Search
Asset 2

ادعای محسنی‌اژه‌ای در مورد عفو ۲۲ هزار نفر از بازداشت‌‌شدگان اعتراضات اخیر 

عفو تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی و خیزش انقلابی ایران
اعتراضات گسترده و خیزش انقلابی، پس از کشته شدن مهسا امینی بدست پلیس اخلاق جمهوری اسلامی (Wikimedia)

 غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی امروز ۲۲ اسفندماه، مدعی شد که تا کنون ۲۲ هزار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات گسترده ماه‌های اخیر مشمول عفو شده‌اند 

به گفته محسنیاژه‌ای، تاکنون ۸۲ هزار نفر مشمول عفو شده‌اند که ممکن است این آمار افزایش یابد. از این میزان ۲۲ هزار نفر ازعفوشدگانِ مربوط به اعتراضات اخیر هستند که یا محکوم شده بودند و یا قبل از محکومیت، عفو شدند. 

البته تمامی این افراد آزاد نشده‌اند و رئیس قوه قضاییه تأکید کرد که ۳۴ هزار نفر از این ۸۲ هزار نفر از «تقلیل» حکم برخوردار شدند. 

اعلام عفو ۲۲ هزار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در حالی صورت می‌گیرد که تا کنون مقامات جمهوری اسلامی آماری از تعداد بازداشت‌شدگان ارائه نکرده‌اند. 

محسنی‌اژه‌ای گفت تنها «تعداد قلیلی» از عفوشدگان در زندان بودند. به گفته او کسانی که مورد عفو قرار گرفتند «اکثرا یا با قرار صادره در بیرون از زندان بودند و یا هنوز رسیدگی به پرونده آنها تکمیل نشده بود». 

تعداد بیشتر بازداشتی‌ها نسبت به برآوردها

 نهادهای حقوق بشری طی ماه‌های اخیر تلاش کردند تا تعداد کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان را جمع‌آوری و اعلام کنند و بر اساس گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، از روز آغاز اعتراضات در شانزدهم سپتامبر تا آخرین روز سال ۲۰۲۲، دست‌کم ۴۷۶ نفر از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن کشته شدند، بیش از ۱۸ هزار نفر بازداشت شدند. 

سخنان امروز محسنیاژه‌ای نشان می‌دهد که برآوردهای نهاد‌های حقوق بشری و بین‌المللی در مورد تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات کمتر از آمار واقعی بوده است. 

رسانه‌های داخل ایران روز دوشنبه ۱۶ بهمن خبر دادند که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه مبنی بر عفو و تخفیف مجازات شماری از بازداشت‌شدگان و متهمان مرتبط با اعتراضات اخیر و نیز برخی از محکومان موافقت کرده است. 

همزمان غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، نیز گفته بود با افرادی که «توبه» نکرده‌اند، «قاطعانه برخورد» خواهد شد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی