Asset 2

افزایش شمار اعدام‌شدگان در ایران؛ طی ۶ ماه ۳۵۴ نفر اعدام شدند 

سازمان حقوق بشر ایران با تاکید بر رشد اعدام‌ها در ایران در ۳ سال گذشته، گزارش داد که طی ۶ ماه گذشته دست‌کم ۳۵۴ نفر در ایران اعدام شدند.
(Public Domain)

سازمان حقوق بشر ایران با تاکید بر رشد اعدام‌ها در ایران در ۳ سال گذشته، گزارش داد که طی ۶ ماه گذشته دست‌کم ۳۵۴ نفر در ایران اعدام شدند. 

این سازمان حقوق بشری با تأکید بر «سرعت گرفتن ماشین اعدام جمهوری اسلامی»، از جامعه جهانی خواست تا «سکوت خود را بشکنند و با محکوم‌کردن کشتار شهروندان به دست حکومت، برای نجات جان محکومان به اعدام در ایران تلاش کنند.» 

بر اساس گزارش منتشر شده، تعداد اعدام مرتبط با جرایم مواد مخدر، رشد ۱۲۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته و ۲۰۶ نفر با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شدند. همچنین ۷۱ شهروند بلوچ در میان اعدام‌شدگان بودند. 

این نهاد مستقل حقوق بشری مستقر در نروژ در آخرین گزارش خود که امروز منتشر کرد گفت پنج نفر از این افراد در ارتباط با اعتراضاتی که شهریور ۱۴۰۱ آغاز شد، اعدام شدند. اتهام دو نفر از اعدام‌شدگان سب‌النبی (توهین به پیامبر اسلام) بوده است. 

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید یک شهروند ایرانیسوئدی (حبیب اسیود) و یک شهروند با تابعیت ایرانیبریتانیایی (علیرضا اکبری از معاونان پیشین وزارت دفاع) هم اعدام شده‌اند. 

بر اساس این گزارش، شش نفر از اعدام‌شدگان زن بودند و دو اعدام هم در ملا عام انجام شده است. 

محمود امیری مقدم، مدیر این سازمان، گفت: «هدف اعدام‌ها ارعاب جامعه برای پیشگیری از اعتراضات است 

او افزود: «بیشتر اعدام‌ها را قربانیان کم‌هزینه ماشین اعدام، یعنی متهمان مواد مخدر که جزو ضعیف‌ترین اقشار جامعه‌اند، تشکیل می‌دهند. ما به‌ویژه از دفتر جرائم و مواد مخدر سازمان ملل و کشورهایی که هزینه پروژه‌های مشترک این دفتر با جمهوری اسلامی را تامین می‌کنند، می‌خواهیم تا سکوت معنادار خود را در قبال اعدام بیش از ۲۰۶ متهم جرائم مواد مخدر بشکنند و ادامه هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی را به توقف اعدام‌های مواد مخدر مشروط کنند.» 

سازمان حقوق بشر ایران تأکید کرد که اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شده‌اند، در سه سال گذشته به طور مستمر و هر ساله، افزایش شدیدی داشته‌اند و در شش ماه نخست سال ۲۰۲۲، ۲۶۱ نفر و در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۱۲۱ نفر اعدام شده بودند. 

در اواسط خردادماه نیز تعدادی از سازمان‌های حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای مشترک، ضمن ابراز نگرانی عمیق از موج اعدام‌ها در ایران، خواهان واکنش جدی جامعه جهانی علیه این اقدام جمهوری اسلامی شدند. 

در این بیانیه که به امضا ۱۲ سازمان حقوق بشری رسیده با اشاره به اینکه موج اعدام‌های اخیر «معترضان را هدف قرار می‌دهند» عنوان شده «تا زمانی که جامعه بین‌المللی در حال حاضر اقدام جدی انجام ندهد، این اعدام‌ها ادامه خواهد داشت.»  

کمتر از یک ماه پیش نیز، سازمان عفو بین‌الملل در یک بیانیه مطبوعاتی از افزایش سه برابری تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر در سال جاری در ایران خبر داد و اعلام کرد زندان‌های جمهوری اسلامی به «مراکز آدم‌کشی» تبدیل شده‌اند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی