Search
Asset 2

بالا رفتن احتمال ربوده شدن هواپیمای مفقود شده مالزی

(MARK RALSTON/AFP/Getty Images)
(MARK RALSTON/AFP/Getty Images)
(MARK RALSTON/AFP/Getty Images)

تازه‌ترین اطلاعات به‌دست آمده از هواپیمای مفقود شده مالزیایی  که شنبه‌ی هفته‌ی گذشته با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور عازم پکن بود، احتمال ربوده شدن هواپیما را قوی‌تر می‌‏کند.

به گزارش بی‌بی‌‏سی، «نجیب رزاق»، نخست وزیر مالزی بیان کرد: «عملیات جستجو برای هواپیمای مفقود شده‌ی خطوط هوایی این کشور اکنون با درجه بالایی از اطمینان نشان می‌دهد که سیستم‎های ارتباطی هواپیما غیر فعال شده بود و این می‌تواند حاصل اقدام عمدی یک نفر در داخل هواپیما باشد.»

وی به خبرنگاران گفت: « شواهد ماهواره‌ای و راداری نشان می‌دهد که هواپیما مسیرش را تغییر داده و ممکن است هفت ساعت پس از آن نیز به پرواز ادامه داده باشد.»

به گفته نخست وزیر مالزی، آخرین اطلاعات ماهواره‌ای تایید می‌کند که هواپیما از مسیر خود بازگشته و دو بار جهت عوض کرده که این تغییر مسیر بار اول به سمت غرب و بار دوم به سمت شمال غرب بوده است.

وی افزود : «عملیات جستجو در دریای جنوب چین متوقف شده و اکنون بر دو دالان هوایی احتمالی متمرکز است: دالان شمالی که از مرز قزاقستان و ترکمنستان به شمال تایلند امتداد دارد و دالان جنوبی که از اندونزی به جنوب اقیانوس هند می‌رسد.»

روز گذشته نیز مقامات مالزیایی گفتند که بر‌‏اساس شواهد راداری، این هواپیما به سمت جزایر آندمان رفته‌‏است. جزایر آندمان گروهی از جزایر واقع در اقیانوس هند هستند که بین خلیج بنگال و میانمار قرار گرفته است.

محققان هواپیمایی و مقامات امنیتی آمریکا بر‌‏اساس اطلاعاتی که از موتور بوئینگ ارسال شده‌‏است، معتقدند که کل مدت پرواز این هواپیما پنج ساعت بوده است. بر اساس این اطلاعات تخمین زده می‌شود که این هواپیما پس از مفقود شدن ۲۲۰۰ مایل دریایی برابر با ۴۰۴۷  کیلومتر پرواز کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک مقام مالزیایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «جمع‌بندی تحقیقات نشان می‌دهد که هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی این کشور توسط افرادی ربوده شده و مسیر حرکت آن تغییر کرده است.»

وی افزود: «هنوز انگیزه هواپیماربایی مشخص نشده و معلوم نیست هواپیمای پرواز «ام‌اچ۳۷۰» خطوط هوایی مالزی نهایتا به چه سرنوشتی دچار شده است.»

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی