Search
Asset 2

سپاه یک نفت‌کش دیگر را در تنگه هرمز توقیف کرد

توقیف نفت کش با پرچم پاناما در تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران
(U.S. NAVY VIA AP)

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد سپاه پاسداران امروز یک نفتکش با پرچم پاناما را در تنگه هرمز توقیف کرد که دومین توقیف از این دست توسط جمهوری اسلامی در روزهای اخیر بود. 

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین اعلام کرد: نفتکش نیووی (Niovi) با پرچم پاناما در ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه صبح به‌وقت محلی هنگام عبور از تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توقیف شد. 

نیروی دریایی ایالات متحده با انتشار تصویری از این نفتکش که در محاصره قایق‌های تندروی سپاه قرار دارد، اعلام کرد نفتکش نیووی از دبی در امارات متحده عربی به سمت بندر فجیره امارات در حرکت بود که توسط قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مجبور به تغییر مسیر به سمت آب‌های سرزمینی ایران شد. 

از سوی دیگر خبرگزاری حکومتی تسنیم که به سپاه نزدیک است، با تایید این خبر مدعی شد که سپاه این نفت‌کش را به دلیل «تخلف» توقیف کرده است. 

این خبرگزاری توضیح بیشتری در مورد ادعای مطرح شده ارائه نکرد. 

هفته گذشته نیز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده از توقیف یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال در آب‌های آزاد دریای عمان، از سوی سپاه خبر داد و این اقدام را مغایر قوانین بین‌المللی و تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی دانست. 

بر اساس این بیانیه، نفتکش مذکور هنگام توقیف توسط سپاه پاسداران، درخواست کمک کرد. داده‌های ردیابی ماهواره‌ای MarineTraffic.com نشان می‌داد این کشتی در دریای عمان در شمال مسقط پایتخت عمان بوده و از کویت آمده و مقصد خود را شهر هیوستون در ایالت تگزاس آمریکا ذکر کرده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی