Search
Asset 2

ترامپ از بایدن خواست به‌دلیل اعلام یکشنبه عید پاک به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی» عذرخواهی کند

جو بایدن روز ۳۱ مارس ۲۰۲۴ را که مصادف با یکشنبه عید پاک است، به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی» اعلام کرد که باعث خشم محافظه‌کاران و انتقاد شدید ترامپ شد.
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور سابق آمریکا (Michael M. Santiago/Getty Images;Pedro Ugarte/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز ۳۱ مارس ۲۰۲۴ را که مصادف با یکشنبه عید پاک است، به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی» اعلام کرده که باعث خشم محافظه‌کاران و انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، شد. او از رئیس‌جمهور آمریکا خواست از میلیون‌ها مسیحی آمریکا عذرخواهی کند.

بایدن در بیانیه ۲۹ مارس، ضمن ابراز افتخار به انتصاب «رهبران تراجنسیتی» در دولت خود و پایان دادن به ممنوعیت خدمت تراجنسیتی‌ها در ارتش، اظهار داشت: «به همه تراجنسیتی‌های آمریکا می‌گوییم که شما جزوی از آمریکا هستید و من و کل دولت پشت شما هستیم.»

بایدن تراجنسیتی‌ها را «بخشی از تار و پود ملت» نامید که به رشد کشور و اقتصاد آن کمک می‌کنند. او همچنین از تلاش‌های دولت خود برای دسترسی بیش‌تر تراجنسیتی‌های آمریکا به خدمات عمومی، از جمله دریافت «گذرنامه‌های کامل‌تر» گفت که حرف «ایکس» را به بخش مربوط به جنسیت اضافه کرده‌اند.

بایدن ضمن درخواست از کنگره برای تصویب لایحه برابری جهت تدوین قانون «حمایت از حقوق مدنی جامعه همجنسگرایان آمریکایی» و اعلام یکشنبه عید پاک آتی به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی»، گفت: «کارهای بسیار بیش‌تری برای انجام وجود دارد.»

این اقدام بایدن موجی از انتقادات را در بین محافظه‌کاران، از جمله کارزار ترامپ، برانگیخت. معترضان همچنین به دستورالعمل کاخ سفید درخصوص مسابقه طراحی تخم‌مرغ عید پاک برای کودکان که ارسال آثار با نمادهای دینی یا «مضامین آشکار مذهبی» را ممنوع کرده، اعتراض کردند.

کارولین لیویت، سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ، در بیانیه‌ای گفت: «این دستورالعمل که کاخ سفید جو بایدن کودکان را از ارسال طرح‌های مذهبی برای رویداد هنری عید پاک منع کرده و یکشنبه عید پاک را به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی» اعلام کرده بشدت توهین‌آمیز است.»

متأسفانه این‌ها دو نمونه دیگر از تعرض چندین‌ساله دولت بایدن به باور مسیحی است. ما از کارزار معیوب جو بایدن و کاخ سفید می‌خواهیم از میلیون‌ها کاتولیک و مسیحی در سراسر آمریکا که یکشنبه را صرفاً روز جشن رستاخیز عیسی مسیح می‌دانند، عذرخواهی کند.

کاخ سفید به درخواست ما برای برای اظهار نظر پاسخی نداد.

«یکشنبه عید پاک در حال جایگزینی است»

بیشتر انتقاداتی که درخصوص سخنان رئیس‌جمهور آمریکا مطرح شد، از این واقعیت نشأت می‌گیرد که ۳۱ مارس ۲۰۲۴ مصادف با یکشنبه عید پاک است که یکی از مهم‌ترین تعطیلات مذهبی مسیحیان محسوب می‌شود.

کوین سوربو، بازیگر و تهیه‌کننده، که ۱.۹ میلیون دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی ایکس دارد، در پستی نوشت: «یکشنبه عید پاک در حال جایگزینی است. رئیس‌جمهور «کاتولیک» ما تصاویر مذهبی را در کاخ سفید ممنوع کرده و اکنون یکشنبه عید پاک را «روز آشکارسازی تراجنسیتی» نامیده است.»

آقای سوربو که مطالبش در ایکس اغلب در نقد سیاست‌های دولت بایدن و به‌طور کلی ایده‌ها و باورهای چپ افراطی هستند، افزود: «همه‌شان ظالم هستند.»

هارمیت کی. دیلون، وکیلی که روی حقوق متمم اول قانون اساسی و مسائل مربوط به قانون انتخابات تمرکز دارد، به ایکس رفت تا به تصمیم بایدن برای تحت‌الشعاع قرار دادن یکشنبه عید پاک با موضوع تراجنسیتی‌ها انتقاد کند.

خانم دیلون که نائب‌رئیس انجمن ملی وکلای جمهوری‌خواه نیز هست، نوشت: «آیا در کاخ سفید بایدن هرروز «روز آشکارسازی تراجنسیتی» نیست؟»

او افزود: «توهین عامدانه به مسیحیان در این روز مقدس، اقدامی زشت و شیطانی است.»

جاشوا شرایور، نماینده جمهوری‌خواه میشیگان، نیز به این سخنان واکنش نشان داد.

او در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «برخلاف ادعای جو بایدن، یکشنبه در میشیگان روز آشکارسازی تراجنسیتی نیست. ما انحرافات جنسی و خودمعیوب‌سازی را جشن نمی‌گیریم.»

او افزود: «یکشنبه عید پاک است. ما رستاخیز پادشاه خود، عیسی مسیح، را جشن خواهیم گرفت، که جان سپرد و از دنیای مردگان برخاست تا به همه ما فرصت دهد از گناهان خود توبه کنیم و به او ایمان بیاوریم.»

او در ادامه گفت: «هم‌دلی با مسیحیان در مهم‌ترین یادبودی که داریم کجا رفته است؟»

در بحبوحه واکنش شدید به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا، برخی از رسانه‌ها ضمن بررسی حقایق تصریح کردند که اعلام یکشنبه عید پاک به‌عنوان روز آشکارسازی تراجنسیتی توسط بایدن تصادفی است، زیرا ۳۱ مارس امسال مصادف با یکشنبه عید پاک است اما همیشه این‌طور نیست.

درواقع، بایدن در سال‌های ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ اطلاعیه‌های مشابهی را صادر کرد که ۳۱ مارس در آن سال‌ها به‌ترتیب مصادف با چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه بود.

پیش‌زمینه

دولت بایدن پیش‌تر روز ۳۱ مارس را به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی» به رسمیت شناخته است اما اطلاعیه روز جمعه اولین‌باری بود که رئیس‌جمهور آمریکا از اختیاراتی که قانون اساسی آمریکا به او داده استفاده کرد تا رسماً این روز را به‌عنوان روز آشکارسازی تراجنسیتی اعلام کند.

بیش از یک دهه است که روز ۳۱ مارس در برخی محافل به‌عنوان «روز بین‌المللی آشکارسازی تراجنسیتی» گرامی داشته می‌شود.

به گزارش رسانه چپ‌گرای ان‌پی‌آر، این روز ۱۵ سال پیش توسط ریچل کراندال-کراکر، زن تراجنسیتی و مدیر اجرایی گروه مدافع حقوق تراجنسیتی‌های ترنسجندر میشیگان، باب شد.

این ایده در آغاز چندان مورد توجه قرار نگرفت اما با کمک سوزان کراکر، همسر ریچل کراندال-کراکر، و مدیر عملیاتی ترنسجندر میشیگان، به پدیده‌ای فراگیر تبدیل شد.

این‌که «روز بین‌المللی آشکارسازی تراجنسیتی» از چه زمانی در برخی محافل آمریکایی به‌عنوان «روز آشکارسازی تراجنسیتی» شناخته شده، نامعلوم است.

مسئله تراجنسیتی در سال‌های اخیر به مقوله‌ای مهم در دورنمای اجتماعی و سیاسی آمریکا تبدیل شده است، به‌طوری که چپ‌گرایان موافق قوانین «حمایت‌گر جنسیتی» هستند که در برخی موارد والدین را از اظهار نظر درخصوص تصمیم فرزندان برای انجام عمل تغییر جنسیت و سایر عمل‌های پزشکی خطرناک منع می‌کنند.

در سوی مقابل، محافظه‌کاران موافق قوانینی هستند که به والدین اختیارات بیش‌تری می‌دهد تا از انجام عمل‌های تغییر جنسیت توسط فرزندان جلوگیری کنند یا بتوانند پزشکانی را که بدون رضایت والدین اقدام به جراحی فرزندان می‌کنند، جریمه کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی