Search
Asset 2

مخالفت مک‌کانل با لغو مجوزهای جنگ عراق؛ «تهدیدات نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ادامه دارد»

میچ مک‌کانل مخالف لغو مجوزهای جنگ عراق توسط کنگره است
سناتور ایالات متحده و رهبر اقلیت سنا، میچ مک کانل از کنتاکی در حال سخنرانی در واشنگتن دی سی. (FLICKR)

 میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا، اعلام کرد که با وجود تهدیدات متعدد علیه ایالات متحده در عراق و سوریه از جانب تروریست‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی، با لغو مجوزهای کنگره آمریکا برای جنگ عراق مخالف است. 

مک‌کانل با تأکید بر حفظ حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه به‌خصوص در عراق، اشاره کرد که تا زمانی که تهدید جمهوری اسلامی علیه منافع آمریکا در این منطقه وجود دارد، دولت آمریکا باید حضور نظامی خود را در این منطقه حفظ کند.  

وی تأکید کرد، این مجوزها امروز برای مقابله با تهدیدهایی که ایالات متحده در عراق و سوریه از جانب «تروریست‌های تحت حمایت حکومت ایران» مواجه است، لازم است. 

همچنین، او به تلاش‌های صورت‌گرفته در کنگره برای کاهش اختیارات ریاست‌جمهوری در زمینه استفاده قهری از نیروی نظامی به‌ویژه در عراق و سوریه اشاره و تأکید کرد که عراق تحت نفوذ بسیار شدید ایران قرار گرفته است و حضور نظامی آمریکا در این منطقه بسیار مهم است. 

موافقان لغو این مجوزها می‌گویند که چنین اتفاقی به تقویت روابط استراتژیک امروز عراق و ایالات متحده می‌انجامد، اما میچ مک‌کانل و دیگر جمهوری‌خواهان مخالف آن معتقدند که این امر باعث تضعیف ایالات متحده در خاورمیانه و جسارت بخشیدن به ایران و گروه‌های تحت حمایت آن می‌شود. 

رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا همچنین از دولت جو بایدن خواست ضمن تغییر استراتژی، قدرت بازدارندگی خود را تقویت کند و با توقف مذاکرات احیای برجام از منافع آمریکا در برابر تروریسم تهران، باقدرت محافظت کند. 

همزمان سناتور تام کاتن، وزیر دفاع ایالات متحده را به دلیل «بی‌اطلاع نگه‌داشتن قانون‌گذاران» از حمله نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی به مواضع نیروهای آمریکایی در سوریه در هفته گذشته مورد انتقاد قرارداد. 

سناتور کاتن همزمان با حضور لوید آستین، وزیر دفاع در کمیته نیروهای مسلح سنا در روز سه‌شنبه با انتقاد شدید از این اقدام دولت خطاب به وزیر دفاع گفت: «من معتقدم که دفتر شما به طور خاص از اطلاع‌رسانی در مورد این حمله مرگبار علیه آمریکایی‌ها در سوریه خودداری کرده است، چرا که درست در همان روز دولت بایدن و برخی سناتورها تلاش می‌کردند بگویند که ایران دیگر به مواضع آمریکا در سوریه حمله نمی‌کند 

مجوزهایی که کنگره ایالات متحده برای جنگ عراق در سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ صادر کرد به جورج دابلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، برای تهاجم به عراق اختیارات زیادی داد و تا کنون بر اساس همان مجوز نیروهای آمریکایی در عراق حضور داشته و عملیات نظامی انجام می‌دهند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی