Search
Asset 2

تعیین بازرس ویژه برای بررسی دخالت رژیم چین در انتخابات کانادا

جاستین ترودو ( بیست و سومین نخست‌وزیر کانادا و رهبر حزب لیبرال است)
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در یک کنفرانس خبری در 7 مارس 2019 در اتاوا، کانادا شرکت می کند.(Dave Chan/Getty Images)

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا وعده داد با تعیین یک بازرس ویژه مستقل، در مورد دخالت رژیم چین در انتخابات کانادا تحقیق و تفحص شود و همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از هرگونه مداخله در انتخابات کانادا فراهم شود.

این تصمیم در پی آن مطرح شد که گزارش‌های تحقیقی در رسانه‌های کانادا در مورد دخالت حزب کمونیست چین در انتخابات این کشور منتشر شد و جاستین ترودو از سوی رهبر جناح مخالف دولت تحت‌فشار قرار گرفت تا به ادعای دخالت چین در دو انتخابات اخیر کشورش واکنش نشان دهد.

قرار است بازرس ویژه مستقلی که هنوز معرفی نشده به اسناد محرمانه مربوط به انتخابات سراسری سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ دسترسی داشته باشد و بر اساس تحقیقات خود به دولت کانادا در مورد راه‌های جلوگیری از مداخله خارجی در انتخابات این کشور توصیه‌هایی ارائه کند.

ترودو روز گذشته اعلام کرد: «من بازرس ویژه مستقلی را تعیین خواهم کرد که مأموریت گسترده‌ای خواهد داشت و به ما پیشنهادهای کارشناسانه خواهد داد درباره چگونه مبارزه‌کردن با هرگونه دخالت (در انتخابات) و مستحکم‌تر کردن دموکراسی‌مان».

ترودو همچنین در جمع خبرنگاران اضافه کرد که کمیته امنیت ملی و اطلاعات نمایندگان مجلس کانادا (NSICOP) تلاش‌های مداخله در انتخابات ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ را بررسی خواهد کرد. این کمیته که شامل نمایندگان پارلمان از چندین حزب و همچنین یک سناتور است، به نخست‌وزیر گزارش می‌دهد.

البته احزاب مخالف دولت‌خواهان منصوب‌شدن یک کمیسر از سوی پارلمان و اجرای یک تحقیق عمومی درباره مداخله پکن در انتخابات کانادا شدند.

به گزارش اپک تایمز انگلیسی، هفته گذشته، هنگامی که برای اولین‌بار از ترودو خواسته شد درباره این اتهامات اظهارنظر کند که او هشدار سرویس اطلاعات امنیتی کانادا مبنی بر اینکه نامزد حزب لیبرال که در سال ۲۰۱۹ از سوی پکن حمایت شده بود، نادیده گرفته است، ترودو این نگرانی‌ها را با نژادپرستی مرتبط دانست.

گزارش‌های دخالت رژیم چین

نشریه گلوبال نیوز در نوامبر ۲۰۲۲ با استناد به اسناد اطلاعاتی فاش شده نشان عنوان کرد که ترودو در ژانویه ۲۰۲۲ در مورد یک شبکه مداخله در انتخابات به رهبری پکن مطلع شده است. در این گزارش آمده است که حزب کمونیست چین حداقل ۱۱ نامزد فدرال را در انتخابات ۲۰۱۹ حمایت مالی کرده است.

گلوب‌اند میل نیز در فوریه گذشته بر اساس منابع اطلاعاتی و اطلاعات فاش کرد که مقامات چینی گفته‌اند که نتیجه موردنظر آنها برای انتخابات ۲۰۲۱ کانادا یک دولت اقلیت لیبرال (حزبی که جاستین ترودو ریاست آن را بر عهده دارد) است. بر اساس این مقاله، حزب کمونیست چین، حزب لیبرال را برای منافع خود بیشتر مساعد می‌دانست، اما همچنان می‌خواست دولت در اقلیت باقی بماند تا قدرتش تحت کنترل باشد.

در این مقاله همچنین آمده است که یک دیپلمات چینی از انتقاد لیبرال‌ها از چین در چند وقت اخیر ابراز نارضایتی کرد، اما گفت که آنها همچنان در مقایسه با گزینه‌های جایگزین ارجحیت دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی