Search
Asset 2

بایدن: هیچ مدرکی مبنی بر قصد پوتین برای استفاده از سلاح هسته‌ای وجود ندارد

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده از ورشو دیدن کرد
رئیس جمهور ایالات متحده، جو بایدن در 21 فوریه 2023 در قلعه سلطنتی در ورشو، لهستان، سخنرانی می کند. (Omar Marques/Getty Images)

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اقدام روسیه در تعلیق مشارکت خود در پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای با ایالات متحده را «اشتباهی بزرگ» خواند، اما تأکید کرد که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر قصد ولادیمیر پوتین برای استفاده از سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

بایدن این اظهارات را اندکی پس از آن که پوتین در یک سخنرانی ملی اعلام کرد که مسکو مشارکت خود در یک معاهده بزرگ کنترل تسلیحات هسته‌ای را تعلیق می کند، در مصاحبه ای با ABC News بیان کرد.

بایدن در این گفت‌وگو گفت که فکر می‌کنم این اقدام یک اشتباه بزرگ باشد و مسئولانه نیست. اما فکر نمی‌کنم که وی [ولادیمیر پوتین] قصد استفاده از سلاح هسته‌ای یا چیزی ازاین‌قبیل را داشته باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سؤال که آیا با خروج روسیه از معاهده هسته‌ای، امنیت کاهش‌یافته گفت: «این به معنای آن نیست که آنها قصد استفاده از سلاح هسته‌ای یا موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را دارند. هیچ دلیلی دراین‌خصوص وجود ندارد.»

رئیس‌جمهور آمریکا درعین‌حال گفت که واشنگتن هیچ تغییری را در سطح آمادگی نیروهای هسته‌ای روسیه مشاهده نکرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دوم اسفندماه اعلام کرد که مشارکت مسکو در معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای را تعلیق می‌کند.

بر اساس این توافق، مسکو و واشنگتن متعهد شدند که حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک هسته‌ای استراتژیک و ۷۰۰ موشک بالستیک قاره‌پیما (ICBM)، موشک‌های بالستیک زیردریایی (SLBM) و بمب‌افکن‌های سنگین داشته باشند.

این توافق همچنین به آمریکا این اجازه را می‌داد که برای اطمینان از رعایت مفاد معاهده هسته‌ای، سالانه ۱۸ بار از سایت‌های تسلیحات هسته‌ای استراتژیک در روسیه بازرسی به عمل آورد که با تعلیق مشارکت مسکو در این پیمان، این بازرسی‌ها نیز متوقف خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی