افزود که این مسائل در حزبی که زمانی طرفدارش بود چیرگی پیدا کرده‌اند.

سمت‌و‌سوی فناوری

آقای هلبرگ آدم رک و راستی است اما بخشی از جریانی بزرگ‌تر در دنیای فناوری محسوب می‌شود.

«پالنتیری‌های» کنونی و سابق، مانند آقای هلبرگ، و دیگر افراد مرتبط با دنیای فناوری‌های دفاعی، که معمولاً با جمهوری‌خواهان عداوت دارند، جزو کسانی هستند که از رئیس‌جمهور سابق آمریکا حمایت می‌کنند.

image-
دفتر مرکزی توئیتر در سانفرانسیسکو، ۲۷ آوریل ۲۰۲۲. ایلان ماسک، مدیر عامل میلیاردر تسلا و اسپیس‌اکس، برای خرید این شبکه اجتماعی به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار به توافق رسید. (Justin Sullivan/Getty Images)

در جریان انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲، اکثر کمک‌های مالی کارکنان توئیتر (ایکس کنونی) شامل حال دموکرات‌ها شد.

پالانتیر در مقایسه با دیگر شرکت‌های فناوری به‌طور مساوی حامی هردو حزب اصلی بوده است. تحلیل اوپن سکرتز نشان می‌دهد که حدود ۵۶ درصد از کمک‌های پالانتیر به کنگره نصیب دموکرات‌ها و حدود ۴۰ درصد از کمک‌ها نصیب جمهوری‌خواهان شده است.

صنایع آندوریل به دست اعضای پالانتیر تأسیس شد. پالمر لاکی، از هم‌بنیانگذاران آندوریل، که خواهر او با مت گیتس (نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا) ازدواج کرده، از مدت‌ها پیش جزو حامیان سرسخت سابق ترامپ و دیگر سیاستمداران جمهوری‌خواه بوده است. او در ۸ ژوئن در نیوپورت بیچ در کالیفرنیا میزبان یکی از رویدادهای پرشور تأمین مالی بود که رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز در آن به ایراد سخنرانی پرداخت.

دیوید ساکس، سرمایه‌گذار خطرپذیر، که پیش‌تر از کارزارهای انتخاباتی ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، و نامزد مستقل انتخابات، رابرت اف. کندی جونیور، حمایت می‌کرد، در ۶ ژوئن به همراه مجری همکار خود در پادکست «آل این»، چامات پالیهاپیتیا، میزبان رویداد تأمین مالی کارزار ترامپ در دنیای فناوری بود. آقای پالیهاپیتیا در گذشته مبالغ هنگفتی را به دموکرات‌ها اهدا کرده بود که برای نمونه می‌توان به اهدای یک میلیون دلار به کمیته اقدام سیاسی اکثریت سنا اشاره کرد.

آقای پالیهاپیتیا در اپیزود ۳۱ مه پادکست «آل این» مدعی شد که بایدن دعوت او را برای حضور در برنامه بی‌پاسخ گذاشته است. کاخ سفید به درخواست ما برای تأیید این ادعا پاسخ نداد.

آقای پالیهاپیتیا گفت: «من به بابی کندی کمک مالی کردم، کمک‌های هنگفتی به دموکرات‌ها داشتم و به دونالد ترامپ کمک خواهم کرد. اگر فرصتی برای صحبت با بایدن پیش بیاید و بفهمم چه برنامه‌ای دارد، به او نیز کمک خواهم کرد.»

رابطه رابرت اف. کندی جونیور و دنیای فناوری با دستیار انتخاباتی او، نیکول شنهن، وکیل فعال در سیلیکون‌ولی، گره خورده که مبالغ هنگفتی را نیز به کارزار انتخاباتی آقای کندی اهدا کرده است. بنیانگذار توئیتر، جک دورسی، در سال ۲۰۲۳ از آقای کندی حمایت کرد.

ساعاتی پیش از آغاز رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی در ۶ ژوئن، آقای ساکس در شبکه اجتماعی ایکس از رئیس‌جمهور سابق آمریکا حمایت کرد.

او نوشت: «رأی‌دهندگان چهار سال ریاست‌جمهوری ترامپ و چهار سال ریاست‌جمهوری بایدن را تجربه کرده‌اند. این پدیده در حوزه فناوری آزمون آ/ب نام دارد. با توجه به سیاست اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست مرزی و عدالت قضایی، ترامپ عملکرد بهتری داشت.»

متعاقب رویداد ۶ ژوئن، آقای هلبرگ در بیانیه‌ای گفت: «شور و هیجانی که در سیلیکون‌ولی برای یک نامزد جمهوری‌خواه دیدم، تاکنون بی‌سابقه بوده است.»

image-5667667

image-5667666image-5667683image-5667669

(بالا) ادای سوگند دونالد ترامپ در مقابل ساختمان کنگره آمریکا درحالی‌که همسرش، ملانیا ترامپ، کتاب مقدس را به دست دارد، ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷. (پایین، چپ) پالمر لاکی، هم‌بنیانگذار آندوریل، از حامیان قدیمی رئیس‌جمهور سابق آمریکا، ترامپ. (پایین، وسط) دیوید ساکس، سرمایه‌گذار خطرپذیر، میزبانی رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی ترامپ در حوزه فناوری را برعهده گرفت، ۶ ژوئن. (پایین، راست) چامات پالیهاپیتیا، سرمایه‌گذار خطرپذیر، دیگر میزبان رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی، ۶ ژوئن. آقای پالیهاپیتیا پیش از این مبالغ هنگفتی به دموکرات‌ها اهدا کرده است. (Drew Angerer/Getty Images, Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images, Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch, Mike Windle/Getty Images for Vanity Fair)

ایگان مک‌کیب، مدیر عامل و هم‌بنیانگذار اینترکام، تفسیر مشابهی در شبکه اجتماعی ایکس داشت و تصویری از خود را در کنار رئیس‌جمهور سابق آمریکا به اشتراک گذاشت.

آقای مک‌کیب که پیش‌تر به آقای کندی، لری الدر و بلیک مسترز کمک مالی کرده، نوشت: «من با شش نفر صحبت کردم. هیچ‌کدام جمهوری‌خواه نبودند. همه در گذشته به دموکرات‌ها رأی داده و به آن‌ها کمک مالی کرده بودند. آن‌ها اکنون بابت سیاست‌های جنگ، مهاجرت، رمزارز و غیره از ترامپ حمایت می‌کنند. این انتخابات مصداق یک همه‌پرسی است.»

چند روز پس از رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی، ترامپ در تروث سوشال نوشت: «ما می‌خواهیم که همه بیتکوین‌ها در آمریکا استخراج شوند!»

آقای هلبرگ در پاسخ به این‌که فکر می‌کند انگیزه فعالان حوزه فناوری از طرفداری ترامپ چیست، به اپک تایمز گفت: «رسانه‌ها بی‌دلیل به او اعتبار دادند. مردم متوجه اشتباه خود شده‌اند.»

«مافیای پی‌پل» و سکویا کپیتال

آقای ساکس به‌عنوان یکی از اعضای «مافیای پی‌پل» شناخته می‌شود که از کارمندان اولیه این شرکت پردازش پرداخت تشکیل شده و حوزه کاری آن به مسائل کلان هم کشیده شده است.

پیتر تیل، بنیانگذار پالانتیر، ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس‌اکس، و کیت رابویس، از کسلا ونچرز، از جمله اعضای سابق پی‌پل هستند که نفوذ قابل‌توجهی روی سیاست‌های محافظه‌کارانه دارند. آقای رابویس، که همسر آقای هلبرگ است، از حامیان مالی اصلی صندوق اس‌اف‌ای بوده که از نامزدی نیکی هیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت می‌کرد.

رولف بوتا، از دیگر اعضای سابق پی‌پل، به یکی از شرکای اصلی سکویا کپیتال در سیلیکون‌ولی تبدیل شد.

دو شریک سکویا، داگ لئون و شان مگوایر، اخیراً به واسطه حمایت از رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، در مرکز توجهات قرار گرفتند.

آقای لئون در پستی به تاریخ ۳ ژوئن در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که مهاجرت، کسری بودجه و اشتباهات سیاست خارجی از جمله دلایل اصلی او برای حمایت از ترامپ هستند.

آقای مگوایر، که در سال ۲۰۱۶ به هیلاری کلینتون کمک مالی کرد، در مقاله‌ای طولانی به تاریخ ۳۰ مه در شبکه اجتماعی ایکس از اهدای کمک ۳۰۰ هزار دلاری به ترامپ خبر داد.

آقای مگوایر نوشت: «در سال ۲۰۱۶ با طنابی پوسیده به داخل چاه رفتم و بی‌دلیل از ترامپ می‌ترسیدم.»

اولین مناظره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ در میکده والتر اسپورتس، واشینگتن، ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰. (Sarah Silbiger/Getty Images)

این فیزیکدان و سرمایه‌گذار خطرپذیر که برای سازمان پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی (دارپا) در افغانستان کار می‌کرد، خروج نابسامان آمریکا از کابل را یک نقطه عطف دانست.

این کارمند سابق گوگل در صحبت با اپک تایمز منکرِ نگرانی محافظه‌کاران از موضع ضمنیِ ضد جمهوری‌خواهانه و ضد محافظه‌کارانه فعالان حوزه فناوری نشد.

او به اپک تایمز گفت: «غول‌های فناوری تعریف خود را از مقوله «غلط‌رسانی» بسط داده‌اند. اکنون بیشتر این پلتفرم‌ها نسبت به نظریه‌های نوظهور و بویژه دیدگاه‌های محافظه‌کارانه با خرده‌گیری و عداوت برخورد می‌کنند. این رویکرد اشتباه است و باید اصلاح شود.»

هم‌چون آقای ساکس، آقای مگوایر و دیگر فعالان حوزه فناوری که از ترامپ حمایت کرده‌اند، آقای هلبرگ نیز بارها در گفت‌و‌گو با اپک تایمز بر سیاست خارجی دولت بویژه در رابطه با چین و اسرائیل تأکید کرده است.

کمک‌های مالی اخیر به ترامپ از جانب حامیان مالی طرفدار اسرائیل، از جمله کمک مالی ۱۰۰ میلیون دلاری میریام ادلسون، بیوه شلدون ادلسون، غول کازینو، نشان می‌دهد که فرمانده سابق کل قوای آمریکا از پشت‌گرمی خوبی برخوردار است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی