Search
Asset 2

طرح جدید جمهوری اسلامی برای تشدید سرکوب در ایران؛ افزایش دوبرابری نیروهای «یگان ویژه»

tasnimnews.com
tasnimnews.com

فرمانده یگان‌های ویژه پلیس بعد از گذشت ۶ ماه از اعتراضات سراسری در ایران از طرح جدید حکومت برای تشدید سرکوب معترضان خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۲ باید ظرفیت خود را دو برابر کنیم تا بتوانیم برای مقابله با ناآرامی‌ها ۴۰۰ نقطه را پوشش دهیم.

حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه فراجا در رزمایش سراسری ارتقای امنیت اجتماعی در سال ۱۴۰۲، با اشاره به عملیات سرکوب معترضان در ایران در سالی که گذشت مدعی شد که دشمن زمین‌گیر شده است.

وی درعین‌حال به‌صورت تلویحی تایید کرد که سطح گسترده‌ای از کشور شاهد بروز اعتراض‌های مردمی بوده و ادامه داد: چشم‌انداز ما برای پوشش مقابله با ناآرامی‌ها و تحرکات احتمالی دشمن، حداقل ۴۰۰ شهر و منطقه در کشور است. در همین راستا ظرفیت خود را باید به دو برابر وضع موجود در سال ۱۴۰۲ افزایش دهیم تا بتوانیم ۴۰۰ نقطه در کشور را همزمان پوشش دهیم.

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی در حالی از «پیروزی» نیروهای تحت امرش در سرکوب شهروندان سخن می‌گفت و این اعتراضات را «ابر فتنه» می‌نامید که وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی در سخنانی متناقض با گفته‌های حسن کرمی اعتراضات سراسری در ایران را کوچک شمرد.

احمد وحیدی گفت: «نمی‌توانیم بگوییم سال گذشته سخت بود، اما بالاخره یک گرفتاری و مزاحمتی بود که دشمنان برای کشور درست کردند و وظیفه‌مان بود به این موضوع بپردازیم.»

این در حالی است که در جریان اعتراض‌های گستره‌ای که پس از قتل مهسا امینی آغاز شد، تعداد بسیار زیادی از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و هر چند جمهوری اسلامی آمار دقیقی از تعداد افراد بازداشت شده منتشر نکرد، اما در یک مورد غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی در ۲۲ اسفندماه، مدعی شد که ۲۲ هزار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات گسترده ماه‌های اخیر مشمول عفو شده‌اند.

سخنان محسنی اژه‌ای نشان می‌داد که برآوردهای نهاد‌های حقوق بشری و بین‌المللی در مورد تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات کمتر از آمار واقعی بوده است چرا که بر اساس گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، از روز آغاز اعتراضات در شانزدهم سپتامبر تا آخرین روز سال ۲۰۲۲، دست‌کم ۴۷۶ نفر از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن کشته شدند، بیش از ۱۸ هزار نفر بازداشت شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی