Search
Asset 2

توقیف یک نفت‌کش توسط سپاه پاسداران در دریای عمان

توقیف یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال توسط سپاه پاسداران در آب‌های آزاد دریای عمان
قایق‌های تندرو سپاه پاسداران ایران در تاریخ 2 ژوئیه 2012 از کنار یک نفتکش در بندر بندرعباس در جنوب ایران عبور می‌کنند. (ATTA KENARE/AFP/GettyImages)

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده از توقیف یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال در آب‌های آزاد دریای عمان، از سوی سپاه خبر داد و این اقدام را مغایر قوانین بین‌المللی و تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی دانست. 

نیروی دریای آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی دریایی سپاه امروز پنج‌شنبه ساعت یک و ۱۵ دقیقه به‌وقت محلی یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال به اسم Advantage Sweet را در محدوده آب‌های بین‌المللی دریای عمان توقیف کرده است. 

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه خود ضمن اعلام این که شرایط را از نزدیک رصد می‌کند، از ایران خواسته است تا فوراً این نفتکش را آزاد کند. 

بر اساس این بیانیه، نفتکش مذکور هنگام توقیف توسط سپاه پاسداران، درخواست کمک کرده است. 

داده‌های ردیابی ماهواره‌ای MarineTraffic.com نشان می‌دهد این کشتی در دریای عمان در شمال مسقط پایتخت عمان بوده و از کویت آمده و مقصد خود را شهر هیوستون در ایالت تگزاس آمریکا ذکر کرده است. 

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمده است که اقدامات ایذایی ایران علیه کشتی‌ها و نقض حقوق ناوبری در آب‌های بین‌المللی، تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی است. 

این بیانیه یادآور شده که جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته دست‌کم پنج کشتی تجاری را در منطقه خاورمیانه توقیف کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی