Search
Asset 2

۶۷ بنای تاریخی جهان در معرض خطر اعلام شد

مسجد آسکیا، مالی (JOEL SAGET/AFP/Getty Images)
مسجد آسکیا، مالی (JOEL SAGET/AFP/Getty Images)

صندوق جهانی آثار تاریخی، در گزارش سال ۲۰۱۴ خود فهرستی از ۶۷ بنای تاریخی در خطر از ۴۱ کشور جهان را منتشر کرد.

سازمان صندوق جهانی آثار تاریخی که در نیویورک مستقر است، از سال ۱۹۹۰ هر دو سال یکبار، با هدف جلب توجه کشورها به تحولات مهم در سراسر جهان در تلاش برای ارتقای آگاهی و انجام اقدامات لازم برای آثار مورد تهدید، فهرستی از بناهای باستانی در معرض خطر را ارائه می‌‌‏دهد.

در صدر این فهرست که با همکاری گروهی از کارشناسان باستان شناسی، معماری و تاریخ هنر تدوین شده، شش محوطه تاریخی ثبت شده سوریه در فهرست میراث جهانی سازمان “یونسکو” قرار دارد.

این آثار مدتی قبل در جریان سی ‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج، به دلیل صدمات فراوانی که در طول بیش از دوسال جنگ داخلی در سوریه به آن‌ها وارد شده است، در فهرست میراث جهانی در خطر سازمان یونسکو قرار گرفتند که عبارتند از شهر تاریخی “حلب”، شهر تاریخی “آلپپو”، بخش تاریخی “دمشق” و “بصرا”، شهر تاریخی “پالمیرا”، مجموعه قلعه‌های “شجاعان” و “صلاح‌الدین” و مجموعه دهکده‌های تاریخی شمال سوریه.

“بانی برنهام” رئیس این سازمان می‌‌‏گوید: “برخی از این مناطق تاریخی بسیار معروف هستند و ما برای شناسایی آن‌‏ها در تلاش هستیم.” وی در ادامه می‌‌‏افزاید: “هدف ما این است که تا حد امکان به آن‌‌‏ها کمک کنیم.”

مسجد آسکیا، مالی (JOEL SAGET/AFP/Getty Images)

چند محوطه تاریخی در شهر تیمبوکتو مالی از جمله مقبر‌ه‌ تاریخی کاهگلی “آسکیا” که سال گذشته توسط شبه نظامیان در ارتباط با القاعده ویران شدند، در رده‌‌‏های بعدی این لیست واقع شده‌‌‏اند.

ده‌ها اثر تاریخی در میانمار، به ویژه پایتخت آن شهر یانگون که یادگاری‌هایی از بوداییان هستند و نیز شهر تاریخی “آنگکر” در کامبوج با قدمتی حدود ۱۱ قرن،  از دیگر آثار آسیایی عنوان شده در فهرست بناهای تاریخی در معرض خطر جهان می‌‌‏باشند.

شهر تاریخی “آنگکر”، یادگاری از امپراطوران خمر است که به دلیل تبدیل شدن مناطق اطراف این شهر به شالیزارهای برنج در شرایط نامساعدی قرار دارد. این شهر تاریخی سنگی که از آن به عنوان بزرگترین منطقه‌ی شهری تاریخی جهان نام برده می‌شود، بین قرن‌های نهم تا چهاردهم میلادی پایه‌گذاری شده و همواره از آن به عنوان یکی از شاهکارهای هنر و معماری یاد می‌شود.

طبق این گزارش، در اروپا نیز چند اثر تاریخی در شرایط نامناسبی قرار دارند که بنای تاریخی مشهور “کلزیوم” در رم پایتخت ایتالیا با قدمتی ۲ هزار ساله و چند اثر تاریخی در انگلیس شامل کارخانه یخ‌سازی “گرسیمبی”و کشتی‌سازی “دینوود” از جمله این آثار هستند.

شهر تاریخی "ماچوپیچو" (CRIS BOURONCLE/AFP/Getty Images)

همچنین آثاری از قاره استرالیا و امریکا نیز در این فهرست دیده می‌‌‏شوند. در استرالیا مناطقی در مرکز این کشور که آثاری از بومیان را در خود جای داده‌اند، در شرایط نامطلوبی قرار دارند و در قاره آمریکا وضعیت شهر تاریخی “ماچوپیچو” در پرو به عنوان یکی از ۱۰ مقصد برتر گردشگری نامساعد گزارش شده است.

ماچوپیچو که در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده، چندین سال نیز در فهرست میراث جهانی در خطر این سازمان قرار داشت تا اینکه سرانجام از این فهرست خارج شد.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی