Search
Asset 2

راهبردهای پنهانی حزب کمونیست چین و روسیه برای تضعیف آمریکا چه هستتند؟

رژیم چین و روسیه به اقدامات پنهانی خود برای تضعیف آمریکا از طریق صادرات فنتانیل مرگبار، حمله سایبری و نفوذ به زیرساخت‌های حیاتی مانند بنادر و تأسیسات آب و برق سرعت بیشتری داده‌اند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در ۲۱ مارس ۲۰۲۳ در کرملین در مسکو با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین ملاقات می‌کند. (PAVEL BYRKIN/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

نویسنده: آندرس کور

شواهد جدید به‎دست‌آمده از وبسایت‌های چینی که بسرعت پاکسازی شدند، از این حکایت دارد که حزب کمونیست چین به‌طور هدفمند از صادرات پیش‌سازهای فنتانیل به آمریکا که در هردو کشور غیرقانونی هستند، حمایت مالی می‌کند. پیش‌سازها کارکرد دیگری جز تولید مواد مخدر غیرقانونی ندارند.

کمیته مجلس نمایندگان آمریکا در امور حزب کمونیست چین گزارشی در ۱۶ آوریل منتشر کرد که نشان می‌داد چین تقریباً تمام پیش‌سازهای غیرقانونی فنتانیل را تولید می‌کند، به تولیدکنندگان پیش‌سازهای فنتانیل یارانه می‌دهد و به‎جای همکاری با مقامات مبارزه با مواد مخدر آمریکا برای کنترل مظنونان، به آن‌ها هشدار می‌دهد که تحت تفحص قرار دارند.

به نظر می‌رسد که رژیم چین در برخی موارد به‌طور مستقیم از فروش مواد مخدر غیرقانونی سهم می‌گیرد. به گفته کمیته مجلس نمایندگان آمریکا، «بحران فنتانیل به گروه‌های جنایتکار سازمان‌یافته چینی که با حزب کمونیست چین همکاری دارند، کمک کرده که به بزرگ‌ترین گروه پول‌شویی جهان تبدیل شوند، صنعت شیمیایی جمهوری خلق چین را غنی‌تر کرده و تأثیر زیان‌باری روی مردم آمریکا بگذارند.»

شبکه سی‌ان‌بی‌سی در ۱۷ آوریل جزئیات افزایش حملات سایبری به زیرساخت‌های آمریکا، از جمله ۷۵۰ میلیون حمله به بندر لس‌آنجلس در سال ۲۰۲۳ را منتشر کرد. بیش از ۸۰ درصد از جرثقیل‌های باری فعال در بنادر آمریکا ساخت چین هستند. بسیاری از آن‌ها با نرم‌افزارهای چینی کار می‌کنند که می‌گویند نقاط ضعف ساختاری دارند و به چین اجازه می‌دهد به جاسوسی از محموله‌های نظامی آمریکا بپردازند. برای نمونه، چینی‌‌‏ها می‌توانند از راه دور به بارگیری و تخلیه کشتی‌های نیروی دریایی و کشتی‌های تجاری پرداخته و زنجیره‌های تأمین و عملیات نظامی آمریکا را دچار هرج‌و‌مرج کنند.

گوگل از ارتباط بین آژانس اطلاعات نظامی روسیه و حمله سایبری به یک کارخانه تصفیه آب در تگزاس در ماه ژانویه خبر داد. همچنین گمان می‌رود یک گروه طرفدار ایران در ماه نوامبر به کارخانه تصفیه آب پنسیلوانیا حمله سایبری کرده باشد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، از کارخانجات تصفیه آب آمریکا خواسته که برای تأمین امنیت عملیات سایبری خود تلاش بیشتری به خرج بدهند و ایمنی فرایند کنترل از راه دور تأسیسات آب و فاضلاب را ارتقا دهند. با توجه به فعالیت ۱۵۰هزار اداره آب در آمریکا، که بسیاری از آن‌ها در مضیقه مالی هستند، فرایند ایمن‌سازی احتمالاً به توسعه یک برنامه ملی نیاز دارد.

واشینگتن‌پست در ۱۷ آوریل گزارش داد به سندی محرمانه از روسیه دست یافته که از جزئیات جنگ ترکیبی این کشور برای تضعیف آمریکا خبر می‌دهد. این سند که به وزارت امور خارجه روسیه تلعق دارد و ضمیمه بیانیه سیاسی عمومی ۲۰۲۳ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، شده است، به دلیل هم‌خوانی آن با بیانیه پوتین معتبر به نظر می‌رسد. واشینگتن‌پست برای اظهار نظر با وزارت امور خارجه روسیه تماس گرفت اما آن‌ها اعتبار سند را مردود دانستند.

برنامه‌‏های جهانی غرب در بیانیه سیاسی عمومی روسیه «هژمونیستی» خوانده شده است. روسیه به دنبال تغییر نظم جهانی است تا به دیکتاتوری‌های مثل خود، یعنی حزب کمونیست چین و جمهوری اسلامی، قدرت بیشتری بدهد. مسکو از غرب می‌خواهد که «واقعیات پیچیده جهان چندقطبی را پذیرا شود» و غرب را به جنگ هسته‌ای تهدید می‌کند که احتمالاً درصورت ناکامی روسیه در کسب اهداف خود در اوکراین صورت خواهد گرفت. آقای پوتین چندی پیش در ۱۳ مارس تهدید هسته‌ای خود را تکرار کرد.

براساس این سند، وزارت امور خارجه روسیه انتظار دارد که نتیجه جنگ تعیین‌کننده خطوط کلی نظم جهانی آینده خواهد بود. در این راستا، وزارت امور خارجه روسیه از تشکیل «کارزار اطلاعاتی تهاجمی» و ایجاد «سازوکاری برای کشف نقاط ضعف موجود در سیاست‌های خارجی و داخلی کشورهای غیردوست» استقبال می‌کند؛ راهبردی که با هدف توسعه اقدامات عملی برای تضعیف مخالفان روسیه اتخاذ شده است.

نوشته اندرس کور، کارشناس امور سیاسی

دیدگاه ارائه‌شده در این مقاله نقطه نظر نویسنده بوده و لزوماً منعکس‌کننده دیدگاه اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی