logo_eet

افزایش تنش میان جمهوری اسلامی و لندن؛ تهران کاردار بریتانیا را احضار کرد

پرچم ایران و پرچم بریتانیا
ایران و بریتانیا (EPOCHTIMES)

به دنبال احضار کاردار جمهوری اسلامی به وزارت امور خارجه بریتانیا در روز گذشته و اعمال تحریم‌های جدید علیه مقام‌های حکومت ایران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در اقدامی مشابه کاردار موقت سفارت بریتانیا را احضار کرد.

رسانه‌های ایران صبح امروز ۳ اسفندماه خبر دادند که رئیس اداره سوم غرب اروپای وزارت خارجه ایران عنوان کرده که خانم ایزابل مارش، به دلیل «طرح ادعاهای بی‌پایه و اساس» و «تداوم سیاست ایران‌هراسی» بریتانیا احضار شده است.

این مقام وزارت خارجه که به نام وی اشاره‌ای نشده، همچنین تحریم‌های تازه بریتانیا علیه جمهوری اسلامی را «سیاسی کارانه» دانست و افزود: «کشوری که شدیدترین تبعیض‌ها و اجحاف‌ها را در حق مهاجران و مسلمانان روا داشته و پناهجویان را به روآندا منتقل می‌کند، در جایگاهی نیست که در مورد حقوق بشر سخن بگوید.»

بریتانیا دوشنبه در هماهنگی با اتحادیه اروپا اعمال تحریمهای تازه علیه ۸ مقام حکومت ایران از جمله سه قاضی را به اتهام نقض حقوق بشر اعلام کرد.

تهدید‌های امنیتی در لندن

به دنبال افزایش تهدیدات علیه کارکنان شبکه ایران اینترنشنال در لندن، وزارت امور خارجه بریتانیا روز گذشته از احضار مهدی حسینی متین، کاردار جمهوری اسلامی خبر داده است.

بنا بر اعلام دولت بریتانیا، ویجی رانگاراجان، مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا در دیدار با آقای حسینی متین به او خاطرنشان کرد که بریتانیا تهدید جانی روزنامه‌نگاران و محدودکردن آزادی بیان را تحمل نخواهد کرد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا هم با اشاره به احضار کاردار ایران در توییتر نوشت علت این کار این بود که «مشخص کنیم که تهدید علیه روزنامه‌نگاران در بریتانیا را تحمل نخواهیم کرد.»

همچنین تام توگنهات، معاون امنیتی وزیر کشور بریتانیا در سخنانی در پارلمان این کشور با انتقاد از تهدیدهای حکومت ایران علیه روزنامه‌نگاران، از بازداشت یک فرد مظنون به جرایم تروریستی در نزدیکی دفتر شبکه ایران اینترنشنال در لندن در هفته گذشته خبر داد.

به گفته آقای توگنهات، سازمان‌های امنیتی بریتانیا از سال ۲۰۲۲ تاکنون با پانزده مورد تلاش حکومت ایران برای قتل یا ربایش شهروندان بریتانیایی یا افراد مقیم در این کشور مقابله کرده‌اند.

سخنان تام توگنهات اشاره به اطلاعات جدیدی است از سوی رئیس پلیس ضدتروریسم بریتانیا منتشر شد.

مت جوکس، رئیس پلیس ضدتروریسم بریتانیا ۲۸ بهمن‌ماه، از توطئه جمهوری اسلامی برای ربودن و قتل مخالفان حکومت در خاک بریتانیا خبر داد و گفت: «حکومت ایران دست‌کم ۱۵ مرتبه برای ربودن یا حتی کشتن شهروندان بریتانیایی یا افراد [غیربریتانیایی] ساکن در این کشور که از سوی تهران یک تهدید تلقی می‌شدند تلاش کرده است.»

اخبار مرتبط