Search
Asset 2

گرمای هوای بی‌‏سابقه تهران در یک ماه اخیر

Iranians receive 02 April 2006 drinking
Iranians receive 02 April 2006 drinking
Iranians receive 02 April 2006 drinking

دمای هوا در تهران در روزهای جاری به بیشترین مقدار خود در طی ۵۳ سال گذشته رسیده است.

بر طبق اطلاعات سازمان هواشناسی ایران، دمای هوای تهران در یک ماه اخیر از مرز ۴۲ درجه‌ی سانتیگراد گذشت. پیش از این تهران تنها یکبار در سال ۱۳۳۶ شمسی، چنین گرمایی را تجربه کرده بود.

به گزارش مهر، مهندس بهرام صناعی رئیس سازمان هواشناسی کشور، این مساله را مربوط به کاهش دو درصدی بارندگی‌های سال گذشته نسبت به میانگین بلند مدت دانست. وی در عین رد این موضوع که دمای هوای تهران در مرز هشدار قرار دارد، یادآور شد که افزایش دمای هوا، ارتباط مستقیمی با میزان مصرف آب و انرژی دارد و این موضوع شرایط سختی را برای شهروندان فراهم می‌آورد.

افزایش بی‌سابقه‌ی دمای هوا در روزهای بلند تابستان جاری، افزایش سرانه‌ی مصرف آب را هم به دنبال داشته‌است. به گفته‌ی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران، شاخص مصرف آب تهرانی‌ها نسبت به موعد مشابه در سال گذشته، ۱۱ درصد افزایش داشته است.

بنا بر این گزارش وی افزود که با هر یک درجه‌ی سانتیگراد افزایش دما، میزان مصرف آب حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب افزایش می‌یابد. از سوی دیگر الگوی نادرست مصرف آب نیز به پیچیدگی وضع موجود می‌افزاید، به این صورت که هم اکنون برای هر شهروند تهرانی روزانه ۳۲۰ لیتر آب تولید می‌شود که این میزان برای شهروندان کشورهای اروپایی ۱۴۰ لیتر است. این موضوع سبب افزایش نگرانی‌ها بابت قطع آب شهری شده است. تا جایی که شرکت آب و فاضلاب تهران در ماه گذشته در ۲ نوبت جداگانه، اطلاعیه‌هایی را در مورد جلوگیری از مصرف غیر‌‌‏ضروری آب صادر کرد.

همچنین روز پنجشنبه، بخش‌هایی از تهران برای چندین ساعت، قطعی آب را تجربه کردند. بر طبق اظهارات مقامات آبفای استان تهران، کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی مصرف آب توسط شهروندان و کاهش دمای هوا به زیر ۴۰ درجه، به معنی عبور از بحران کم آبی خواهد بود.

بر طبق پیش بینی‌‌‏ها این هفته از گرمای هوا کاسته می‎شود و روز‌‌‏های خنک‌‌‏تری در پیش است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی