Search
Asset 2

ند پرایس: کمک نظامی رژیم چین به روسیه پیامد‌هایی برای پکن خواهد داشت

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، در جریان کنفرانس مطبوعاتی روزانه در وزارت امور خارجه در واشنگتن دی سی، در 25 فوریه 2021 صحبت می کند. (NICHOLAS KAMM/POOL/AFP via Getty Images)

ایالات متحده اعلام کرد که آماده است که در صورت کمک نظامی مهلک رژیم کمونیستی چین به روسیه برای استفاده در حمله به اوکراین، مجازات‌هایی را برای پکن در نظر بگیرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته سوم اسفندماه، در یک نشست خبری گفت که اگر رژیم چین بخواهد به حملات روسیه علیه اوکراین کمک کند از تحریم‌های ایالات متحده در امان نخواهد ماند.

پرایس گفت: «ما به جمهوری خلق چین به‌صراحت گفته‌ایم که اگر کمک‌های مرگبار ارائه کنند، عواقبی متوجه آن‌ها خواهد شد. ما صریح بوده‌ایم و در هدف قراردادن شرکت‌ها یا افراد چینی که تحریم‌ها را نقض کنند تردید نخواهیم کرد

ایالات متحده و متحدانش مدت‌هاست که نگران این هستند که حمایت اقتصادی و دیپلماتیک حزب کمونیست چین از روسیه به تامین تسلیحات نظامی مستقیم تبدیل شود.

هشدار آمریکا به رژیم چین

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در فروردین‌ماه گذشته در رم و در یک جلسه اضطراری که هفت ساعت به طول انجامید، با یانگ جیچی، دیپلمات چینی مذاکره کرد و از حزب کمونیست چین خواست که از کمک تسلیحاتی به روسیه اجتناب کند.

همچنین جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا سال گذشته به شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین گفت که اگر رژیم از ارائه کمک‌های مرگبار برای فتح اوکراین توسط روسیه پیروی کند، «عواقبی» خواهد داشت .

این نگرانی‌ها زمانی افزایش سافت که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که رژیم چین در حال تصمیم‌گیری برای کمک نظامی به مسکو است.

در کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پرایس تأکید کرد: «ما هنوز ندیده‌ایم که جمهوری خلق چین کمک‌های مرگباری به روسیه ارائه کند، اما به باور ما چین گزینه حمایت از روسیه را کنار نگذاشته است

خطای محاسباتی رژیم چین

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اضافه کرد که تمایل حزب کمونیست چین برای تقویت اقتصاد روسیه و از سوی دیگر، گسترش تبلیغات کرملین در سطح بین‌المللی نشان‌دهنده اتحاد فزاینده بین دو قدرت اقتدارگرا است و چین و روسیه به طور فزاینده‌ای در تلاش هستند تا نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را از بین ببرند.

پرایس گفت: «ما نگران هستیم زیرا این دو کشور یک دیدگاه مشترک دارند، آنها یک هدف مشترک دارند. این دیدگاه مبتنی بر نظم و قوانین جهان و دموکراسی و زندگی کردن مسالمت‌آمیز کنار یکدیگر نیست

وی ادامه داد که دولت بایدن بر این باور است که حزب کمونیست چین عزم جامعه بین‌المللی برای مقابله با تهدیدات را دست‌کم می‌گیرد و رهبری آن در مورد واکنش آمریکا در قبال کمک تسلیحاتی به روسیه دچار خطای محاسباتی است.

سابرینا سینگ معاون سخنگوی پنتاگون نیز روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی جداگانه موضع ایالات متحده را تکرار کرد و گفت: «اگر چین روابط خود را با روسیه عمیق‌تر کند، قطعاً عواقبی برای چین در پی خواهد داشت و ارائه کمک‌های مرگبار به آن قطعاً یک اشتباه محاسباتی از سوی چین است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی