Asset 2

اعلام جرم علیه مظنونان حادثه‌ی انفجار در میدان تیان‌آن من پکن

(وی‌‏بو)
(وی‌‏بو)
(وی‌‏بو)


دستگاه قضایی چین علیه هشت مظنون حادثه‌ی انفجار در میدان تیان‌آن من پکن اعلام جرم کرد.

دادستانی استان سین کیانگ ضمن اعلام این خبر افزود، این هشت نفر به اتهام برنامه‌ریزی و انجام حمله‌ی تروریستی در دادگاهی در شهر ارومچی از استان سین‌گیانگ محاکمه خواهند شد.

در آبان‌ماه سال گذشته، خودرویی با ۳ سرنشین، با ورود به محدوده‌ی میدان تیان‌آن من در پکن، به میان جمعیت راند و آتش گرفت. این حادثه درست در مقابل شهر ممنوعه و برخی از مهم‌ترین نهادهای دولتی چین به وقوع پیوست. این حادثه ۵ کشته و ۳۸ زخمی برجای گذاشت.

شاهدان عینی گزارش دادند که راننده‌ی  خودرو با بوق زدن، تلاش می‌کرده تا آنها را از مسیر خود دور کند. شاهدان بر این باورند که مسیر خودرو در امتداد پرتره‌ی «مائوتسه‌ دونگ» بوده است.

مأموران امنیتی بلافاصله پس‌از وقوع حادثه، اطراف میدان را با پارچه‌های بزرگ پوشاندند. همچنین بسیاری از تصاویری که توسط رهگذران و شاهدان از محل حادثه گرفته شده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، توسط نهادهای نظارت بر اینترنت در چین حذف شدند. به باور کارشناسان مسائل چین، مجموعه‌ی اقدامات امنیتی پس‌از وقوع حادثه، این گمان را در ذهن بسیاری از مردم تقویت کرد که این حادثه، یک حمله‌ی برنامه‌ریزی شده بوده است.

رسانه‌های چین نیز ضمن بی‌اهمیت نشان دادن موضوع اعلام کردند که مظنونان به حمله، از اهالی استان سین‌کیانگ واقع در شمال غربی چین هستند.

استان سین‌کیانگ چین محل زندگی اقلیت اویغورهای مسلمان است. این استان به‌دلیل سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم حاکم در جهت منزوی کردن اقلیت ترک‌های اویغور و افزایش جمعیت سایر چینی‌ تبارهای مقیم این استان، از سال ۲۰۰۹ صحنه‌ی درگیری و اعتراضات اقلیت اویغورهای این استان است.

بیش‌از ۸ میلیون اویغور در استان سین‌کیانگ چین زندگی می‌کنند که نیمی از جمعیت فعلی این استان را تشکیل می‌دهند. دولت چین همواره ادعای برخورد تبعیض‌آمیز با اقلیت‌ها را رد می‌کند و با ادعای اینکه حملات تروریستی در خارج از این کشور طراحی می‌شوند، سعی در یکپارچه‌سازی بافت جمعیتی این کشور دارد. رئیس‌جمهور چین وعده داده که با مشت آهنین با آنچه خود تروریسم می‌نامد برخورد کند.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی