Search
Asset 2

دعوت جمهوری اسلامی از چینی‌ها برای سفر به ایران در اوج شیوع کرونا در چین

کاهش میلیونی تعداد سفرها در چین
(PUBLIC DOMAIN)

هم‌زمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در چین و ایجاد محدودیت‌های مسافرتی از سوی بسیاری از کشورهای جهان برای مسافران چینی، جمهوری اسلامی از شهروندان چینی دعوت کرد که بدون نیاز به ویزا به ایران بیایند.

سفارت جمهوری اسلامی با انتشار پیامی در یکی از شبکه‌های اجتماعی چینی به نام ویبو» نوشت: نکته مهم را سه بار باید گفت، ایران گردشگران چینی را از ویزا معاف می‌کند! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی! ایران بدون ویزا برای گردشگران چینی!

در ادامه پیام سفارت جمهوری اسلامی که به زبان چینی نوشته شده آمده است: گل‌های بهاری خودبه‌خود شکفته می‌شوند و دیدار دوباره در راه است. دوستان چینی، ایران از شما استقبال می‌کند. خانم‌ها و آقایان به جزیره هرمز میراث خلیج‌فارس خوش آمدید.

در حالی سفارت جمهوری اسلامی از شهروندان چینی دعوت می‌کند که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حدود ۲۵۰ میلیون تن از مردم این کشور در ۲۰ روز نخست از ماه دسامبر به کووید مبتلا بودند. این شمار حدود ۱۸ درصد از جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیون‌نفری چین است. همچنین روزانه آزمایش تست کرونای حدود ۳۷ میلیون تن از مردم چین مثبت اعلام می‌شود.

ایرفینیتی Airfinity))، یک آژانس داده‌های بهداشتی مستقر در بریتانیا، داده‌ها را در ۳۰ دسامبر به‌روزرسانی کرد و گفت که تقریباً ۱۱,۰۰۰ نفر در چین هر روز بر اثر کووید جان خود را از دست می‌دهند و تعداد کل مرگ و میر ناشی از این بیماری را در دسامبر ۱۱۰,۰۰۰ نفر اعلام کرد.

همچنین به‌تازگی یک کنفرانس در استان لیائونینگ چین برگزار شد و در این کنفرانس عنوان شد که ۵۰ درصد از ساکنان شنیانگ (پایتخت استان لیائونینگ) تا زمان برگزاری کنفرانس به این ویروس مبتلا شده بودند. در میان کارمندان شهرداری، نتیجه آزمایش ۸۰ درصد آن‌ها مثبت بود و فقط ۱۲ درصد هنوز در محل کار حضور می‌یافتند. علاوه بر این، ۷۰ درصد از کارکنان پزشکی شهر مبتلا شده بودند، اما ۶۵ درصد از کادر پزشکی همچنان مشغول به کار بودند.

در پی افزایش نگران کنندۀ آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در چین، کشورهایی چون فرانسه، ایتالیا، کانادا، بریتانیا، کره جنوبی، هند، ژاپن، تایوان و استرالیا، آزمایش کووید را برای مسافران از مبدأ چین الزامی کردند.

همچنین مراکش اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع کرونا در این کشور، ورود مسافرانی که از چین به خاک مراکش سفر می‌کنند، تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود.

دعوت مقامات جمهوری اسلامی از مسافران چینی برای سفر بدون هیچ محدودیتی به ایران در حالی صورت می‌گیرد که در سال ۹۸ و هم‌زمان با ورود ویروس کووید ۱۹ به ایران، مقامات جمهوری اسلامی تا ماه‌ها وجود این بیماری در ایران را انکار می‌کردند و پس از آن نیز تلاش کردند که این بیماری را بسیار عادی و خفیف جلوه دهند.

پس از آن نیز بسیاری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ویروس کرونا را توطئه غرب و جنگ بیولوژیک معرفی کردند در حالی که ویروس از چین به ایران منتقل شده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی