Asset 2

بازداشت دو مامور رژیم چین به دلیل هدف قرار دادن گروه معنوی فالون گونگ در آمریکا

بازداشت دو نفر به اتهام پرداخت رشوه برای «سرنگونی» گروه معنوی «فالون گونگ»
تمرین‌کنندگان فالون گونگ در منهتن راهپیمایی می‌کنند تا روز جهانی فالون دافا را در 12 مه 2023 در نیویورک جشن بگیرند. (Larry Dye/The Epoch Times)

دادستان‌های فدرال آمریکا دو نفر را به پرداخت ده‌ها هزار دلار رشوه به یک مقام دولتی با هدف کمک به حزب کمونیست چین برای «سرنگونی» گروه معنوی «فالون گونگ» که در چین تحت آزار و اذیت قرار دارند، متهم کردند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جان چن، یک شهروند آمریکایی ۷۰ساله متولد چین، و لین فنگ، یک شهروند چینی ۴۳ساله، تلاش کردند تا با «پرداخت رشوه و فریب» به یک مقام اداره فدرال مالیات وضعیت معافیت مالیاتی یک نهاد تحت مدیریت فالون گونگ را لغو کنند. 

اطلاعاتی که آنها به سرویس درآمد داخلی ایالات متحده ارائه کرده‌اند «از نظر ظاهری ناقص و حاوی لفاظی‌هایی شبیه به تبلیغاتی است که جمهوری خلق چین برای توجیه فشار و آزار اعضای فالون گونگ از آن استفاده می‌کند 

سخنگوی دفتر پلیس فدرال امریکا در لس‌آنجلس به اپک تایمز گفت: «چن و فنگ که به ترتیب در شهر چینو و لس‌آنجلس در کالیفرنیا زندگی می‌کنند، صبح روز جمعه در محل اقامت خود دستگیر شدند.» 

سخنگوی دادستانی ایالات متحده در لس‌آنجلس نیز به اپک تایمز گفت که این دو نفر به توطئه، پرداخت رشوه و پول‌شویی متهم شده‌اند و جان چن به نیویورک منتقل خواهد شد و جلسه تفهیم اتهام لین فنگ تا اول ژوئن به تعویق افتاده و او تا آن زمان در بازداشت باقی خواهد ماند. 

دادگاه ایالات متحده در لس آنجلس
ساختمان فدرال ادوارد آر. رویبال و دادگاه ایالات متحده در لس آنجلس، کالیفرنیا، در ۲۶ مه ۲۰۲۳.(Annie Wang/The Epoch Times)

تکان‌دهنده و موذیانه

این اقدام اولین پیگرد قانونی توسط مقامات ایالات متحده برای مقابله با اقدامات رژیم چین برای هدف قرار دادن گروه فالون گونگ در ایالات متحده است. حزب کمونیست در چین طی ۲۳ سال گذشته به شدت این گروه را تحت آزار و اذیت قرار داده است. 

صدور کیفرخواست از سوی وزارت دادگستری برای این دو نفر در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی دو نفر که ادعا می‌شود یک ایستگاه پلیس مخفی در نیویورک را برای رژیم چین اداره می‌کردند، بازداشت شده‌اند. 

به گفته وزارت دادگستری، یکی از این افراد، تظاهراتی را در واکنش به اجتماع اعتراضی تمرین کنندگان فالون گونگ در جریان دیدار شی جین‌پینگ رهبر چین از ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ سازماندهی کرده است. 

دامیان ویلیامز، دادستان ایالات متحده در بیانیه‌ای ضمن اعلام این اتهامات، گفت: «تلاش‌ها برای درستکاری و استفاده از بازوهای دولت ایالات متحده برای اجرای اهداف خودکامه دولت جمهوری خلق چین به همان اندازه تکان‌دهنده است که موذیانه است». 

به گفته وزارت دادگستری، از ژانویه تا مه، چن و فنگ تحت هدایت مقامات چینی کار می‌کردند تا برنامه‌ریزی برای پرداخت رشوه را پیش ببرند. 

بر اساس سند دادگاه، در یک تماس ضبط شده در تاریخ ۲۱ ژانویه، چن نقطه نظر خود درباره این برنامه را بازگو کرد و اهداف رژیم چین برای «سرنگون‌کردن» فالون گونگ را بیان کرد. وی به این نکته اشاره کرد که «رهبری» چین در تأمین پرداخت‌های غیرقانونی «بسیار سخاوتمند» بوده است. 

به گفته سند دادگاه، در اوایل فوریه، چن و فنگ شکایت خود را به یک دفتر اداره فدرال مالیات در نیویورک ارسال کردند. چن ادعا کرده بود که این اقدام او در راستای منافع مالیات‌دهندگان آمریکا است. 

همچنین در اسناد دادگاه آمده است که: این دو نفر در ۱۴ مه در یک رستوران با یک مامور مخفی ملاقات کردند که خود را یک مقام اداره فدرال مالیات معرفی کرده بودند و به او قول دادند که در ازای باز شدن پرونده حسابرسی از یک نهاد مرتبط با فالون گونگ مجموعاً ۵۰ هزار دلار به او خواهند پرداخت. 

تهدیدی برای سیستم دموکراتیک 

به گفته لوی بروده، مدیر اجرایی مرکز اطلاعات فالون دافا، جزئیات این پرونده نشان می‌دهد که «چگونه تمرین‌کنندگان فالون گونگ همچنان هدف اصلی سرکوب فراملی حزب کمونیست چین هستند». 

او به اپک تایمز گفت: این پرونده همچنین نشان می‌دهد که رژیم کمونیستی چین تلاش می‌کند که با دادن رشوه به مقامات آمریکایی و تبدیل سازمان‌های آمریکایی به یک سلاح در برابر افراد بی‌گناه، اهداف خود را پیش ببرد. 

در همین رابطه مریک گارلند، دادستان کل نیز گفت: «دولت چین بار دیگر تلاش کرد تا منتقدان جمهوری خلق چین را در اینجا در ایالات متحده هدف قرار دهد و در این راه شکست خورد.» 

وی افزود که «وزارت دادگستری به تحقیق، مختل کردن و پیگرد قانونی تلاش‌های حزب کمونیست چین برای ساکت کردن منتقدانش و گسترش دامنه نفوذ رژیم خود به خاک آمریکا ادامه خواهد داد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی