Search
Asset 2

هتل‌سازی در ریه‌های پایتخت، توافق تازه شهردار تهران با شرکت‌های چینی

شهردار تهران گفت که طبق توافقات با پکن قرار است که پنج هتل پنج ستاره و دو شهربازی در بوستان‌های تهران و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود.
علیرضا زاکانی، شهردار تهران (سمت راست) و مهدی چمران، رئيس شورای اسلامی شهر تهران (سمت چپ) در جلسه شورای شهر تهران (Shoratehran.ir)

شهردار تهران گفت که طبق توافقات با پکن قرار است که پنج هتل پنج ستاره و دو شهربازی در بوستان‌های تهران و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود.

علیرضا زاکانی روز یکشنبه در جلسه شورای تهران گزارش سفر به چین را ارائه کرد.

این موضوع اعتراض برخی اعضای شورای شهر تهران را به همراه داشت. جعفر تشکری هاشمی، یک عضو شورا گفت که ساختن هتل و شهربازی در حیطه وظایف شهرداری نیست و این کار از جنس تصدی‌گری است.

حبیب کاشانی، خزانه‌دار شورای شهر تهران در این جلسه اظهار داشت: «حجم قراردادهای اعلام شده بین ۱۲ تا ۱۳ میلیارد یورو معادل ۷۸۰ هزار میلیارد تومان است؛ برای اینکه مشخص شود آورده ما چه اندازه خواهد بود، باید به صورت شفاف گزارش داده شود.»

شهردار تهران در آذرماه امسال مبلغ این قرارداد را بین ۸ تا ۹ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

اکوایران در گزارشی تحلیلی در این‌باره نوشت: «این ۹ میلیارد دلار هم بخشی از قرارداد کلی ایران و چین است..بخش حمایت از صادرات چین از پروژه‌هایی مانند هتل‌سازی یا توسعه مترو و… حمایت می‌کنند و به سازندگان چینی در ازای اجرای این پروژه‌ها وام می‌دهد، اما دولت چین به تضمین دولت ایران این وام‌ها را پرداخت می‌کند .بازپرداخت این وام‌ها از محل درآمدهای حاصل از صادرات نفتی به همین کشور است.»

چوب حراج به فضای سبز تهران

در بهمن ماه دو سال گذشته، ماجرای ساختن هتل‌های پنج تا هفت ستاره از طرف شهردار تهران مطرح شد. زاکانی اعلام کرده بود که ساختن این هتل‌ها برای گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی در شهر تهران صورت می‌گیرد و این هتل‌ها برای جلب مشارکت مردمی ساخته می‌شود.

مشخص نیست که چرا ادعای شهردار تهران از جلب مشارکت مردمی برای ساختن هتل به قرارداد با چین برای ساخت‌وساز در فضاهای سبز تهران منجر شد.

هتل‌سازی در فضاهای سبز تهران با اعتراضاتی از سوی فعالان محیط زیست و روزنامه نگاران همراه بود. همچنین مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تهران اعلام کرده بود که با ساخت هتل و هرگونه ساخت‌وساز دیگر در پارک‌های جنگلی مخالف است.

آرش ویسی، عضو انجمن علمی محیط زیست و توسعه پایدار ایران در واکنش به ساخت هتل در بوستان‌های تهران در صفحه ایکس خود نوشته است که وظیفه شهرداری ساخت هتل نیست. سرانه فضای سبز و پارک در تهران به شدت پایین است. بوستان‌های شهر متعلق به شهروندان است و شهرداری حق هیچ‌گونه دخل و تصرف و تغییر کاربری فضاهای سبز را ندارد.

براساس استانداردهای تعیین شده از سوی بخش محیط زیست سازمان ملل، سرانه فضای سبز شهری برای هر فرد باید بین ۲۰ تا ۲۵ متر مربع باشد. خبر آنلاین در یادداشتی در این‌باره نوشته است که با در نظر گرفتن بوستان‌های بزرگی مانند جنگلی شیان، لویزان، نهج ابلاغه و چیتگر، باز هم سرانه فضای سبز شهری در تهران به ازای هر نفر در کمترین حالت، حدود ۱۰ متر مربع کاستی دارد و در حالت استاندارد، این کاستی به ۲۰ متر مربع می‌رسد و با احتساب دست‌کم ۱۰ میلیون نفر ساکن در شهر تهران، کمبود فضای سبز شهری در تهران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون متر مربع (۱۰ تا ۲۰ هزار هکتار) محاسبه می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی