Asset 2

هشدار یک آخوند بلند‌پایه قم: شرایط خطرناک است، آخوندها امنیت ندارند

نبودن امنیت برای طلبه‌ها در ایران
سید محمد جواد علوی بروجردی (Wikimedia)

به دنبال چند نوبت حمله خونین به تعدادی از آخوندها در شهر‌های مختلف کشور، جواد علوی بروجردی، مدرس حوزه علمیه قم گفت: «امنیت برای طلبه‌ها در بسیاری از شهرهای ایران وجود ندارد و جرات نمی‌کنند از خانه‌های خود خارج شوند.»

او که یکی از آخوندهای بلندپایه قم است عنوان کرد: «چنین روزگاری نداشتیم که در قم، مرکز حوزۀ علمیه، در خیابانی که تمام دفاتر مراجع و بزرگان در آنجاست، طلبه را با ماشین زیر بگیرند و بعد برای این‌که اطمینان پیدا کنند که ضربه کاری شده، پیاده بشوند و با چاقو هم کار خود را تکمیل کنند. این بوده نظری که مردم به ما داشتند؟»

روز شنبه ۹ اردیبهشت خبرگزاری ایسنا خبر داد که یک طلبه توسط رانندهٔ یک خودرو در خیابان شهدای قم زیر گرفته شد و پس از آن راننده با چاقو نیز به این طلبه حمله‌ور شد.

علوی بروجردی تایید کرد که بین طبقه روحانیون و مردم «فاصله» زیاد شده و مردم ایران «اعتماد» خود را نسبت به این طبقه از دست داده‌اند.

او خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «چه اتفاقی افتاده که به چنین روزی افتاده‌ایم؟ حرف‌هایی نزنید که مردم را برنجاند.»

این مرجع تقلید در ادامه وضعیت امنیت آخوندها در شهرهای دیگر را بدتر توصیف کرد و گفت: «از بلاد (شهرستان‌ها) می‌گویند ۲ ماه است که نمی‌توانیم از خانه خود خارج شویم. شرایط خوب نیست. روحانیون در بلاد امنیت ندارند.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که چند روز پیش نیز عباسعلی سلیمانی، نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان در یک حمله مسلحانه در بابلسر کشته شد.

چند روز پیش نیز تصاویری در شبکه‌های اجتماعی در خصوص زیر گرفتن یک آخوند دیگر در تهران منتشر شد. تصاویر منتشر شده از این حادثه نشان می‌دهد که راننده خودرو به‌عمد این آخوند را که بر روی کاپوت ماشین آویزان شده، به فاصله‌ای طولانی با خود می‌کشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی