Search
Asset 2

سه مورد خطرناک که حواس رانندگان را پرت می‌‏کند

حیوان خانگی آزاد و در حال حرکت، می‌‏تواند موجب حواس‌‏پرتی حین رانندگی شود(اِی آر اِی کانتِنت/بِرَند پوینت)
حیوان خانگی آزاد و در حال حرکت، می‌‏تواند موجب حواس‌‏پرتی حین رانندگی شود(اِی آر اِی کانتِنت/بِرَند پوینت)
حیوان خانگی آزاد و در حال حرکت، می‌‏تواند موجب حواس‌‏پرتی حین رانندگی شود(اِی آر اِی کانتِنت/بِرَند پوینت)

در حال حاضر، هر کسی از خطرات ناشی از پیامک‌‏ زدن و صحبت‌‏ کردن با تلفن همراه حین رانندگی آگاه است.

اما تلفن همراه تنها عامل حواس‌‏پرتی رانندگان که باید از آن آگاه باشند نیست. کارشناسان می‌‏گویند هر چیزی که در جاده توجه شما را به خود معطوف ‌‏کند یک عامل بالقوه برای ایجاد حادثه است. آن می‌‏تواند شامل هر موردی باشد که شما پشت فرمان اتومبیل درگیر آن هستید از خوردن یک میان‌‏وعده گرفته تا به تعویق‌‏انداختن زمان رفتن به دستشویی.

حتی یک نیاز فوری به دستشویی می تواند عملکردهای طبیعی شما را شبیه زمانی‌‏که یک نوشیدنی الکلی خورده باشید یا دچار خواب آلودگی شده باشید، مختل و دچار مشکل کند.

برطبق یک سرشماری بسیاری از بزرگسالانی که رانندگی می‌‏کنند، حین رانندگی مرتباً درگیرحواس‌‏پرتی و عوامل گیج‌‏کننده می‌‏شوند. برطبق این سرشماری ۸۶% در هنگام رانندگی می‌‏خورند و یا می‌‏آشامند، ۵۹% از تلفن همراه استفاده می‌‏کنند، ۴۱% از GPS استفاده می‌‏کنند، ۳۷%  پیامک می‌‏زنند و ۱۴% آرایش می‌‏کنند.

به نقل از جولی لی، نایب‌‏رئیس و مدیرملی ایمنی رانندگان  AARP،” رانندگی با حواس‌‏پرتی می‌‏تواند منجربه مرگ شخص گردد.” محققان متوجه شدند که هر عاملی که باعث حواس‌‏پرتی رانندگان می‌‏شود خطرناک است و فقط محدود به پیامک زدن یا تلفن کردن نمی‌‏باشد.

یک مطالعه تحقیقاتی که توسط دکتر پیتر اِسنیدر، نایب‌‏رئیس پروژه‌‏ای پژوهشی در زمینه سلامت، انجام شده مشخص کرد که حتی یک نیاز فوری به دستشویی می تواند عملکردهای طبیعی شما را دقیقاً شبیه زمانی که یک نوشیدنی الکلی خورده باشید یا دچار خواب آلودگی شده باشید، مختل و دچار مشکل کند. البته باید گفت که اثرات گرسنگی و تشنگی و خستگی در حین رانندگی بر زمان عکس‌‏العمل‌‏های بدن، سال‌‏ها مورد توجه بوده است.

در اینجا به سه مورد دیگر که به‌‏طور بالقوه موجب حواس‌‏پرتی حین رانندگی می‌‏گردد ولی ممکن است به آنها اهمیت ندهید، اشاره می‌‏شود:

خوردن و/ یا نوشیدن: همه ما این کار را انجام می‌‏دهیم، به‌‏خصوص هنگامی که عجله داریم به قراری برسیم، از خوردن غذا صرفنظر می‌‏کنیم و آنرا داخل ماشین صرف می‌‏کنیم و خوردن آن بدون نوشیدنی هم برایمان امکان‌‏پذیر نیست.

به‌‏هرحال خوردن و آشامیدن هنگام رانندگی باعث می‌‏شود که حداقل یک دست شما درگیر انجام کاری دیگر به‌‏جز رانندگی باشد و درهمان حین بخشی از توجه شما را نیز به خود معطوف می‌‏کند. به طورمثال به نقل از پلیس در سال ۲۰۱۱ خانمی در کورتُنِ هادسِن هنگامی که قهوه داغ صبحانه‌‏اش را حین رانندگی روی خودش ریخت دچار حادثه رانندگی شد و با یک نرده آهنی تصادف کرد، ولی خوشبختانه آسیب جدی ندید.

حیوانات خانگی آزاد و در حال حرکت: خیلی از صاحبان حیوانات خانگی به سگهایشان مثل فرزندانشان نگاه می‌‏کنند. اما آن‌‏قدر که برای بستن کمربند ایمنی به فرزندان یا نوه‌‏های خود سخت می‌‏گیرند به امنیت سگ‌‏های خود توجه نمی‌‏کنند که منجر به این می‌‏شود که حیوانتان در ماشین حرکت کند- در بغل شما، کنار شما یا روی صندلی عقب- این موضوع برای شما و حیوان خانگی‌‏تان خطرناک است.

تحقیقات یک موسسه و یک شرکت تولید کننده محصولات مربوط به حیوانات خانگی نشان می‌‏دهد که ۶۵% از افراد مقصر در تصادفات، حداقل یک رفتار خطرناک به دلیل وجود سگ در ماشین داشته‌‏اند، رفتارهایی از قبیل نوازش کردن سگها(۵۲%) یا اجازه دادن به آنها که در کنارشان بنشینند (۱۷%). مهارکردن حیوانات خانگی و محدود کردن آن‌‏ها به اینکه یک‌‏جا بنشینند می‌‏تواند میزان  حواس‌‏پرتی را حین رانندگی به حداقل برساند و در صورت تصادف کردن، با کیسه هوا می‌‏توان آن‌‏ها را از صدمه دیدن نجات داد.

مشاهده صحنه تصادف: آهسته راندن ماشین یا به کنار جاده رفتن آن برای نگاه به یک صحنه تصادف نه‌‏تنها حضور ذهن راننده را از بین می‌‏برد، بلکه می‌‏تواند خودش باعث ایجاد یک تصادف شود. اگر چشم‌‏های شما فقط معطوف نگاه کردن به صحنه تصادف باشد نمی‌‏توانید روی رانندگی خود تمرکز داشته باشید.

به تازگی در آگوست ۲۰۱۲ پلیس در گرین‌‏بلت مریلند اظهار کرد که یک مورد مشاهده صحنه تصادف، علت دو تصادف دیگر شد و باعث گردید بزرگراه در طی ساعات شلوغی صبح بسته شود. سخنگوی پلیس ایالت مریلند گفت که پلیس “همواره” شاهد این نوع از تصادفات است.

 لی می‌‏گوید:” اگرچه رانندگانی که با سن ۵۰ سال یا بیشتر احتمال داشتن رفتارهایی چون پیامک زدن یا تلفن کردن حین رانندگی را کمتر نشان می‌‏دهند اما آن‌‏ها هم با چالش‌‏های دیگری مثل تغییرات طبیعی در بینایی، شنوایی و واکنش به آن‌‏ها مواجه هستند.”

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی