Asset 2

افزایش ۷۲ درصدی سوزاندن اجساد در آخرین موج شیوع کرونا در یک استان چین 

افزایش سوزاندن اجساد در چین 
کارکنان پزشکی در 9 دسامبر 2022 همراه با یک بیمار روی برانکارد به بیمارستانی در پکن می‌رسند.(Kevin Frayer/Getty Images)

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که طی سه‌ماهه اول سال میلادی جاری و همزمان با شیوع مجدد کرونا در چین، استان ژجیانگ در شرق این کشور شاهد افزایش قابل توجه سوزاندن اجساد بوده است. 

ناظران چین معتقدند که داده‌های استانی نشان می‌دهند که تعداد واقعی جان‌باختگان کووید۱۹ در این کشور ممکن است بسیار بیشتر از آنچه مقامات در پکن اعلام کرده‌اند باشد. 

با توجه به سوابق گذشته مقامات چینی در مورد گزارش کمتر عفونت‌ها و پنهان کردن اطلاعات، ارزیابی مقیاس واقعی شیوع فعلی کووید در این کشور دشوار است. 

دپارتمان امور مدنی استان ژجیانگ در تاریخ ۱۳ ژوئیه، اطلاعاتی در وب‌سایت خود منتشر کرد که نشان می‌دهد تعداد سوزاندن اجساد افراد درگذشته طی سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به همان دوره در سال قبل، ۷۲ درصد افزایش یافته است.  

در این گزارش آمده بود که حدود ۱۷۱ هزار جسد افراد درگذشته طی سه ماه اول سال ۲۰۲۳ سوزانده شده است. در حالی که این آمار در سال ۲۰۲۲ حدود ۹۹ هزار و در سال پیش از آن نیز ۹۲ هزار بوده است. 

بلافاصله پس از انتشار این داده‌ها، مقامات این اطلاعات را از وب‌سایت دپارتمان امور مدنی استان ژجیانگ حذف کردند. همچنین بحث‌های آنلاین و نظرات مرتبط با این موضوع از انواع پلتفرم‌های چینی حذف شدند. 

آمار تلفات مرتبط با کرونا کم‌تر اعلام شد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین در ۸ ژانویه ۵۲۷۲ مورد مرگ ناشی از کووید را گزارش کرد. 

با این حال، یکی از مقامات کمیسیون ملی بهداشت چین در یک نشست مطبوعاتی در ۱۴ ژانویه گفت که تعداد مرگ‌ومیرهای مرتبط با کووید در سراسر کشور از ۷ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۱۲ ژانویه امسال ۵۹۹۳۸ نفر بوده است. 

طبق گزارش‌ها، لغو ناگهانی قرنطینه‌های سخت‌گیرانه در ۷ دسامبر به دور جدیدی از شیوع کووید۱۹ در سراسر کشور – از پایان سال ۲۰۲۲ تا سه ماهه اول سال جاری – منجر شد و  کمبود آمادگی، منابع پزشکی و مهم‌تر از همه، عدم هشدار به مردم به حادتر شدن این بحران دامن زده است. 

دکتر مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی، در ۱۱ ژانویه گفت: «سازمان بهداشت جهانی هنوز معتقد است که آمار مرگ‌ومیرها که از سوی چین اعلام می‌شود به شدت کمتر از آمار واقعی است.» 

تانگ جین‌گیوان، تحلیلگر امور جاری چین مقیم آمریکا، گفت که تعداد جان‌باختگان در ژجیانگ ممکن است کمتر از تعداد واقعی گزارش شده باشد و این استان در برابر کووید۱۹ بدترین شرایط را ندارد. 

آقای تانگ گفت: «در شهرهایی مانند پکن، ژنگژو، و شیان، و در استان گوانگدونگ که به شدت توسط کووید آسیب‌دیده‌اند، ساکنان چندین بار یا حتی ده‌ها برابر بیشتر از دوره‌های عادی شاهد سوزاندن اجساد بوده‌اند.» 

رویترز نیز در ژانویه گزارش داد که یک پزشک در یک بیمارستان خصوصی در پکن اطلاعیه‌ای را مشاهده کرده است که از پزشکان می‌خواهد «سعی کنند نارسایی تنفسی ناشی از کووید را روی گواهی‌های مرگ ننویسند شش پزشک دیگر در بیمارستان‌های دولتی سراسر چین به رویترز گفتند که «دستورالعمل‌های شفاهی مشابهی را دریافت کرده‌اند که آنها را از نسبت‌دادن مرگ‌ها به کووید منع می‌کند 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی