Search
Asset 2

افزایش ۳۳ درصدی ازدواج موقت در ایران

zukyzo - Copy

ایران در سال گذشته شاهد کاهش آمار ازدواج، افزایش طلاق و رشد ۳۳ درصدی ثبت ازدواج موقت بود.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سازمان ثبت اسناد و املاک، ۷۵۷ هزار و ۱۹۷ مورد ازدواج در سال ۹۲ ثبت شد که این میزان نسبت به سال ۹۱، ۴/۴ درصد کاهش داشته است.

همچنین در سال گذشته، تعداد ۱۵۸ هزار و ۷۵۳ مورد طلاق نیز به ثبت رسید که نسبت به سال ۹۱، ۴/۶ درصد افزایش داشته است.

به گفته‌‌‏ی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ایران، در طی سال گذشته ۳۰۱ مورد ازدواج موقت نیز در دفا‌تر اسناد رسمی به ثبت رسیده که در مقایسه با سال ۹۱ با رشد ۳۳ درصدی روبه‌‌‏رو بوده است.

آمارهای منتشر شده در سال‌‌‏های اخیر موجب نگرانی کارشناسان مسائل اجتماعی و امور خانواده شده است.

دکتر «مصطفی اقلیما» در این‌باره می‌‌‏گوید: «کاهش ازدواج دائم و افزایش ازدواج موقت یعنی افزایش بهم‌ریختگی خانوادگی که خبر خوشی نیست و در واقع خبری بدتر از افزایش طلاق است.»

پروفسور «حسین باهر» جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نیز معتقد است: «درباره‌ی افزایش ازدواج موقت در جامعه می‌‌‏توان دلایل مختلفی ارائه کرد. در ابتدا باید اذعان داشت، در حال حاضر اقدام به ازدواج دائم از نظر مشکلات اقتصادی سخت شده است. به اعتقاد من ۹۰درصد مشکلات ازدواج دائم ناشی از مسائل اقتصادی و ۱۰ درصد نیز ناشی از مسائل فرهنگی ست.»

کارشناس دیگری می‌‌‏گوید که جامعه‌ی ما اکنون به مرحله‌‌‏ای رسیده که بایستی برای تسهیل در ازدواج دائم تعجیل کرد؛ در غیر این صورت ازدواج موقت جای آن را خواهد گرفت که به باور عده‌‌‏ای بهترین جایگزین است وگرنه روابط نامشروع در جامعه رواج پیدا می کند.

لازم به ذکر است، ازدواج موقت پس از انقلاب در ماده‌ ۱۰۷۵ قانون مدنی به قانون ایران افزوده شد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی