Search
Asset 2

رئیس‌‌‏جمهور ترکیه اجرای قانون محدودیت اینترنت را امضاء کرد

اردوغان نخست وزیر ترکیه در نشست پارلمان ترکیه، ۱۸ فوریه ۲۰۱۴، آنکارا (ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)
اردوغان نخست وزیر ترکیه در نشست پارلمان ترکیه، ۱۸ فوریه ۲۰۱۴، آنکارا (ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)
اردوغان نخست وزیر ترکیه در نشست پارلمان ترکیه، ۱۸ فوریه ۲۰۱۴، آنکارا (ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

به رغم اعتراضات مردمی بابت تصویب قانون محدودیت اینترنت در ترکیه، عبدالله گل این قانون را با پاره‌‌‏ای اصلاحات امضاء کرد.

بنابر پیشنهاد رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه؛ مجلس ترکیه قانونی را تصویب کرد که بدون داشتن مجوز اداره مخابرات  ترکیه می‌‌‏تواند کلیه سایتهایی که در آن حریم خصوصی رعایت نشده و محتوای توهین آمیز دارد را بدون حکم قضایی بسته و همچنین پایگاه‌‌‏های اینترنتی می‌‌‏توانند اطلاعات کاربران را به مدت دو سال ذخیره کنند.

اتحادیه اروپا، این عمل را نقض حریم خصوصی دانست و بیان کرد که این عمل آزادی بیان مردم را صلب می‌‌‏کند.

با وجود اعتراضات مردم و فعالان حقوق بشر و اتحادیه اروپا، عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه قانون محدودیت اینترنت را امضاء کرد و این در صورتی بود که وی از مجلس ترکیه خواست که در برخی از مفاد قانون تغییراتی را اعمال کنند.

شب گذشته، در مجلس ترکیه به پیشنهاد اردوغان  بعضی از بندهای قانون ذکر شده مورد بازبینی قرار گرفت.

بر اساس تغییری که در این قانون صورت گرفت اداره‌‌‏ی مخابرات موظف است پیش از بستن هر سایت اینترنتی  آن‌‌‏را به دادگاه اعلام کند و دادگاه طی ۴۸ ساعت باید نظرش را در مورد بستن سایت مذکور بیان کند.

همچنین در مورد حذف صفحات اینترنتی، شرکت‌‌‏های اینترنتی موظف هستند پس از اعلام نهاد‌‌‏های دولتی، طی چهار ساعت صفحات اینترنتی متخلف را حذف کنند.

پیش نویس این قانون در تاریخ ۱۶ بهمن به تصویب مجلس ترکیه رسیده بود که باعث اعتراضات مردم، فعالان حقوق بشر و اتحادیه اروپا قرار گرفت. همچنین احزاب مخالف این قانون بر این باور بودند که دولت ترکیه با انجام این کار بر فساد مالی خود  سرپوش می‌‌‏گذارد.

 اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی